Keď všade okolo vás poletujú bacily, všetci kýchajú, kašľú a čosi chytá aj vás – vtedy treba siahnuť po tejto úžasnej polievke. Máme odskúšané a funguje to! Vietnamská polievka pho bo vás doslova postaví na nohy a preberie. Ak ste ju jedli niekde v cudzine, alebo vo vietnamskej reštaurácii u nás na Slovensku, viete, aká je neskutočne dobrá. Výživná, chutná a mimoriadne zdravá.
Ide o veľmi silný vývar s výraznou chuťou zmesi bylín a korenín. Podáva sa s ryžovými rezancami a mäsom, najčastejšie hovädzím.
Náš overený tip – vynikajúce vietnamské jedlá robia v bratislavskom Bistro Phong Nam, ktoré nájdete na populárnej Miletičke, priamo na trhovisku. Dostanete tam aj túto vietnamskú polievku pho, tak môžete najskôr otestovať a keď si ju obľúbite, dokážete jej prípravu zvládnuť aj doma. Medzi surovinami je viacero takých, ktoré bežne asi nepoužívate, ale nebojte sa. Dnes ich už nájdete v mnohých ázijských obchodíkoch alebo bio obchodoch.
Vietnamská polievka pho bó
Táto polievka je naozaj liečivá. Podporuje dobré trávenie, pôsobí antibakteriálne a zlepšuje chuť do jedla. Dokáže vás naštartovať po náročnom víkende alebo ťažkej noci, prípadne keď na vás „čosi lezie“. Vietnamská polievka pho vám doplní potrebný sodík, draslík aj bielkoviny. Na prvý pohľad vyzerá príprava zložitejšie, ale nenechajte sa odradiť. Rozhodne ju vyskúšajte, neoľutujete!
Suroviny
- 4 šalotky
- 3 strúčiky cesnaku
- 1 kúsok zázvoru (cca 2 cm)
- 1 kúsok galgantu (cca 1 cm)
- 3 – 4 stonky koriandrovej vňate
- 1 palička škorice
- na štipku noža čerstvo nastrúhaného muškátového orieška
- kúsok muškátového kvetu (cca 1 cm)
- 6 ks hviezdicového anízu (badiánu)
- 1 l vývaru z kostí (nižšie pridávame jeho recept)
- 6 PL rybej omáčky
Proteínový prídavok: na 1 porciu 80 g teľacej alebo hovädzej filety a ½ PL rybej omáčky
Pred podávaním pridáme: na 1 porciu 25 g sklenených rezancov (z fazule mungo), k tomu 1 tenkú jarnú cibuľku, 1 stonku thajskej bazalky, 2 stonky koriandrovej vňate a 2 plátky bio limetky.
1 porcia obsahuje: cca 245 kcal, proteíny 21 g, tuky 4 g, sacharidy 30 g
POSTUP:
Na polievku ošúpeme šalotky, cesnak, zázvor a galgant a nakrájame ich na plátky. Koriandrovú vňať opláchneme. Tieto prísady vložíme do veľkého hrnca a pridáme škoricu, muškátový oriešok, muškátový kvet a hviezdicový aníz. Zalejeme vývarom, primiešame rybaciu omáčku a necháme zovrieť. Napoly prikryté necháme na miernom ohni variť cca 20 minút. Potom polievku precedíme cez jemné sito.
Filet opláchneme, osušíme kuchynskou utierkou a pokrájame na veľmi jemné prúžky. Premiešame s rybacou omáčkou a odložíme do chladu.
Sklenené rezance pripravíme podľa návodu, zlejeme, necháme odkvapkať a nastriháme na veľké kúsky. Jarnú cibuľku umyjeme a očistíme. Biele a bledozelené kúsky nakrájame na veľmi jemno. Bazalku a koriander opláchneme, otrasieme a lístky otrháme.
Jednu porciu polievky necháme znovu zovrieť a zohrejeme v nej sklenené rezance. Surové mäso a jarné cibuľky vložíme do hlbokého taniera alebo misky. Prelejeme aj s rezancami vriacou polievkou. Vložíme plátky limetky a posypeme lístkami byliniek.
Ihneď podávame.
Recept na pravý vývar z kostí
Suroviny
- 2 kg hovädzích kostí v bio kvalite, čiastočne s mäsom a tukom (napr. priečne rebrá, hovädzí chvost, 3-4 špikové kosti, kĺby)
- 3 PL jablčného octu (citrónovej šťavy)
- ½ PL celého čierneho korenia
- 4 zrnká piemontského korenia
- 4 klinčeky
- 2 bobkové listy
- 3 stonky tymianu
- 1 veľká cibuľa
- 1 hrubá mrkva
- 1 petržlen
- ¼ zeleru
- 1 tenký pór
l vývaru obsahuje: cca 20 kcal, proteíny 1 g, tuky 1 g, sacharidy 1 g
Vyskúšajte aj
Liečivá polievka, z ktorej sa dobre chudne.
POSTUP
Toto je naozaj pravý vývar z kostí, ako ho odporúča odborníčka na výživu Marion Grillparzer, autorka knihy Liečivé polievky. „Čím dlhšie sa vývar varí, tým viac účinných látok sa uvoľní. Pre chuť môžeme v polievke povariť aj plátok hovädzieho stehna – po približne dvoch hodinách ho vyberieme,“ dodáva M.Grillparzer.
S dusenou zeleninou to bude chutné jedlo. Vývar z kostí môže byť veľmi mastný – kto chce, odoberie z vychladnutej polievky tuk a použije ho na pečenie.
Kosti opláchneme studenou vodou, vložíme do veľkého hrnca a zalejeme 4,5 l studenej vody. Pridáme ocot a koreniny. Tymian opláchneme, vložíme do hrnca a celý obsah na slabom ohni privedieme do varu. Podľa uváženia zberáme penu dierovanou naberačkou – vývar bude čírejší. Vývar necháme napoly prikrytý variť na slabom ohni minimálne 6 – 7, najlepšie 12 hodín.
Dobré 2 hodiny pred dovarením rozpolíme neošúpanú cibuľu a na panvici popražíme, kým rezná plocha zhnedne. Zložíme z ohňa. Mrkvu, petržlen, zeler a pór očistíme, umyjeme a nakrájame na hrubé kúsky. Pridáme do polievky a varíme až do konca.
Hotový vývar prelejeme cez sito vystlané utierkou do iného hrnca. Špik z kostí a mäso, ktoré sa oddelilo od kostí môžeme použiť ako prídavok do polievky. Vývar ešte za horúca naplníme do fliaš so skrutkovacím uzáverom a po vychladnutí uchovávame v chladničke.
Foto: Bistro Phong Nam, Pixabay, Noxi