Všetci máme svoje problémy. Nikto nemá dokonalý život, hoci to možno tak zvonka vyzerá. Spomeňte si, koľkokrát ste si s povzdychom povedali, aké super nové auto má kolega…ako draho a štýlovo si dala suseda zrekonštruovať byt…na akej luxusnej dovolenke bola kamarátka ap. A po čase ste sa dozvedeli, že kolega kúpil auto na lízing a teraz má problémy ho splácať. Že susede odflákli prerábku bytu a kopia sa jej tam problémy. Alebo že kamoška stretla na dovolenke nového chlapa a teraz sa rozvádza…
Opakujeme – všetci máme svoje problémy, no jedna z najväčších chýb je, že tie svoje zveličujeme. A bránime tak sami sebe žiť šťastne a naplno.
Čo vám bráni žiť lepšie?
Slávny starogrécky filozof Sokrates kedysi dávno povedal: „Keby sme všetky naše nešťastia odniesli na jednu spoločnú hromadu, odkiaľ by si každý musel brať rovnaký podiel, väčšina ľudí by si vzala svoje vlastné problémy a spokojne by odišla.”
Už vtedy trafil do čierneho. Nikdy sme nemali a nebudeme mať úplne dokonalý život. „Ak však k sebe budeme kruto úprimní, uvedomíme si, že naše problémy sú v porovnaní so zvyškom sveta celkom zanedbateľné,” tvrdí charizmatický kouč Gary John Bishop. Vo svojej knihe s odvážnym názvom Vyser sa na to veľmi výstižne a bez obalu ukázal, čo nám bráni žiť lepší život.
Že sme si často sami na vine – nie sme ochotní urobiť zmenu, nie sme pripravení a pridlho váhame. Bojíme sa neistoty, veľa premýšľame a málo konáme. Ak sa chcete inšpirovať, prečítajte si túto knihu – je dynamická, ide priamo k veci a možno vás chvíľami naštve, pretože odhalí, že aj vy robíte plno chýb.
Nedajte sa oklamať pozlátkou
Ale späť k tomu „spackanému“ životu, ktorý si myslíte že žijete.
Nie, nežijete. Len to zveličujete a utápate sa v tom.
Bishom to skvele popísal „Stavím sa, že vo chvíli, keď toto čítate, váš život nie je vôbec taký náročný ako život detí v Somálsku alebo dalitov, teda tzv. nedotknuteľných v Indii. Vaše problémy sú pravdepodobne bezvýznamné aj v porovnaní s ľuďmi , ktorí žili okolo roku 470 p. n. l., keď sa narodil Sokrates. Nemali medicínu, elektrinu, autá ani zákony na ochranu verejnej bezpečnosti.”
Nemusíte ani precestovať polovicu sveta alebo sa vrátiť naspäť do minulosti, aby ste si to dokázali porovnať. Stačí prejsť na opačnú stranu vášho mesta, rozhliadnuť sa vo vašej kancelárii alebo štvrti – takmer určite nájdete mnoho ľudí s horšími problémami, ako máte vy. Možno to tak nevnímate, ale všetci sme na tom rovnako. U iných ľudí vidíme len tú pozlátku, čo nám neprestajne pripomína, aký hrdzavý je náš vlastný život.
Ak práve prevraciate očami a rozmýšľate:
„Ako by mi toto malo pomôcť?”
Odpoveď znie:
„Nijako.”
Nezveličujte svoje problémy
Mnohí psychoterapeuti, koučovia, aj Gary John Bishom sa zhodujú – musíte sa prestať zaoberať maličkosťami a rozhliadnuť sa. Ignorovať vnútorný „bolestínsky“ monológ a začať sa dívať na veci z perspektívy ukotvenej v realite.
Pomôže vám to postaviť sa životu a všetkým jeho problémom čelom. Zaujať pevný postoj a vyhnať to zakrádajúce sa strašidlo negativity, ktoré nás dokáže chytiť do svojich pazúrov. Ak svoje problémy vedia vyriešiť všetci ostatní, dokonca aj keď sú objektívne vážnejšie ako tie vaše, potom to určite zvládnete aj vy.
Niekedy sa však v našom živote udejú tragédie a katastrofy. A my sa cítime pod psa. Bishop vo svojej knihe dáva niekoľko inšpiratívnych rád a tu odporúča:
„Keď sa začnete cítiť podobne nanič, cúvnite. Ďaleko. Ešte ďalej, no tak! Stále cúvajte… a zistite, či dokážete svoj život vidieť taký, aký je v skutočnosti. Musíte do toho zapojiť svoju predstavivosť.“
Spomeňte si na to dobré, i zlé
Svojim klientom radí, aby začali pohľadom na celý svoj život. Na chvíľu sa povedzme zamyslite nad tými nezabudnuteľnými životnými momentmi. Možno je to svadba so svojím milovaným partnerom. Alebo narodenie prvého dieťaťa. Úžasná rodinná dovolenka, kúpa domu, alebo keď ste dosiahli úspech v zamestnaní.
Treba si pripomenúť tie úspešné a príjemné okamihy z minulosti, ktoré prinášajú radosť a útechu. Tie nezabudnuteľné spomienky, ktoré vedia zahriať na srdci a pohladiť dušu. Ponorte sa do svojich spomienok a znova prežite to najlepšie z týchto sladkých čias.
Pri spomínaní sa však nesústreďte len na príjemné zážitky. Obzrite sa aj na to zlé. Spomeňte si, koľkokrát ste mali problémy, koľkokrát ste prekonávali neúspechy, koľkokrát ste sa cítili na dne. Hádky, rozchody, pokuty za rýchlosť či neskoro zaplatené účty.
Spomeňte si na všetky problémy, ktorým ste čelili… a nakoniec ste ich prekonali. Mnohé z nich sa možno podobajú na tie, ktoré riešite dnes. A vtedy ste si mysleli, že to vás zloží, že to neprekonáte, že to je KONIEC.
A nebol. Zvládli ste to. Predýchali a pohli ste sa ďalej. A možno s väčším úspechom, elánom a chuťou.
Prečítajte si tiež
33 rituálov pre zdravie, šťastie a väčšiu pohodu.
…a začnite žiť šťastne. Naplno!
Presne toto je dôležité, ak máte pocit, že sa vám nedarí, že máte neustále len problémy a že všetko na vás padá.
Pripomenúť si to pekné, lebo to vás opäť čaká.
Pripomenúť si aj to zlé, čo vás stretlo, a ako ste to prekonali.
Nie všetko bude pestré a bezproblémové, ale to už viete. Znova prídu sklamania, problémy, porážky, hádky a strach. No ak viete, že môžu prísť a že vy ich dokážete zvládnuť, prekonáte ich rýchlejšie a bezbolestnejšie.
„V živote jednoducho niekedy musíte robiť veci, ktoré nechcete. S ľuďmi, ktorých nemáte radi. Na miestach, ktoré pre vás nič neznamenajú. Ľudia z vášho života odídu tak rýchlo, ako doň prišli. Prídete o peniaze, veci sa pokazia, zdochne vám pes. Prenesiete sa cez to dobré aj cez to zlé. Presne tak, ako ste to už dokázali v minulosti,” dodáva Gary John Bishop vo svojej inšpiratívnej knihe Vyser sa na to.
Tak to urobte a žite naplno 🙂