Vianoce, Veľká noc, svadby, oslavy…existujú obdobia, kedy toho napečieme oveľa viac a chceme samozrejme, aby to aj dlhšie vydržalo. Aby boli koláčiky stále vláčne, svieže, krehké, voňavé, ako čerstvé a samozrejme chutné. Preto záleží na tom, ako ich uschováte – do akých nádob ich dáte. Či do tepla alebo chladu, Do plastu alebo keramiky ap. To, čo prospieva niektorých druhom koláčikov, nemusí byť dobré pre iné druhy.
Máme pre vás niekoľko tipov, ako správne uložiť koláče ako sú suché linecké, medvedie labky, plnené oriešky, kokosky s džemom ap.
Ako správne uložiť koláče?
Všeobecne platí, že koláčiky (najmä suché) treba skladovať v suchu a chlade. Ideálna je špajza, kde je v zime chladnejšie. Najlepšie sú papierové a plechové škatule, prípadne keramické dózy. Môžete nádobky vystlať aj alobalom.
Väčšinu vianočných koláčikov by ste mali skladovať pri teplote maximálne 5 stupňov Celzia, čiže ideálne v chladničke, v garáži alebo chladnejšej špajzi. Pozor na balkón – tam teplota môže klesnúť v noci pod bod mrazu a to už škodí koláčikom.
Tiež je veľmi dôležité izolovať ich od ostatných potravín, čo mnohí zanedbávajú. No koláče vedia nasávať z okolia pachy, veľmi rady povedzme z údenín a potom strácajú na svojej lahodnosti.
Tiež neskladujte koláče v miestnosti, v ktorej sa fajčí alebo na balkóne nad frekventovanou cestou, hoci je zasklený. Na bezlepkové koláče si vyhraďte samostatnú škatuľu, aby ste ich oddelili od koláčov s lepkom.
Linecké, medvedie labky ai.
Na sviatočnom stole nesmú chýbať klasické linecké kolieska, medvedie labky – orechové, či čokoládové, vanilkové rožky ap. Patria medzi najobľúbenejšie vianočné, aj veľkonočné koláčiky a tie treba skladovať v plastových alebo plechových nádobách, ktoré sú vystlané servítkou.
Môžete použiť aj papierové škatule, ale ak ich chcete dať na balkón alebo do chladničky, mohli by koláčiky navlhnúť. Naukladané koláče prikryte servítkou alebo hodvábnym papierom, ktorý zachytáva vlhkosť.
Plnené koláče a s polevou
Plnené koláče ako sú medové rezy, rôzne krémové zákusky, orechy plnené krémom ap., navyše ak sú aj poliate či máčané v čokoláde – tie je ideálne skladovať v plastovej nádobe v chladničke.
Vyskúšajte tiež
Vianočné pečivo. 4 obľúbené recepty.
Medovníky
Medovníkom najviac vyhovuje keramická nádoba, ktorú môžete vystlať alobalom a naukladáte medovníky. Opäť prikryjete alobalom a dobre zatvoríte. Takto uložené medovníky budú dlhšie mäkké a voňavé. Podobne môžete uskladniť aj vianočnú štólu.
Určite poznáte aj trik s rozkrojeným jabĺčkom, ktoré pridáte k medovníkom, tie potom pekne zmäknú, pretože jablko pustí vlhkosť. Ale pozor, jablko sa nesmie dotýkať medovníkov. A tiež ho kontrolujte a vymeňte včas, aby nezačalo plesnivieť.
Vyskúšajte týchto 7 receptov na medovníky a polevy na zdobenie.
Kokosky a snehové pusinky
Takéto snehové pečivo, čiže klasické pusinky a kokosky skladujte v papierových vrecúškach, Nikdy ich nedávajte do chladničky ani do nádob z plastu či plechu. Inak by navlhli a stratili by svoj tvar aj lahodnosť.
Nepečené koláče a sušienky
Tie sú zväčša určené na rýchlu spotrebu, čiže vždy ho robte až ako posledné a uložte ho do papierových škatúľ, ktoré vysteliete alobalom. Môžete ich vložiť do chladničky.
Sem patria povedzme úliky, rôzne guľôčky, „salámové“ koláče ako študentská pečať ap.
Deti rady robia sušienky – tie majú byť chrumkavé, preto ich uložte do plastovej dózy alebo plechovej nádobky. Skladujte ich pri izbovej teplote, tak nenavlhnú, nezmäknú a budú chrumkavé.
Foto: Freepik.com, Pexels.com