Niekedy nám proste dôjde energia. Spomalíme akoby sme nemali dostatok paliva, sme unavení, ospalí, nechce sa nám príliš do ničoho púšťať. Vtedy sa ťažko prinútiť a nabudiť nejakými afirmáciami, či pozeraním do zrkadla a opakovaním: ty to zvládneš, poď, pusti sa do toho 🙂
Jednoducho, sú chvíle, keď by sme potrebovali nejakú nabíjačku, do ktorej sa zapojíme a opäť sa naštartujeme. Pritom stačí pozrieť do chladničky alebo do špajze, a nájdete tam zdravé potraviny na lepšiu náladu, koncentráciu, aj také, ktoré vám zlepšia spánok, či zaženú únavu.
Zdravé potraviny pre lepší deň
Energiu strácame aj pri rôznych životných situáciách, či na jeseň, kedy nás prepadá melanchólia, splín a únava. Podľa vedcov z Harvardovej univerzity potrebuje náš organizmus na jeseň oveľa viac zdravých potravín, ktoré sú schopné dodať nám stratenú energiu, ako v iných obdobiach. Potrebujeme tiež viac spánku a aktívneho odpočinku. No a keď k tomu pridáte zdravé potraviny, ktoré telu prospievajú, určite sa opäť rýchlo dostanete do formy.
Sladké zemiaky pre lepší spánok
Máte radi batáty? Alebo ste ich ešte nikdy nejedli? Rozhodne ich vyskúšajte – napríklad náš jednoduchý recept na batátové chipsy, alebo čokoládové brownie zo sladkých zemiakov.
Batáty, čiže sladké zemiaky sú však výborným zdrojom vitamínov a minerálov. Obsahujú až 4-násobok dennej potreby vitamínu A, majú len málo kalórií a skvele bojujú proti jesennej únave. Nájdete v nich totiž dostatok magnézia, ktorý pomáha uvoľňovať svalstvo, prispieva k dobrému spánku a navodzuje hlboký spánok bez prerušovania.
Med proti vírusom
Zázračné prírodné sladidlo obsahuje veľa vzácnych enzýmov, antimikrobiálnych a antibakteriálnych zložiek. Doprajte si cez deň trošku medu – do čaju, kávy, na ochutenie ranných vločiek, do jogurtu alebo do pohára vody s citrónom. Med posilňuje imunitu, bojuje proti vírusom a baktériám. Zvlášť odporúčame med so škoricou – táto zmes pomáha pri artritíde, bolestiach zubov, na ťažký žalúdok, zlepšuje imunitu, ale tiež dobre regeneruje sily, zaháňa chronickú únavu.
Špenát na zvýšenie energie
Hoci okolo špenátu vznikla jedna legenda – že má veľa železa, hoci išlo len o posunutú desatinnú čiarku, nezúfajte. Špenát patrí medzi najvýživnejšie potraviny a je doslova zásobárňou energie. A to vďaka železu, draslíku a magnéziu. Výživoví odborníci odporúčajú po jedle, ktoré obsahovalo špenát, vypiť pohár vody s citrónovou šťavou. Vitamín C totiž umožňuje organizmu prijať a správne využiť všetky látky zo špenátu, najmä spomínané železo.
Vitamín E v špenáte navyše pomáha bojovať proti únave a stresu.
Šalvia na sústredenosť
Ideálna je čerstvá šalvia, ktorú si môžete pestovať v záhradke, na balkóne, alebo v kvetináči na parapete okna. Pridajte lístky šalvie do rizota, cestovín, na pečené zemiaky. Látky v šalvii totiž aktivujú mozgovú činnosť a zlepšujú koncentráciu.
Paradajky proti depresii
Paradajky obsahujú vysoké množstvo látky zvanej lykopén, ktorá pomáha udržiavať zdravý mozog. Blokuje procesy, ktoré spôsobujú vznik depresie. Vedci zistili, že najviac tejto látky sa nachádza v rajčinovej šupke, takže ju rozhodne nevyhadzujte.
Ak vás chytá depka, nesiahajte hneď po liekoch. Vyskúšajte niektorý z týchto 7 prírodných prostriedkov, keď vás prepadne splín, melanchólia, akosi strácate náladu.
Mäta zaženie únavu
Pestovať mätu je neuveriteľne jednoduché a pritom nám prináša toľko benefitov. Jej listy sú plné vitamínu A a C, tak si ju prípadne nasušte do zásoby. Čaj z mäty prospieva tráveniu, osviežuje dych, ale viaceré vedecké štúdie dokázali inú vec: mätová vôňa má schopnosť zahnať únavu, prebudiť vás a naštartovať k lepšiemu výkonu.
Prečítajte si tiež
Najdôležitejšie potraviny pre zdravé srdce a krvný obeh.
Čierne ríbezle pre zdravý mozog
Väčšinou konzumujeme najmä červené alebo biele ríbezle, ale nesmierne cenné sú práve čierne, ktoré obsahujú množstvo vitamínu C. Posilňujú mentálne, duševné zdravie a podľa vedcov dokonca pomáhajú predchádzať vzniku Alzheimerovej choroby a demencie.
V ríbezliach všeobecne je tiež vysoký podiel vápnika, ktorý skvele upokojuje. Obsiahnutý mangán a horčík zlepšujú náladu, céčko je zasa dôležité pri strese. Vedci preukázali, že ríbezle majú aktivizujúci a vitalizujúci účinok na náš metabolizmus už po 90.minútach.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com