Ako na nás vplývajú jednotlivé farby a vône?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno ste si to ani neuvedomili, ale farby a vône dokážu významne ovplyvniť naše emócie, zmierniť migrénu alebo znížiť krvný tlak. Angela Wright skúmala dlhé roky tajomstvo farieb – ako ovplyvňujú našu náladu a správanie? Ako vplývajú na psychiku i telesné zdravie? Vytvorila teóriu Colour Affects a tvrdí, že farby možno rozdeliť do štyroch skupín – červenú, modrú, žltú a zelenú. Každá odráža čosi iné, inak na nás vplývajú a dokonca ak inklinujete k určitej farbe, odráža to aj vaše psychologické črty. Ako na nás vplývajú jednotlivé farby a vône? Ako to môžete využiť?

Už podľa starých hinduistických predstáv existovalo sedem čakier, čiže energetických centier, z ktorých každá sa znázorňovala nejakou farbou dúhy. Rozličné vibračné energie jednotlivých farieb vraj ovplyvňujú to, ako sa cítime. Napríklad odtiene modrej vás upokoja a uvoľnia. Červená stimuluje a zelená regeneruje.

 

Ako na nás vplývajú jednotlivé farby a vône?

Reč farieb

  • Červená priveľmi stimuluje, preto nemôže evokovať pokoj. Svetloružová však zlepšuje náladu a utišuje.
  • Žiarivá, no príjemná oranžová, marhuľová alebo šafranová farba zlepšuje náladu a zmierňuje depresiu, osamelosť či nudu. Pokladá sa za farbu radosti.
  • Krikľavá žltá nám neprospieva, no svetlá citrónová pôsobí sviežo a optimisticky – zlepšuje náladu a vzpružuje, a pritom neoslepuje.
  • Zelená obnovuje rovnováhu a harmonizuje. Súvisí s múdrosťou (najmä sivozelený odtieň) a mierom, ktorý symbolizuje olivovozelená.
  • Odtiene modrej pôsobia uvoľňujúco a utišujúco, navodzujú pokoj a zbavujú napätia.
  • Indigová a ďalšie fialové odtiene sa považujú za duchovné farby – majú uzdravujúci účinok a eliminujú negatívnu energiu súvisiacu s nervozitou, strachom či frustráciou.

hlavu hore cvičenia proti stresuPrečítajte si tiež
12 jednoduchých cvičení proti stresu a zlej nálade.

  • Ružová pozitívne vplýva na teplo, ženskosť, lásku a sexualitu. Prílišné používanie ružovej je však fyzicky vyčerpávajúce, spôsobuje útlm a emočnú klaustrofóbiu.
  • Hnedá farba pôsobí seriózne a teplo. Vytvára pocit bezpečia a domova.  Môže však pôsobiť aj negatívne, kedy ovplyvňuje nedostatok humoru alebo spôsobuje ťažobu.
  • Sivá farba je psychologicky neutrálna, nevýrazná, môže pôsobiť nerozhodne alebo smutne. Je to deprimujúca farba a utlmuje ostatné farby. Ak jej je veľa, potláča sebavedomie a podporuje strach prejaviť sa. Môže spôsobiť depresie a nedostatok energie.
  • Čierna farba sa spája so smútkom, ale je to farba elegantná a vznešená. Pri správnom použití pôsobí pozitívne, sofistikovane, luxusne a emočne stabilne. Vzbudzuje autoritu, moc a rešpekt.
  • Biela farba je zasa farbou jasnosti a väčšinou na ňu reagujeme pozitívne.  Pôsobí hygienicky, sterilne, ale príliš veľa bielej prináša chlad a nepriateľstvo.

 

Tajomstvá vône

Čuch priamo súvisí s pamäťou a emočným centrom mozgu, a ak v domácnosti budete používať arómy, môžete vytvoriť upokojujúce prostredie. „Vyberte si také, ktoré na vás už teraz pôsobia utišujúco, alebo si nejakú obľúbte a začnite ju asociovať s pokojom,“ odporúča Harriet Griffey v knihe Chcem nájsť pokoj. „Môžete ich pridať do kúpeľa, masážneho oleja či rozptyľovača buď samostatne, alebo v kombinácii.“

  • Napríklad proti stresu používajte levanduľu, bergamot, citrón, mätu piepornú.
  • Nespavosť potláča harmanček, jazmín, santal, sladká majoránka, ruža.
  • Úzkosť zaženie šalvia muškátová, rímsky harmanček, pomaranč, santal, borovica.
  • Na depresie využívajte mätu piepornú, harmanček, levanduľu a jazmín.
  • Pamäť a koncentráciu podporuje šalvia, škorica a mäta pieporná.
  • Keď máte málo energie, využite vôňu čierneho korenia, kardamónu, škorice, klinčeka, čajovníka, angeliky lesnej alebo rozmarínu.

 

muzikoterapia liečba hudbouPrečítajte si tiež
Muzikoterapia. Ako vás môže hudba liečiť?

Ďalšie zaujímavosti

♥ Rumančeková vôňa má sviežu, no trochu drevitú vôňu. Je dostatočne jemná, preto ju možno používať pri starostlivosti o bábätká. Rumanček navodzuje pokoj a mier, navyše utišuje unavené svaly a často sa používa ako liek na spanie. Z jeho kvetov sa varí čaj.

♥ Santalová sa hodí na relaxačné a meditačné účely. Má posvätnú 4 000-ročnú históriu – odkazy na ňu sa našli v čínskych a sanskritských spisoch. Zvyčajne sa využíva jej upokojujúci účinok.

♥ Nerolová pochádza z kvetov pomarančovníka. Jej ľahká a jemná vôňa utišuje a vzbudzuje pocit pokoja.

♥ Levanduľová – jej utišujúca aróma obnovuje rovnováhu tela a mysle, upokojuje unavené svaly a podporuje spánok. Dokázalo sa, že znižuje frekvenciu epileptických záchvatov. Výrazne totiž ovplyvňuje limbický systém.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.