Máte radi hrušky, ale najčastejšie ich len tak bežne jete, prípadne si pripravíte nejaký hruškový koláčik? Napríklad takýto hruškový koláč s mrveničkou…
Hrušky sú nielen chutné, ale aj výživné a majú mnoho zdravotných benefitov.
Vedeli ste, že hruškové listy posilňujú naše srdce a tiež čistia močové cesty? Takže ak vás častejšie trápia zápaly močových ciest, pripravte si čaj z listov hrušky – nižšie nájdete recept. Dobre prečistí ľadviny a nabudí vás. Tiež povieme, ako vám prospeje hrušková šťava, sušené hrušky a šupky z hrušiek.
Hrušky totiž obsahujú vlákninu, vitamíny C a K, antioxidanty a majú nízky glykemický index.
Hrušková šťava na spánok
Čerstvá hrušková šťava obsahuje vitamín B3 a je to vlastne skvelé prírodné antidepresívum. To ste možno nevedeli, však? Takže ak máte stres, ste pod tlakom, nervózni, podráždení, kúpte si cestou domov pár hrušiek a vyšťavte ich. Určite nekupujte hruškový džús v obchode, nebude to mať efekt. Dôležité je, aby to bola čerstvá šťava z hrušiek.
Hrušková šťava má mierne močopudné účinky, čo pomáha odstraňovať toxíny a čistí obličky. Vysoký obsah vlákniny a voda v šťave stimulujú črevnú činnosť a pomáhajú predchádzať zápche. Vitamín C v šťave z hrušiek posilňuje imunitu a pomáha pri boji proti infekciám.
Takáto šťava však výborne pomáha aj na lepší spánok. Možno ste mali ťažký deň, bolo toho na vás veľa a potrebujete upokojiť. Vyšťavte si hrušku, mierne nápoj ohrejte a pridajte štipku mletej škorice a štipku mletého klinčeka. Premiešajte a vypite tak pol hodinky pred spánkom, uvidíme, aký to bude mať na vás blahodarný účinok.
Sušené hrušky proti horúčke
Nasušte si hrušky, je to jednoduché podobne ako pri jablkách, ktoré sušíme častejšie. Je to skvelá dobrota k telke, na desiatu deťom do školy, ale ak nás trápi horúčka alebo zimnica, pripravíme si nápoj: do hrnčeka dáme hrsť sušených hruškových plátkov, zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať. Tu nemusíme scediť, lebo hruškové kúsky napučia a môžeme ich zjesť. No a nápoj pomaly popíjame, postupne zrazí horúčku dolu a bude vám lepšie.
Čaj z listov hrušky
Listy hrušiek sa tradične používajú v ľudovom liečiteľstve pre svoje protizápalové a močopudné vlastnosti. Je to absolútne jednoduché.
Nazbierajte listy hrušky a nechajte ich usušiť. Potom uskladnite v sklenenej nádobe v chlade a na tmavom mieste.
Vezmite za hrsť hruškových sušených listov, dajte do hrnčeka a zalejte 250 ml horúcej vody. Nechajte asi 10 minút lúhovať a sceďte. Prelejte vlažné do termosky a počas dňa popíjajte.
Tento čaj podporuje činnosť obličiek, pomáha pri zápaloch močových ciest a reumatických bolestiach.
Môžete si urobiť aj nálev z hruškových listov. Používa sa na ošetrenie pokožky pri menších zápaloch, ekzémoch alebo svrbení. Stačí do nálevu namočiť gázu a priložiť na postihnuté miesto.
Prečítajte si tiež
Hruškové recepty: džem, kompót aj hruškovica.
Šupky z hrušiek
Aj vy vyhadzujete šupky z hrušiek? Väčšina z nás to robí, je to asi prirodzené a málokto vie, ako sa dajú využiť…a že majú naozaj liečivé účinky. Obsahujú totiž veľké množstvo vitamínov a minerálov. Sú tiež bohaté na vlákninu a antioxidanty, podporujú trávenie a pomáhajú pri prevencii zápalov.
Tiež sú perfektné na drobné ranky, ktoré sa vám urobia na rukách, nohách ap. Napríklad po porezaní, alebo na nohe odrené miesta od topánok. Stačí keď odrežete kúsok šupky, priložíte ju na ranku tou vnútornou stranou a previažete napríklad kúskom obväzu. Akoby ste si na ranku dali náplasť a takto to necháte cez noc. Ráno potom uvidíte, že ranka sa výrazne zacelila, zatiahla a už tak nebude bolieť.
Čaj z hruškových šupiek – šupky vysušte a neskôr ich použite na prípravu čaju. Vložte ich do horúcej vody a nechajte lúhovať 10-15 minút. Tento čaj je jemne sladký a môžete ho piť aj s medom alebo škoricou.
Hruškový prášok – vysušené šupky pomeľte na prášok a pridajte ich do smoothies, jogurtu, ovsenej kaše alebo pečenia. Takto získate extra dávku vlákniny a antioxidantov.
Sirup z hruškových šupiek – šupky povarte vo vode s trochou cukru alebo medu. Výsledný sirup môžete použiť na dochutenie nápojov alebo dezertov.
Foto: LepšíDeň.sk