Saturejka pomôže pri tráviacich problémoch, aj na dezinfekciu. Recepty na nálev, odvar aj tinktúru

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Saturejka bola súčasťou voňavých bylinkových záhradiek našich prababičiek a dodnes si gazdinky nedokážu predstaviť dobrú sviečkovú, v ktorej by nebola povarená jej halúzka. Okrem iného sa jej hovorilo aj salámové korenie. Dnes je napríklad súčasťou zmesi korenia s názvom čubrica.
O jej liečivých účinkoch sa zmieňovala už Hildegarda z Bingenu, aj cirkevný otec Albertus Magnus. Ako a čo lieči saturejka? Naozaj má také úžasné dezinfekčné účinky a pomáha pri kašli? Prinášame aj jednoduché recepty na nálev, odvar či tinktúru zo saturejky.

Zaujímavosť z histórie
Keď Alexander Macedónsky po svojom ťažení do Indie priviezol do Európy čierne korenie, bolo veľmi drahé. Jeho chuťové vlastnosti mala čoskoro nahradiť rastlina, ktorú si zamiloval celý západný svet. Saturejka záhradná z čeľade hluchavkovitých, ľudovo šťubrik, bola obľúbená na hostinách rímskych cisárov, ktorí ju považovali za afrodiziakum.
V strednej Európe sa pestovala už v 9. storočí vďaka benediktínom, ktorí ju k nám priniesli cez Alpy.

Ako a čo lieči saturejka?

Zo saturejky sa používa celá vňať, ktorú je možné zbierať takmer po celé obdobie vegetácie. „Obsahuje éterický olej s karvakrolom, cymolom, thymolom a thujónom, ktorý jej dodáva antimikrobiálne, antivírusové, antibakteriálne a antimykotické účinky. Okrem toho obsahuje triesloviny, živice, horčiny, sitosterol, ktorý sa v západnej Európe predáva ako bylinný výťažok na problémy s prostatou. A tiež kyselinu ursolovú, ktorá napomáha rast svalstva, zabraňuje úbytku svalového tkaniva a udržuje zdravú hladinu cholesterolu a krvného cukru,“ popisujú odborníci Josef Jonáš a Jiří Kuchař v knihe Svet prírodných antibiotík.
Z minerálov sa v saturejke nachádzajú hlavne meď, mangán, draslík, železo a vápnik a aj malé množstvo vitamínu B1.

Saturejka má mnoho pozitívnych účinkov na náš organizmus, spomeňme aspoň pár:

  • povzbudzuje chuť do jedla a podporuje trávenie
  • celkovo posilňuje imunitu
  • pôsobí antibakteriálne a antimykoticky najmä pri zápaloch a hojení rán
  • má vraj veľmi dobré účinky pri pásovom opare
  • vo forme nálevu sa užíva pri zápaloch horných ciest dýchacích, proti zahlieneniu a pri prieduškovom kašli
  • má kardiotonické účinky
  • upravuje krvný tlak a tachykardiu
  • po priložení na ranu zmierňuje účinky osieho bodnutia
  • saturejková tinktúra má aj v nízkej koncentrácii jedinečné dezinfekčné účinky
susene-listy-saturejky

Sušené listy saturejky.

Recepty na nálev, odvar aj tinktúru

Mnohí saturejku využívajú na dochutenie jedál, ideálna je v arménskej, gruzínskej, bulharskej a talianskej kuchyni. Nájdete ju aj v modernej zmesi korenia Herbes de Provence, kde je jednou zo základných surovín pre pikantnosť. V Azerbajdžane sa používa ako príchuť do čierneho čaju.
Využite však jej liečivé účinky a pripravte si niektorý z nasledujúcich prípravkov.

ikona lupaNálev zo saturejky si pripravíte jednoduchoz jednej čajovej lyžičky saturejky a štvrť litra vody sa nechá pätnásť minút vylúhovať a užíva sa štyrikrát denne.

ikona lupaOdvar zo saturejky, rozmarínu, tymianu a šalvie sa pripravuje z dvoch polievkových lyžíc zmesi, ktoré sa povaria v pol litri vody. Tá sa pridáva do kúpeľa na osvieženie.

ikona lupaNálev na pásový opar sa pripraví z polievkovej lyžice saturejky a materinej dúšky, ktoré sa prelejú pol litrom vriacej vody. Nechajú sa vylúhovať 15 minút a pijú sa tri šálky denne.

ikona lupaTinktúra zo saturejky sa pripraví zo sušenej saturejky a päťdesiatpercentného liehu v pomere 1:5. Dva týždne sa za občasného pretrepania nechá macerovať v tmavej fľaši, potom sa precedí a uloží sa v chladničke.
Tinktúru je možné užívať preventívne v množstve trikrát denne 10 kvapiek alebo pri akútnych stavoch trikrát denne až 30 kvapiek.

bylinky žlčníkPrečítajte si tiež
28 fascinujúcich faktov o bylinkách a ich účinkoch.

Saturejka v záhrade

Je to jednoročná rastlina, ktorá vyrastie do výšky cca 30 cm. Nepotrebuje nejaké špeciálne podmienky, je nenáročná, dostatočne odolná a zvláda aj letné suché, aké máme v posledných rokoch. Má veľmi drobné kvietky, ktoré sú sfarbené do biela, ružova a fialova. Kvitne od júna až do októbra.
Po vysadení vyklíči tak za 2 týždne, vysievajte ju od apríla do júla. Pokojne si ju môžete pestovať aj v kvetináči na parapete a máte úžasnú bylinku stále po ruke.

Má výraznú vôňu, ktorá je po usušení ešte intenzívnejšia. Zbierajte ju v čase kvitnutia, zviažte a zaveste do tmavého priestoru s prístupom vzduchu. Sušíme lístky aj kvietky, a buď si ich ponecháme v celých vetvičkách, alebo oberieme a skladujeme v uzatvorenej nádobe.

saturejka-lieciva-bylinka

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Svet prírodných antibiotík, Freepik.com
wikimedia/Kurt Stuber, wikimedia/Martina Nolte, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.