Úvod Svet Sivé a nudné Belgicko? Vyskúšajte Bruggy a Antverpy, budete nadšení (seriál TIP na dovolenku)

Sivé a nudné Belgicko? Vyskúšajte Bruggy a Antverpy, budete nadšení (seriál TIP na dovolenku)

bruggy-belgicko-vodne-kanaly
Foto: LepšíDeň.sk

Keď sa povie Belgicko, mnohým napadne sídlo Európskej únie, samí kravaťáci a úradníci. No a hlavne sivé, nezaujímavé hlavné mesto Brusel. Nie je to však vôbec pravda a už samotný Brusel ponúka množstvo zaujímavých zákutí, historických pamiatok…prečítajte si napríklad náš článok Belgická čokoláda. Poďte sa pozrieť do múzea čokoládovej dedinky. Oplatí sa tam zájsť😊
Ale tentoraz vám priblížime dve blízke mestá, kam musíte vyraziť. Bruggy a Antverpy. Dýchnu na vás jedinečnou atmosférou, nájdete tam bludisko stredovekých uličiek, vodné kanály, je to raj pre milovníkov čokolády, vaflí, hranolkov, ale aj komiksov a drahokamov.

Pozrite si všetky naše TIPY na dovolenku.

Bruggy – Benátky severu

bruggy-na-mape120-tisícové mesto vo Flámsku, ktoré musíte navštíviť…a budete nadšení. Bruggy je stredoveké mesto zapísané v zozname pamiatok UNESCO…a miestami pôsobí ako z rozprávky. A vďaka rozľahlosti historického jadra s množstvom vodných kanálov.

Najskôr si pozrite nádherné centrálne námestie zvané Markt – teda Trh – kde sa kvôli koňom s vozmi, terasám reštaurácií a všadeprítomným selfie tyčiam dá len ťažko pohybovať. Áno, býva preplnené, ale stačí chvíľku, popozeráte a vyberiete sa do uličiek.
No určite neobíďte toto srdce mesta s nádhernými cechovými domami a mestskou vežou Belfort, ktorú možno aj vyšliapať. Každodenný ruch s vozmi ťahanými koňmi a vôňou belgických hranoliek.

Mimo Markt a priľahlých ulíc sa dá vo fotogenických Bruggách túlať celé hodiny bez toho, aby ste mali pocit, že ste v preplnenom turistickom centre.

Bazilika sv. Krvi (Basiliek van het Heilig Bloed) uchováva relikviu údajnej Kristovej krvi. Vstup je zadarmo a výzdoba kaplnky je prekrásna. Je to mystické a historicky silné miesto, jedno z najposvätnejších v Belgicku.

Doprajte si aj plavbu po kanáloch. Bruggy sú popretkávané vodnými kanálmi, pohľad z vody je očarujúci. Uvidíte mesto z inej perspektívy, ideálne aj pri horúcom počasí.

Groeningemuseum je galéria s dielami flámskych majstrov ako Jan van Eyck. Bruggy boli kedysi umeleckým centrom – tu to pochopíte naplno.

bruggy-benatky-severu
Foto: LepšíDeň.sk

Čokoláda na každom kroku

Bruggy sú ideálne na potulky a objavovanie malebných zákutí, zastavíte sa na dobrom jedle a doprajete si dezert v podobe všadeprítomnej čokolády. A na tisíc spôsobov – od figúrok Šmolkov z obyčajnej mliečnej čokolády, cez „morské plody“ s bielym mramorovaním, až po nenápadné, no extra horké lanýže. Máte čo robiť, aby ste sa pri výkladoch voňavých „Chocolateries“ nezačali olizovať.

Len na skok z Brugg – presnejšie 15 minút vlakom – leží 70-tisícové prímorské mesto Oostende. Nájdete tam širokánske pláže, ktoré akoby čakali na to, kedy globálne otepľovanie vyženie davy turistov z rozpáleného Stredomoria. Pozdĺž pobrežia sa tiahne promenáda s chodníkom slávy, kde môžete zisťovať, ktoré hviezdy európskeho i svetového filmu sa tu počas septembrového festivalu zastavili.

bruggy-cokolada
Foto: LepšíDeň.sk

Antverpy. Mesto diamantov a Rubensa

antverpy-na-mapeAntverpy sú blahobytné mesto, už miestna železničná stanica je stelesnením majestátnosti. Hlavná vlaková stanica (Antwerpen-Centraal) je jedna z najkrajších staníc sveta, často prirovnávaná k „železničnej katedrále“. Očarí vás fascinujúca architektúra, dokonca aj keď neprichádzate vlakom.

