Nie každý má šťastie na skvelých, vyrovnaných, milujúcich a obetavých rodičov. Sú aj rodičia emocionálne nezrelí, ktorí na vás hádžu svoje problémy aj v dospelosti, niekedy vám vyvolávajú, doslova vás prenasledujú a vy máte dojem, že ich nedokážete odmietnuť. Predsa len sú to vaši rodičia.
Pritom podľa odborníkov si dôsledky výchovy citovo nezrelými rodičmi nesieme až do dospelosti – môžeme sa cítiť osamelo a prehliadaní. Môžeme mať problém vyjadriť svoje pocity a niekedy sme presvedčení, že naše emócie sú vlastne nepodstatné a naším poslaním je uspokojiť ich.
„Mnohé dospelé deti emocionálne nezrelých rodičov dúfajú, že výkony a úspech budú zázračným kľúčom na získanie väčšej pozornosti rodičov. Aj keď si tieto dospelé deti vytvoria vlastný úspešný život, stále hľadajú súhlas od svojich rodičov,“ tvrdí klinická psychologička Lindsay C.Gibson, ktorá sa špecializuje na individuálnu psychoterapiu dospelých detí emocionálne nezrelých rodičov.
Sú moji rodičia emocionálne nezrelí?
Ako rozpoznať, že sú rodičia citovo nezrelí? Spomínaná psychologička L.Gibsonová uvádza vo svojej knihe Keď už detstvo nebolí prehľad príznakov, na základe ktorých to môžete odhadnúť. Je ich viacero, ale napríklad:
- V ich blízkosti sa cítite osamelo
- Sú egocentrickí, majú nízku empatiu
- Cítite sa s nimi pod neustálym tlakom a v pasci
- Na prvom mieste sú oni, vy až na druhom
- Neprejavujú vám citovú blízkosť alebo zraniteľnosť
- Nerešpektujú vaše hranice alebo individualitu
- Môžu pokaziť zábavu alebo byť až sadistickí
Najskôr je dôležité rozpoznať emocionálne nezrelých rodičov, aby ste následne mohli konať: chrániť sa pred emocionálnym ovládnutím, znovu sa spojiť s vlastnými emóciami a potrebami a získať emocionálnu autonómiu vo všetkých vašich vzťahoch.
Johnova staršia matka žila v peknom domove dôchodcov, ale často mu volala s problémami, ktoré zamestnanci zariadenia mohli ľahko vyriešiť. Vždy znela tak naliehavo, že John mal pocit, že musí všetko nechať bokom a ponáhľať sa za ňou, aby jej pomohol. V skutočnosti nepotrebovala údržbára; potrebovala len vedieť, že môže mať kedykoľvek prístup k svojmu synovi.
5 účinných zručností, ako si s nimi poradiť
Ak naozaj máte citovo nezrelých rodičov, psychologička Gibsonová uvádza päť zručností, ako si s nimi poradiť a byť odolní voči ich emocionálnemu ovládaniu. Prejdime si ich aspoň v skratke:
1. Vykročte z roly záchrancu
Mnohé dospelé deti emocionálne nezrelých (EN) rodičov majú pocit, že musia byť záchrancom alebo ochrancom svojich rodičov. Títo ľudia sú vnímaví, citliví a často nechávajú empatiu voči iným ľuďom prevážiť nad svojimi vlastnými preferenciami. Všetko si berú k srdcu a preberajú zodpovednosť tam, kde to nie je namieste. Neraz sa snažia vrhnúť do riešenia problému citovo nezrelej osoby ešte skôr, ako o to požiada.
2. Naučte sa vykĺznuť a uhýbať
Vykĺznutie je umenie vyhnúť sa snahe EN osobe vyvinúť na vás nátlak, aby ste urobili to, čo chcú. Keď sa EN osoba zasekne v donucovacom režime, ústretový prístup funguje lepšie ako hrubé odmietnutie. Keď sa snažia získať kontrolu, vyvíjajú nátlak, naliehajú alebo vyvolávajú hádky, a tak testujú vašu reakciu, aby mali na čo zatlačiť. Podtext ich požiadavky znie: „Buď podriadený, potvrdzuj moje názory a hraj úlohu, ktorá mi umožní vyhrať.“
„Skúste súhlasiť s ich pocitmi. Majstrovským uhýbacím manévrom je súhlasiť s ich pocitmi. Táto metóda musí byť úprimná, nie manipulatívna, inak nebude účinná. Ak to urobíte cynicky alebo sarkasticky, zvýši to vašu emocionálnu reaktivitu namiesto zníženia,“ radí L.Gibson v knihe Keď už detstvo nebolí.
