Rastliny majú neuveriteľnú liečivú energiu. Ak sa v nich vyznáte, viete, ktoré podporujú spánok, ktoré vám vyčistia vzduch, ktoré potláčajú stres, alebo vás upokoja a zrelaxujete pri nich. Už naši predkovia využívali rastliny na mnohoraké spôsoby – ich kôru, semienka, korene, oleje a plody. Aby sa udržali v zdraví, aj keď už museli bojovať proti rôznym chorobám a neduhom.
Predstavíme vám 8 rastlín na lepšiu koncentráciu, ktoré tiež zvyšujú mozgovú kapacitu. Je to dobré vedieť najmä vtedy, ak pracujete na nejakom dôležitom projekte, v práci sa musíte často a intenzívne koncentrovať na svoje povinnosti, ale napríklad aj keď máte doma školopovinné deti. Viete im dať do izby niektorú z týchto rastlín a ona zatiaľ ticho a nenápadne pracuje 🙂
8 rastlín na lepšiu koncentráciu a mozgovú kapacitu
Rastliny nielenže oživia miestnosť, spríjemnia, zútulnia ju, ale majú aj liečivé benefity. Pozrime sa teda na osem rastlín, ktoré vám zlepšia sústredenosť a zvýšia mozgovú kapacitu.
1. MÄTA
Voňavá, aromatická, aj chutná. Existuje niekoľko druhov tejto bylinky a každý z nich má stimulujúcu vôňu. Dokáže dodať energiu a rovnako zlepšiť náladu. Prírodné oleje uvoľnite pošúchaním listov medzi prstami a zhlboka vdýchnite jej vôňu. Ak sa vám nechce pracovať, urobte si osviežujúci nápoj z niekoľkých odtrhnutých lístkov. Najvhodnejšie je ráno, kedy je koncentrácia oleja najsilnejšia.
Mäta má rada slnečné stanovište. Substrát poriadne namočte, ale nechajte ho úplne vyschnúť, predtým ako ho znovu zalejete. Mätu môžete pestovať dnu, ale v lete ju presuňte von. Odtrhnite všetky kvety, pretože oberajú rastlinu o energiu, ktorú by inak mohla sústrediť do listov.
2. ROZMARÍN (rosmarinus officinalis)
Ukázalo sa, že niektoré zložky prítomné v tejto známej kuchynskej bylinke zlepšujú fungovanie mozgu. Samotná vôňa rozmarínu dokáže podporiť schopnosť pamätať si komplexné udalosti alebo úlohy. Hoci rozmarín zvyčajne rastie vonku, bude sa mu dariť aj v kvetináči na schodoch pred dverami alebo na slnečnom, južne orientovanom okennom parapete. Aby ste uvoľnili jeho prenikavú vôňu, pošúchajte si listy medzi prstami a zhlboka sa nadýchnite. Malé molekuly esenciálneho oleja z rastliny sa dostanú do vášho krvného obehu a odtiaľ až do vášho mozgu.
Rozmarín má rád priame slnečné svetlo. Správne zalievanie – rastlinu dôkladne namočte a potom substrát nechajte úplne vyschnúť, kým ju znovu zalejete. Rozmarín uprednostňuje štrkový substrát s dobrou drenážou; nikdy nenechajte kvetináč stáť vo vode. Konce stoniek zaštipujte, aby rastlina bola hustejšia.
3. KALANCHOA PLSTNATÁ (kalanchoe tomentosa)
Táto rastlina si zaslúži miesto na vašom pracovnom stole. Je príjemná na dotyk a priam si žiada vaše pohladenie. Dokáže zmierniť pocit stresu, keď ste pod tlakom alebo potrebujete rozptýlenie. Ak máte túto rastlinu niekde nablízku, prinesie vám rýchle upokojenie.
Kalanchoa si vyžaduje filtrované alebo nepriame slnečné svetlo. Zalievajte ju až vtedy, keď substrát pri báze úplne vyschne, aby ste sa vyhli poškodeniu listov ošpliechaním vodou. Ideálne je nechať kvetináč postáť v miske s vodou, pokým povrch substrátu nie je vlhký. Kalanchoa plstnatá dokáže narásť až do výšky 1 metra a tvarom pripomína strom. Ľahko sa rozmnožuje listovými odrezkami.
4. FIGOVNÍK KAUČUKOVÝ ‘DEKORAʼ (ficus elastica)
Táto krásna interiérová rastlina bude prosperovať, keď ju zoskupíte s inými väčšími rastlinami, akými sú palmy alebo monstery. Pomáha v miestnosti udržiavať stabilnú vlhkosť vzduchu. Ak budete tomuto rýchlo rastúcemu figovníku venovať zaslúženú starostlivosť a pozornosť, čoskoro vyženie nové výhonky a výrazne vyrastie. Pohľad na jeho exotické zelené listy má regeneračný účinok a umožní vám znovu sa sústrediť na úlohu, ktorú práve vykonávate.
