TIRAMISU je jedným z najznámejších a najobľúbenejších nepečených talianskych dezertov. Doslovný preklad z talianskeho tirami su znamená – vytiahni ma hore, vo význame zlepši mi náladu, teda povzbuď ma, či rozveseľ ma.
My máme pre vás dezert, ktorý vám rozhodne zlepší náladu a vyčarí úsmev na tvári 🙂 Tiramisu palacinky, ktoré si zamilujete.
Obľúbené tiramisu
Tradičné tiramisu sa pripravuje do obdĺžnikovej formy, kde sa lahodný krém, ktorého základom je jemný krémový smotanový syr mascarpone, prekladá cukrárskymi piškótami namočenými v káve s alkoholom. Najčastejšie mandľový likér Amaretto, v našich podmienkach sa často používa aj rum, či rumová esencia. Vrch tvorí posyp z nesladeného kakaového prášku.
Táto pochúťka sa podáva odležaná a dobre vychladená. Často sa servíruje aj do pohárikov, čo je veľmi efektné a praktické. Dezert môže obsahovať aj rôzne druhy ovocia, pričom najčastejšie sa využíva drobné lesné ovocie, ale aj jahody, marhule či broskyne. Keďže dezert je pomerne kalorický a ťažší na trávenie, ovocie ho odľahčí a osvieži smotanovo-kávovú chuť.
Pôvod tohto dezertu je opradený mnohými historkami, ktoré sa navzájom líšia. Tiramisu ako ho poznáme dnes sa začalo predávať v 70. rokoch minulého storočia v reštaurácii Le Beccherie v talianskom Trevise. Z regiónu Piemonte zas pochádzajú dlhé piškóty lyžicovitého tvaru – Savoiardy a tretia základná ingrediencia – mascarpone, pochádza z Lombardska.
Najväčšie tiramisu na svete vytvorili Taliani v meste Gemona del Friuli. Dezert vážil viac ako tri tony (presne 3015 kg) a dostal sa aj do Guinessovej knihy rekordov.
Aj palacinky majú svoj deň
Zaujímavosťou je, že aj palacinky majú svoj medzinárodný deň. Svetový deň palaciniek je vždy utorok pred Popolcovou stredou, čo tento rok vychádza na 1. marca 2022 (fašiangový utorok). Pýtate sa prečo? Pretože Popolcovou stredou začína veľkonočný pôst a ide o tradíciu, keď sa deň predtým ešte mohli konzumovať výdatnejšie jedlá.
Palacinky sa pod rôznymi názvami a v odlišných veľkostiach, hrúbke či obmenách v ingredienciách pripravujú už dlhé roky takmer na celom svete. Údajne boli známe už v 6. storočí v Ríme aj v starovekom Grécku. Starovekí grécki básnici Cratinus a Magnes vo svojej poézii písali o palacinkách. Shakespeare ich spomína dokonca vo svojich slávnych hrách.
Základom tohto múčneho pokrmu je liate cesto z vajec, mlieka a múky. Má tvar tenkej placky a od toho je odvodený aj jeho názov. Najčastejšie sa pripravovali na sladko, no existuje množstvo receptov aj na slané palacinkové variácie. Tu je náš rýchly a jednoduchý recept na palacinky.
Recept na tiramisu palacinky
Pripravte si s nami Tiramisu palacinky a pripojte sa k medzinárodným oslavám. Môžeme spolu ukončiť fašiangy a prvý marcový deň odštartovať štyridsaťdňové pôstne obdobie :-). Palacinky tak budú symbolom a znamením končiacich sa fašiangových slávností.
Na prípravu Tiramisu palaciniek budeme potrebovať:
- Palacinkové cesto
- Kávu
- Náplň
- Cukrárske piškóty Savoiardi
SUROVINY
Palacinkové cesto:
- 400 ml mlieka (alebo 200 ml mlieka a 200 ml vody)
- 200 g preosiatej polohrubej múky
- 2 vajcia
- 3 čajové lyžičky nesladeného kakaového prášku (cca 10g)
- 2 polievkové lyžice rastlinného oleja
- štipka soli
Toto cesto neobsahuje cukor. Keď vynecháte kakao, získate skvelé univerzálne cesto na prípravu sladkých i slaných palaciniek. Do cesta môžete pridať aj nastrúhané jabĺčko alebo tvaroh. Ak si však palacinkové cesto bez cukru nedokážete predstaviť, pokojne ho tam pridajte 🙂
Káva:
- 200 ml horúcej vody
- 2 čajové lyžičky instantnej kávy
- 0,2 cl likéru Amaretto alebo rumu – voliteľné
Náplň:
- 500 g mascarpone
- 250 ml smotany na šľahanie (33%)
- 100 g preosiateho práškového cukru
- 1 vanilínový cukor
- 3 PL (polievkové lyžice) uvarenej kávy
Okrem toho si ešte prichystajte dlhé cukrárske piškóty a rastlinný olej.
POSTUP
Palacinkové cesto: do misky dáme mlieko (alebo mlieko s vodou), vajcia, olej, soľ, múku, kakaový prášok a vymiešame hladké cesto. Rozohriatu panvicu potrieme troškou oleja a upečieme palacinky. Pečieme dostatočne dlho len z jednej strany, aby druhá strana ostala krásne lesklá, hnedá a bez tmavších bodiek. Upečené palacinky necháme vyhladnúť. Z uvedeného množstva pripravíme približne desať stredne veľkých hrubších palaciniek.
Káva: Kým palacinky vychladnú, pripravíme si kávu. Dve lyžičky instantnej kávy zalejeme horúcou vodou, premiešame a podľa chuti môžeme pridať aj alkohol. Pri príprave kávového nápoja môžete namiesto instantnej kávy použiť aj mletú kávu. Nápoj potom scedíte a použijete bez usadeniny. Prácu si uľahčíte prípravou kávy vo french presse.
Náplň: Do misky dáme mascarpone, šľahačkovú smotanu, cukor, vanilínový cukor a pridáme aj 3 PL uvarenej kávy. Mixérom vyšľaháme krém. Mixujeme primerane dlho, do optimálnej hustoty. Nešľaháme príliš dlho, aby sa nám krém nezrazil.
Začneme plniť palacinky: palacinku natrieme hrubšou vrstvou mascarpone krému z tej strany, kde sa piekla. Na začiatok palacinky približne do stredu položíme piškótu, vopred namočenú do kávovej zmesi. Kraje ohneme smerom dovnútra, palacinku zrolujeme a uložíme na tácku alebo servírovací podnos. Takto pripravené palacinky dáme minimálne na hodinu do chladničky odležať. Pred podávaním môžeme jednolivé porcie v strede šikmo prerezať a pekne naservírovať na dezertný tanier. Na záver dozdobíme ovocím, kakaovým práškom, prípadne aj šľahačkou. Fantázii sa medze nekladú 🙂
Želáme Vám dobrú chuť!
Foto: autorka/LepšíDeň.sk