3. Veďte vzájomnú interakciu
Keď komunikujete s emocionálne nezrelou osobou, či už s rodičmi, alebo inými, máte do činenia s ľuďmi, ktorým chýba flexibilita, empatia a tolerancia voči frustrácii. Snažia sa dominovať pomocou niekoľkých fixných obranných mechanizmov. Tie môžu obsahovať množstvo kontrolovania, kritiky a negativizmu.
Citovo nezrelé osoby sa venujú prevažne témam, ktoré zaujímajú len ich; málo tým, ktoré sú dôležité pre vás. Musíte sa naučiť nasmerovať rozhovor iným smerom, aj opakovane a tvrdohlavo.
Nenechajte sa zaviesť do konverzačných koľají, stereotypných, ale ponúkajte témy, odveďte reč, prejdite na inú tému: „Hm, v tomto smere mi už nič nenapadá…ale čo si myslíš o tomto?“
Prečítajte si tiež
Ako by mal vyzerať ideálny partner? Tu je 5 vlastností.
4. Vytvorte si priestor pre seba
Predtým, ako strávite nejaký čas s EN rodičom alebo inou EN osobou, mali by ste si naplánovať, ako si vytvoríte zdravý priestor pre seba. Je to potrebné, aby ste sa neodpojili od seba alebo sa necítili zaseknutí v šou s jednou osobou v hlavnej úlohe, ktorou sú ony.
Ako sa odpojiť a udržať si odstup?
Niekedy je konverzácia to posledné, čo chcete v súvislosti s ENO podporiť. Možno si radšej zachováte emocionálny odstup, pretože ENO sa vyžíva v dominancii, kritizovaní, zahanbovaní alebo sarkazme.
Siahnite napríklad po komplimentoch, ktoré môžu vytvoriť priateľskejší priestor.
Alebo konajte rýchlo – keď cítite, že potrebujete priestor na oddych, je dôležité konať rýchlo. Urobiť si prestávku, niekam odbehnúť, vybaviť si akože telefonát.
Niektoré témy môžete odmietnuť a na začiatku si tiež stanovte, ako dlho budete v spoločnosti emocionálne nezrelej osoby.
5. Zastavte ich
Pozrime sa na to, čo robiť, keď sa EN osoby správajú zneužívajúco. Ak je ich správanie neúctivé, ale nepredstavuje skutočné ohrozenie bezpečnosti, môžete si pripraviť nové „pravidlo“. Keďže poznáte ich typické neúctivé správanie, môžete si nacvičiť plánovanú reakciu, kým sa nezautomatizuje. Zneužívajúce správanie väčšinu ľudí zaskočí, takže ak nemáte pripravenú reakciu, môžete ostať paralyzovaní. Okamžitá reakcia má tiež prvok prekvapenia, ktorý rozbíja zámer ENO získať prevahu. Zastavíte ich a vyhlásite pravidlá pre budúce interakcie.
Táto kniha pomáha vidieť, s čím ste sa stretli, a zároveň do hĺbky pochopiť svojho rodiča. Autorka ukazuje, ako rozpoznať a odolať taktikám , ktoré používajú emocionálne nezrelí rodičia, či osoby ako také. Svoj pocit naliehavosti používajú na to, aby si nárokovali na vašu pomoc. A ich požiadavky vo vás môžu vyvolať pocit viny a hanby za to, že máte vlastné myšlienky, a tým paralyzujú vašu schopnosť samostatne myslieť.
Kniha vás prevedie celým procesom – ako spoznať emocionálne nezrelých rodičov, aké metódy používajú a ako sa brániť ovládaniu z ich strany. Ako sa vyhýbať nátlaku a ako s nimi komunikovať. Autorka dáva praktické rady a veľa konkrétnych príbehov ľudí, s ktorými sa stretla vo svojej praxi.
Foto: Grada, LepšíDeň.sk, drlindsaygibson.com