Figovníku prospieva filtrované, nepriame slnečné svetlo; priame slnečné svetlo spáli listy. Pokiaľ ide o zalievanie, postrekujte ho pravidelne studenou vodou počas teplejších mesiacov. V lete zalievajte až vtedy, keď povrch substrátu vyschne. V zime udržiavajte rastlinu len vlhkú. Aby mala rastlina pekný tvar, na jar ju ostrihajte. Presádzajte ju každé dva až tri roky, aby korene neprerastali z kvetináča. Nevystavte ju prievanu a veľkým výkyvom teploty – oboje môže vyvolať opadávanie listov.
5. KROTÓN (codiaeum variegatum)
Testy ukázali, že ak pracujete v prostredí, v ktorom sa nachádzajú živé rastliny, v porovnaní s prostredím bez prírody, prácu odvediete dokonalejšie a s väčšou presnosťou. Netreba však ísť von na to, aby ste mali okolo seba trochu pestrofarebných listov. Krotón má dúhovo sfarbené listy s množstvom vzorov, ktoré hrajú farbami jesene. Krotóny sa pestujú trochu problematickejšie a jednoznačne nereagujú dobre na zmenu prostredia. Aj cesta domov z obchodu môže byť natoľko náročná, že spôsobí rastline šok a opadnú jej listy. Vydržte však – keď sa raz udomácni na teplom a vlhkom mieste, listy jej dorastú.
Krotón má rád jasné, ale nepriame slnečné svetlo. Postavte črepník do misky s mokrými okruhliakmi, aby udržal čo najvyššiu vlhkosť. Táto metóda je účinnejšia ako postrekovanie listov vodou. Použite vlažnú vodu, substrát udržiavajte vlhký počas jari aj leta. V zime nechajte substrát medzi zalievaním vyschnúť.
Nepostavte rastlinu do prievanu a udržiavajte konštantnú teplotu, ale nech stojí ďalej od radiátora. Nenechajte teplotu klesnúť pod 15 °C.
6. ŽIVÝ KAMEŇ (lithops)
Ak máte zopár malých kvetináčov s týmito zaujímavými rastlinami na pracovnom stole, môžete ich využiť na chvíle nepriamej pozornosti. Na chvíľu prestaňte pracovať a prezrite si detaily týchto malých, skutočne fascinujúcich sukulentov, ktoré splývajú s okolitými skalkami. Táto vlastnosť ich chráni pred tým, aby sa stali potravou púštnych bylinožravcov.
Živý kameň má rád jasné, slnečné podmienky; snažte sa, aby rastlina mala 4 až 5 hodín jasného svetla denne. Rastliny v lete oddychujú, takže ich zalievajte veľmi úsporne od jari až do neskorého leta. Skoro na jeseň začnite zalievať viac, aby listy boli šťavnaté.
„Neskoro na jeseň by sa mal medzi listami objaviť kvet a keď odpadne, objavia sa na tomto mieste nové listy. V tomto štádiu prestaňte rastlinu úplne zalievať. Bude si čerpať vlahu a potrebné živiny zo starých rozkladajúcich sa listov,“ radí Fran Baileyová v knihe Liečivá energia rastlín.
7. SANSEVIERIA ‘MIKADOʼ (sansevieria bacularis)
Prítomnosť rastlín dokáže pri štúdiu prehĺbiť sústredenie a zlepšiť pamäť. Ak musíte denne prijímať veľa informácií, stojí za to vytvoriť si na pracovnom stole oázu rastlín, do ktorej zakomponujete napríklad aj malú a kompaktnú sansevieriu. Je dosť nepoddajná a odolná a dokáže zniesť istý stupeň sucha, ako aj tieň či priame slnko.
Sensevieria uprednostňuje nepriame slnečné svetlo alebo polotieň, ale vydrží vo väčšine svetelných podmienok. Zalievajte úsporne; nechajte substrát v lete medzi zalievaním úplne vyschnúť. V zime znížte častosť zalievania na približne raz za mesiac. Je lepšie, ak sú korene rastliny obmedzené v raste, takže pri presádzaní vyberte kvetináč s priemerom len o 5 cm väčším, ako je koreňový bal. Použite substrát na kaktusy s dobrou drenážou alebo drvenú kôru či univerzálny substrát.
8. PRÚTOVNICA ŠTÍHLA (rhapis excelsa)
Veľké rastliny, ako husto olistená prútovnica štíhla, vám pomôžu vytvoriť svieže zelené prostredie, ktoré pomáha sústrediť sa. Táto palma sa pestuje veľmi jednoducho, toleruje aj nedostatok svetla a suchý vzduch. Aj napriek pomalému rastu dokáže narásť až do výšky 2 metrov. Túto rastlinu odporúča aj NASA, pretože účinne čistí vzduch od najbežnejšie sa vyskytujúcich jedov.
Prútovnica štíhla si vyžaduje polotieň alebo tieň . V lete postrekujte listy vodou. Zalievajte hojne od jari do jesene, ale uistite sa, že rastlina nie je premočená. Medzi zalievaním nechajte povrch substrátu vyschnúť. V zime zalievajte menej.
Rastlina vydrží v lete aj v tieni, ale v zime by ste ju mali presunúť bližšie k oknu, kde je viac svetla.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com, Wikipedia/By Aris riyanto
Youtube/Summer Rayne Oakes