7 vecí, ktoré môžete miesto vyhodenia znovu použiť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý deň vyhodíme množstvo vecí, ktoré by sa však dali znova použiť alebo využiť na niečo iné. Len treba vedieť, ako a na čo. Máme pre vás niekoľko tipov, ako využiť kôru z pomaranča alebo citróna (však ich vždy vyhodíte do koša?), prípadne čo urobiť so škrupinami z vajíčok (ak ich už nedáte do kompostu) alebo na čo všetko poslúžia korkové zátky.

Príliš veľa plytváme

Potravinami a ich zvyškami sa plytvá v každej krajine, a to vo výrobe, pri spracovaní, distribúcii, ale predovšetkým v domácnostiach. Tam tvorí takéto plytvanie podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) vyše 50 percent!

Napríklad v koši končí najviac zeleniny a koreňovej zeleniny (až 45 percent), 35 percent rýb a plodov mora, 30 percent všetkých obilnín a 20 percent mliečnych výrobkov či mäsa. To sú neuveriteľné čísla a najmä v súvislosti s aktuálnym zdražovaním energií (a následne cien), so zvyšujúcou sa infláciou a neistotou z budúcnosti.

 

7 vecí, ktoré môžete znovu použiť

Existujú desiatky a stovky bežných vecí, ktoré vieme nejako znova využiť, no väčšinou skončia v odpadkoch. Dôvodom je zlé spotrebiteľské správanie, nevedomosť, lenivosť, či nezáujem. Pritom stačilo by málo…preto vám prinášame niekoľko konkrétnych tipov. Na pomoc sme si vzali internet, naše skúsenosti a tiež knihu Míňať menej, získať viac od autoriek Liesl Clark a Rebecca Rockefeller.

ako veci znovu použiť

1. Kôra z citrusového ovocia

ako veci znovu využiť šupkyPoužite ju ako prísadu do univerzálneho čistiaceho prostriedku – citrónovú alebo pomarančovú kôru. Tu je jednoduchý recept na vlastný čistiaci sprej.
Hoďte šupky z pomaranča (alebo citrónu či limetky) do veľkého pohára a nalejte doň destilovaný biely ocot tak, aby boli šupky potopené. Časom pridajte ďalšie šupky, až kým nebude pohár plný, ale vždy sa uistite, že sú šupky potopené.
Nechajte tento pohár odstáť minimálne mesiac a získate fantastický citrusový čistiaci prostriedok, ktorý odmastí všetko tak, ako akýkoľvek čistiaci prostriedok z obchodu.
V rozprašovači zriedite polovicu šupiek s octom vodou v pomere 2:1 a môžete umývať. Ak nemáte radi pach octu, môžete ho prekryť vôňou vášho obľúbeného esenciálneho oleja a bude vám rozvoniavať celý dom.

Tiež kôru môžete použiť vysušenú ako podpaľovač alebo ju hádžte na dno odpadkového koša, keďže fantasticky zbavuje zápachu.

 

2. Nevyhadzujte stonky

Brokolica, karfiol, švajčiarsky mangold. Stonky, hlúbiky…aj vy ich vyhadzujete do koša, prípadne do kompostu? Nerobte to!
Nakrájané stonky dávajte do restovaných jedál a šalátov alebo ich dajte do pohárov s octom, strúčikom cesnaku, troškou medu a zachlaďte v chladničke.

Napríklad hlúbiky z brokolice sú veľmi bohaté na vitamín C, B9, vlákninu a fytolátky. Tak prečo ich vyhadzovať? Okrem šalátov ich môžete dať ku koncu varenia polievky. Prípadne ich nakrájajte na pol centimetrové kolieska, pridajte olivový olej, soľ a dajte piecť, kým nebudú mäkké.
Takisto do polievok či dusených jedál dajte nahrubo nakrájané tvrdé stopky z magoldu, kapusty alebo kelu. Počas varenia zmäknú, pustia do polievky vitamíny a buď ich vyberiete, alebo zjete.

ako veci znovu využiť brokolica

 

3. Kávová usadenina

Môžete ju použiť na pleťovú masku, na zbavenie sa odumretej kože na tvári, chodidlách, rukách či nohách, alebo môžete štipku použiť na vydrhnutie riadu.
Výborne pôsobí ako hnojivo pod čučoriedky – stačí usadeninu rozsypať pod krík a zapracovať do zeminy.
Usadeninu z kávy tiež môžete použiť v marinádach na stejk a ako tajnú prísadu do brownies 🙂

 

4. Škrupiny z vajíčok

Dajte za hrsť rozdrvených škrupín z vajíčok do sieťovanej tašky a operte ich so svojím bielym oblečením. Škrupiny vytiahnu zašednutú farbu z vášho bledého oblečenia. Vôbec nebudete potrebovať bielidlo!

Alebo použite škrupiny ako prírodný doplnok vápniku. Výskum ukázal, že škrupiny v vajíčok majú mnoho užitočných vlastností. „Vykašlite sa na tabletky a jednoducho upečte vaše škrupiny na teplote 180 °C počas 8 minút. Nechajte ich vychladiť a rozdrvte ich na jemný prášok. Pridajte tento doplnok (čajovú lyžičku alebo aj menej) raz za deň do vášho obľúbeného smoothie alebo džúsu. Bezpečné a správne dávkovanie konzultujte s vaším doktorom,“ radia autorky v knihe Míňať menej, získať viac.

 

5. Korky z vína

stôl z korkuZ korkov z vína môžete vyrobiť nástenku! Zoberte starý rám z obrazu alebo zrkadlo a polepte korkovými zátkami celú plochu zrkadla alebo zadnú stranu rámu.
Vedeli ste, že v angličtine má výraz cork (korok) funkciu nielen podstatného mena, ale aj slovesa? Použite vaše korky, aby ste zakorkovali všetky druhy tekutín v pekných, znovu použiteľných sklenených fľašiach.

Zadajte si do internetového vyhľadávača „využitie korkov“ a nájdete stovku ďalších nápadov. Vyskúšajte povedzme korkovú úchytku na pokrievku hrnca. Ak máte kovové hrnce, ktoré sú pri varení až príliš horúce, vopchajte zvislo pod ucho pokrievky dva alebo tri korky, aby ste namiesto horúceho kovu chytili práve tie. Paráda! Studené na dotyk aj po niekoľkých hodinách varenia.

 

6. Čajové lístky

Usušený čierny čaj je známym odstraňovačom pachov a čajové lístky sú skvelým odstraňovačom zápachu. Zbavia vás pachov z chladničky, koberca aj psieho pelechu.
Čajové lístky z bylinkového a čierneho čaju sú takisto okamžitým kvalitným kompostom na rastliny v črepníku vo vonkajšej záhrade.

zero wastePrečítajte si tiež
Domácnosť bez odpadu. Tipy a triky.

 

7. Zubné kefky

Nezahadzuje použité zubné kefky. Sú fantastickým nástrojom na čistenie. Nechajte si jednu pod drezom na drhnutie kohútikov a krajov drezu. Ďalšiu označte štítkom a používajte ju na čistenie nechtov po práci v záhrade. Inú skladujte vo vedre medzi vašimi čistiacimi potrebami, trebárs na čistenie škvŕn na koberci a nábytku. A jednu si odložte na odstraňovanie škvŕn aj v práčovni.

ako znovu využiť zubné kefky

Foto: lovemyearth.blogspot.com, pexels.com, freepik.com, vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.