Veríme, že aj vy patríte medzi tých, čo neradi plytvajú čímkoľvek, a tobôž nie jedlom. Možno vám je ľúto vyhodiť prebytky, ktoré sa nestihli zjesť…alebo myslíte ekologicky. Tak či onak, ani zvyšné staré pečivo ako rožky, chlieb, žemle nemusíte vyhadzovať. Máme pre vás niekoľko tipov, ako takéto pečivo zužitkovať. Čo sa s ním dá urobiť, pripraviť, ale tiež vysvetlíme, prečo nie je vhodné pre sliepky a pridáme recepty na chlebové hranolky, cesto na pizzu, či chutnú náhradu za čipsy.
Tipy ako využiť staré pečivo
Stane sa to takmer každému – nestihnete zjesť všetko pečivo, alebo nakúpite príliš veľa. Čo s ním? Čerstvé je najlepšie, oschnuté už tak nechutí…no nevešajte hlavu. Pripravte si z neho niečo nové a chutné.
1. Na strúhanku
To je asi klasika a pozná to každý. Rožky alebo bagety nechajte vyschnúť a potom ich jednoducho rozomeľte na strúhanku. Tú následne použijete na obaľovanie rezňov alebo na zahustenie jedál.
2. Žemľovka
Ďalšia klasika, na ktorú sa bez problémov hodí staré pečivo – či už staršie rožky alebo žemle. Môžete vyskúšať tradičný recept s tvarohom a jablkami, alebo túto našu Marhuľovo-tvarohovú žemľovku. Prípadne vyberte ovocie podľa seba – slivky, broskyne, môžete prisypať orechy a na vrch sneh ušľahaný z bielkov. Nič zložité a sladká bodka za obedom je hotová.
3. Knedličky ako od babičky
Zo staršieho pečiva (rožkov, žemieľ) môžete pripraviť žemľovú knedľu, ktorá sa výborne hodí k hovädziemu alebo bravčovému mäsu, ale aj k pečenej kačke a husi. Stačí vám pár surovín – okrem žemlí ešte múka, krupica, vajce, soľ, prášok do pečiva…recept na 6 rôznych druhov knedlí nájdete tu.
4. Chlieb vo vajíčku
Tradičný pokrm aj na Slovensku – veď komu mamina v detstve nepripravovala chlebík vo vajíčku? 🙂 Vráťte sa do detských čias a vezmite starý chleba (ale pokojne aj rožok), obaľte ho v rozšľahanom vajíčku a opražte na panvici. Môžete doplniť čímkoľvek podľa vlastnej chuti – natrieť syr karičku a pokvapkať kečupom; alebo pridajte kyslú uhorku, nakrájanú cibuľu, potriete horčicou…fantázii sa medze nekladú.
5. Chlebové krutóny
Niekoľko dní starý chlieb je výborný na topeničky. Nakrájate ho na tenšie plátky a na pár kvapkách oleja opražíte do zlatista. Potriete cesnakom a výborne sa hodí aj k tataráku. Na topeničku sa hodí aj plátok šunky, plátok syra a k tomu volské oko.
Z chleba môžete tiež urobiť krutóny do polievok ako je brokolicová, hrachová alebo cesnaková.
6. Staré pečivo pre sliepky
Ak je suché a nie plesnivé, môžete ho dať z času na čas ako doplnok stravy sliepkam. Nie však pričasto, prípadne takmer denne, pretože vám nebudú prospievať a klesne ich produkcia vajíčok. Áno, je to lacnejšie ako kŕmna zmes a dajú sa tak využiť zvyšky z kuchyne. A sliepky to zasýti…no určite budú ochudobnené o bielkoviny, vitamíny a minerály.
Určite im nikdy nedávajte pečivo s plesňou, nech je akákoľvek malá. Tiež sa vyhnite pečivu s posýpkou soli, sliepkam to škodí. A nedávajte im priveľké kúsky, rozdrobte ich naozaj nadrobno, aby sa im pohodlne zmestili do zobáčikov. Môže sa im totiž upchať hrvoľ, čo by nebolo dobré.
Môžete skúsiť aj rúru, ktorú vyhrejete na 150 stupňov. Pečivo zabaľte do alobalu, aby bolo celé zakryté. Vložte do rúry a podľa veľkosti daného pečiva nechajte od 5 do 15 minút. Vyberte z rúry a nechajte vychladnúť, potom odbaľte alobal a môžete konzumovať.
8. Cesnakové „chlebové hranolky“
Ak vám zostali staré rožky, rozkrojte ich na polovice po dĺžke, potom ešte na polovice, aby vám vznikli akoby dlhšie hranolky. V olivovom oleji si rozmiešajte trošku vegety a 3 roztlačené cesnaky. Potrite ich touto zmesou a dajte do rúry vyhriatej na 200 stupňov. Napríklad na plech pokrytý papierom na pečenie a zapečte cca 10 minút. Sledujte, aby boli dozlatista, nie príliš dlho, aby cesnak nezhorkol.
Vyberte, nechajte trošku vychladnúť a máte skvelú chuťovke k telke alebo na grilovačku k pivu.
9. Cesto na pizzu
Ďalší parádny tip – stačí vám 5 starých rožkov, ktoré namočíte do 200 ml mlieka a necháte rozpustiť. Premiešajte a pridajte vajíčko, soľ a korenie. Ak je zmes príliš riedka, prisypte trošku strúhanky. Takéto „rožkové“ cesto stačí potrieť cesnakom, kečupom, naukladať suroviny podľa chuti (šunka, syr, kukurica, ap.) a dať piecť do rúry pri teplote 180 stupňov Celzia.
Prečítajte si tiež
Krájaný chlieb. Viete kto a ako ho vlastne vynašiel?
10. Namiesto čipsov
A ešte raz rožky – nakrájajte ich na tenké kolieska. Pripravte si olivový olej zmiešaný s rozpučeným cesnakom a bazalkou. Potrite kolieska z každej strany, posypte ich syrom, napríklad parmezánom a dajte zapiecť do rúry. Môžete jesť aj teplé, ale tiež ako chrumkavú pochutinu večer k telke.
Foto: Unsplash.com, Pixabay.com