Za jej bránami narazíte na odvetvie typické pre tento prístav už od stredoveku – brúsenie diamantov. Ulice v okolí stanice lemujú obchodíky s trblietavým tovarom. V centre mesta navyše nájdete najväčšie diamantové múzeum na svete, ktoré zaujímavo rozpráva príbeh týchto drahokamov. Antverpy sú svetovou metropolou diamantov už od 15. storočia.

Druhé najväčšie mesto Belgicka má jedinečnú kombináciu historickej krásy a modernej kultúry. Prístav mu dodáva kozmopolitný nádych. Určite si pozrite Grote Markt – Veľký trh, teda centrálne námestie. Svojou veľkoleposťou nezaostáva za tými v Bruseli či Bruggách. Aj tu sa v stredoveku darilo mešťanom natoľko, že po sebe zanechali úžasnú architektonickú stopu.

hlavna-stanica-antverpy

História a umenie

Okrem diamantového múzea odporúčame Red Star Line Museum. Stojí na mieste, odkiaľ rovnomenná lodná spoločnosť na prelome 19. a 20. storočia vypravila za oceán dva milióny európskych migrantov, ktorí mierili za svojím americkým snom. Rozpráva príbehy európskych migrantov, ktorí odchádzali z Antverp do Ameriky. Výnimočný a citlivý pohľad na tému migrácie z opačnej perspektívy.

Ešte nápaditejšie je MAS – Museum aan de Stroom, moderné múzeum o meste, histórii, migrácii, prístave, jedle… Na streche je vyhliadka s panorámou mesta. Je to interaktívne, kreatívne miesto s výhľadom zadarmo.
V červenom pieskovcovom kvádri pri rieke Šelda sú dejiny mesta spracované tematicky a interaktívne – môžete sa ich dotknúť, skúmať na dotykových obrazovkách. Napríklad jedna expozícia sa venuje jedlu a mestu – ako sa obyvatelia v rôznych obdobiach zásobovali, čo jedli a ako narábali s odpadom.

Dom Petra Paula Rubensa (Rubenshuis) je bývalý dom a ateliér známeho barokového maliara. Nádherná ukážka života umelca + niektoré originály jeho diel.

Muzeum-MAS-Antverpy

Vafle a hranolky

Jedným z najväčších belgických kulinárskych pokladov sú vafle, ktoré nájdete takmer všade. Nielen v kamenných obchodíkoch, ale aj stánkoch a pojazdných stánkoch. Ponúkajú sa dva základné druhy vaflí: bruselské a lutyšské. Tie prvé majú hranatý tvar a tie druhé zaoblené rohy, chuťovo však nie je medzi nimi rozdiel😊

Teória však hovorí, že bruselské vafle by mali byť z nadýchanejšieho cesta. V základnej verzii s čokoládovou polevou stojí jedna porcia približne štyri eurá.

Ešte dôležitejším príspevkom do svetovej gastronómie sú však hranolky, hoci v angličtine sa im hovorí French Fries, teda doslova „francúzske hranolky“. Podľa pôvabnej, no nepravdivej historky za to môže I. svetová vojna, keď frankofónni belgickí vojaci ponúkli hranolky svojim americkým spolubojovníkom.

bruggy-musle-hranolky

Pojem French Fries však v USA existoval dávno predtým, než Gavrilo Princip v Sarajeve zastrelil následníka rakúsko-uhorského trónu. Ako si teda Francúzi, ku ktorým majú Belgičania opatrný postoj, hranolky od svojich menších susedov „privlastnili“, nie je jasné. Je však možné, že Francúzi v tom boli nevinne – v starej angličtine totiž slovo french znamenalo „nakrájať na pásiky“.

Vypočujte si krátky zábavný podcast – Kto vymyslel hranolky? Boli to Francúzi alebo Belgičania?

 

bruggy-belgicko
Bruggy
bruggy-mesto-kaviarne
Foto: lepšíDeň.sk
bruggy-socha
Bruggy
bruggy-alkohol
Bruggy
antverpy-belgicko
Antverpy

Zdroj a foto: lepšíDeň.sk, wikimedia/Calips,
wikimedia/Fred Romero, visit.antwerpen.be