Ak si každý deň doprajete kávičku, nevyhadzujte kávovú usadeninu do koša, ale odkladajte si ju napríklad do misky. Po pár dňoch sa vám jej nazbiera už dostatok na to, aby ste ju nejako užitočne využili. Pretože tento pre mnohých “odpad“ môžete skvele zrecyklovať – my máme pre vás 10 tipov, ako sa dá kávová usadenina využiť.
Kávová usadenina a 10 tipov na využitie
Ak teda patríte medzi milovníkov kvalitnej kávy a bez tohto lahodného moku si neviete predstaviť čo i len jeden deň, možno táto vaša “malá závislosť” prinesie aj iné plody ako len lahodný pocit na jazyku 🙂 Isto viete, že popíjanie kávy má priaznivý účinok na naše zdravie. Kofeín obsiahnutý v káve zlepšuje krvný obeh, povzbudzuje pamäť a zlepšuje náladu. Pozitívne vplýva na obličky, pečeň a svaly. Bolo vedecky dokázané, že konzumácia kávy pôsobí preventívne proti demencii a má antioxidačné účinky.
Tu je sľúbených 10 tipov, ako sa dá obyčajná kávová usadenina využiť v domácnosti, záhrade alebo pre krásu:
1. Hnojivo na kvety a rastliny
Použitú suchú alebo mokrú usadeninu nasypeme na substrát okolo rastliny. V káve sa prirodzene nachádzajú dusík (N), draslík (K) a fosfor (P). Kofeín podporuje rast a dodáva rastline potrebnú energiu. U izbových rastlín môžete usadeninu zapracovať do substrátu pri ich presádzaní.
2. Kyslomilné rastliny
Použitú kávu zrieďte vodou a polejte ňou kyslomilné rastliny. Káva má pH hodnotu 5,0. Táto zálievka je vhodná pre hortenzie, azalky, čučoriedky, vresy či rododendrony. Kyslosť kávy upraví pôdu okolo koreňov a vytvorí rastlinám ideálne podmienky pre ich rast.
Pozrite si, ako využiť kávové zvyšky v záhrade:
3. Pohlcovač pachov
Do malého textilného vrecúška dajte vysušenú kávu. Vrecúško môžete zavesiť do skrine, auta, šatníka, vložiť do chladničky alebo ukryť v topánke 🙂 Aróma kávy potlačí vnímanie ostatných pachov.
4. Čistič
So špinavými hrncami či panvicami si poradí pasta z použitej vlhkej kávy. Káva má silné antibakteriálne a antivírusové účinky. Vyčistite ňou zanesený gril či kuchynský dres. Pozor, vyhnite sa pórovitým materiálom!
5. Úroda
Niektorí záhradkári používajú trik s kávou pri pestovaní koreňovej zeleniny. Zmiešajte semená mrkvy, petržlenu alebo paštrnáku s usadeninou. Rastliny sa vám odmenia bohatou úrodou. Korene zeleniny budú silnejšie a väčšie.
6. Kozmetika
Zmiešajte kávu s kokosovým olejom a pripravte si prírodný telový peeling, ktorý zlepší cirkuláciu ciev a zmierni celulitídu.
A to nie je všetko. Pridajte kávu do svojho obľúbeného šampónu, kofeín stimuluje rast vlasov a ich hustotu. Výbornú omladzujúcu pleťovú masku pripravíte zmiešaním usadeniny s 1PL bambuckého masla. Nechajte pôsobiť 10 minút a opláchnite.
7. Proti škodcom
Obsah kofeínu a diterpénov je toxický pre hmyz. Odpudzuje najmä komáre a ovocné mušky. Nasypte použitú kávu na tanierik, položte ho na stolík a vychutnávajte si príjemný večer na terase. Pach kávy nemajú radi ani mravce či slimáky. Posypte kávou okolie rastlín a ochráňte pred nimi svoju úrodu.
8. Repelent pre domácich miláčikov
Otravujú vášho domáceho miláčika blchy? Pridajte trocha kávy do šampónu pre psov a vymasírujte ním psíka či mačičku. Potom dôkladne opláchnite a zvieratko osušte. Jeho srsť bude jemnejšia a hustejšia.
9. Hliva ustricová
Tento typ vám zaberie trocha viac času, no určite stojí za to, vyskúšať ho.
Budete potrebovať jedno aspoň 5 litrové vedro. Do tohto vedra budeme zbierať použitú kávu. Semená hlivy zmiešame s kávou a zalejeme. Udržiavame vlhké a dbáme na to, aby hliva nevyschla. Zakrátko sa dočkáme prvej úrody.
10. Kompost
Usadeninou môžete vylepšiť aj kompost. Káva je bohatá na dusík. Ten patrí medzi štyri hlavné faktory potrebné pre zdravý kompost – dusík, kyslík, uhlík a vlhkosť. Nezabudnite pridávať do kompostu aj suché konáre, korene, listy či vetvičky.
Prečítajte si tiež
Zrnková káva. Ako spoľahlivo rozpoznať, či je naozaj kvalitná?
Vedeli ste, že?
- Na svete sa denne vypije 2,25 miliardy šálok kávy
- Najpestovanejšie odrody kávy sú Arabica a Robusta
- Najväčší pestovatelia kávy sú Brazília a Kolumbia
- Káva je druhá najobchodovanejšia komodita hneď po rope
- Slovo „mokka“(mocha) je odvodené od prístavu v Jemene, kde sa v 15. až 18.storočí obchodovalo s kávou
- Prvá turecká káva sa pripravovala už v 17.storočí
- Prvé kaviarne v Európe vznikli v Paríži a Benátkach v 18.storočí
Opát sa však zdráhal ochutnať plody kávovníka, pretože ho považoval za „pokušenie diabla“. Hodil bôby do ohňa. Výsledkom bola omamná vôňa praženej kávy a nápoj, ktorý bol taký silný, že mnísi po jeho požití boli odolnejší a mali množstvo energie modliť sa do dlhej noci. Postupne si chuť a vôňa kávy podmanila celý svet.
Foto: Freepik.com, Vecteezy.com