Sviečková na smotane. Kto by nepoznal tento klasický český recept, ktorý sa v mnohých rodinách dedí z generácie na generáciu. Ohľadom názvu, použitého druhu mäsa a ďalších ingrediencií prebiehajú neustále spory. Pravda je však zrejme niekde uprostred. Hovädzia sviečková totiž patrí medzi najdrahšie druhy mäsa, no nie je úplne vhodná na dlhé dusenie – to vám potvrdí každý kuchár.
Verte, že naozaj neexistuje jeden jediný pravý, a teda správny recept. Recepty na sviečkovú sa líšia v závislosti od krajov i jednotlivých domácností. Všeobecne však ide o omáčku na báze koreňovej zeleniny a smotany, ktorá chutí sladkokyslo. Existuje skutočne veľké množstvo rôznych variácií receptov – skúste vyskúšať ten náš. Bez „povinného“ odležania mäsa a bez zdĺhavého pečenia v rúre. Pretože čo je pri sviečkovej dôležité, to sú práve jej základy: koreňová zelenina, kus pekného hovädzieho mäsa a dobrý knedlík.
Sviečková na smotane – RECEPT
Pripravte si spolu s nami známy tradičný recept na šťavnaté hovädzie mäso prešpikované slaninou a udusené na zeleninovom základe. Mäsko je chutné, mäkké a šťavnaté. Krémová omáčka má jemnú a zároveň výraznú chuť použitých surovín.
SUROVINY
- 800 g hovädzieho mäsa
- tuk na opečenie mäsa
- 50 g údenej slaniny bez kože
- mix koreňovej zeleniny: mrkva, zeler a petržlen (cca 250g)
- 1 ks očistenej cibule
- 40 ml citrónovej šťavy
- 10 g kryštálového cukru
- 1,5 dcl mlieka
- 1,0 dcl kyslej smotany
- 30 g čerstvého masla
- 0,5 dcl bieleho vína
- koreniny: celé nové a čierne korenie, bobkový list, tymian
- 8 dcl vody alebo vývaru
- soľ podľa chuti
POSTUP:
Mäso na prípravu tohto pokrmu by malo byť mladé (najlepšie z mladého býka) a dobre odležané. Môžeme použiť mäso predné (falošná sviečková, pliecko) alebo zadné (roštenka, stehno, sviečková).
Očistené umyté a osušené mäso odblaníme. Potom ho prešpikujeme slaninou, pokrájanou na hrubšie rezance. Mäso osolíme a rovnomerne zo všetkých strán opečieme na rozohriatom tuku (rastlinný olej alebo bravčová masť).
Cibuľu nakrájame na drobné kúsky. Umytú, očistenú koreňovú zeleninu nakrájame na tenké kolieska, zeler na malé kocky. Kto chce, môže zeleninu aj nastrúhať na slzičkovom strúhadle.
Na tuku po opekaní opražíme cibuľu a koreňovú zeleninu. Pridáme opečené mäso a koreniny, podlejeme vodou alebo vývarom a za občasného podlievania udusíme do mäkka. Prácu nám uľahčí a predovšetkým urýchli použitie tlakového hrnca.
Mäkké mäso vyberieme a pokrájame na asi centimetrové plátky. Šťavu precedíme, vyberieme bobkový list a koreniny. Zeleninu môžeme prepasírovať do šťavy, alebo rozmixovať spolu so šťavou do konzistencie, ktorá nám vyhovuje.
Omáčku zjemníme mliekom, v ktorom sme rozmiešali kyslú smotanu. Hotovú omáčku dochutíme bielym vínom, citrónovou šťavou a soľou. Nakoniec po odstavení zamiešame čerstvé studené maslo, ktoré omáčku krásne zjemní.
Ako prílohu podávame knedle – či už parené, žemľové alebo aj zemiakové.
Vyskúšajte
Domáca knedľa – 6 receptov
Ako servírovať „Sviečkovú“?
Mala by sa podávať na nahriatom tanieri, plátok mäsa preliaty horúcou zlatohnedou omáčkou, k tomu 4 – 5 kusov knedlíka. Na mäso sa môže položiť plátok citróna, k tomu brusnice a môže byť aj trocha vyšľahanej smotany.
Na záver ešte jedna zaujímavosť. Známy historik Zigmund Winter vo svojich štúdiách uvádza, že názov sviečková vlastne znamená večera. Stredovekí mäsiarski tovariši pracovali v lete i v zime často až do zotmenia, preto dostávali svoj večerný podiel jedla až pri sviečkach, keď im skončila dlhá pracovná doba. Údajne sa tak nazývalo každé večerné jedlo, ktoré sa podávalo pri zapálenej sviečke, aby bolo kvôli zotmeniu na jedlo dobre vidieť.
Foto: autorka/LepšíDeň.sk