Vedeli ste, že mozog dojčaťa váži v priemere 366 gramov, no v dospelosti sa zväčší troj- až štvornásobne? Mozog dospelého človeka váži až do 1500 gramov (u žien 1300 g). Takže je tam veľký priestor na to, aby ste k tomu vývoju detského mozgu prispeli aj vy, rodičia. A významnú úlohu zohrávajú knihy, ich čítanie – najskôr hlasné predčítavanie maličkým deťom, neskôr samostatné čítanie deťmi, keď sa to už naučia. Práve to podporuje správny vývin mozgu, duševné rozpoloženie dieťaťa a vytvára sa lepší základ pre úspešnejší život v dospelosti.
Aké knihy však čítať deťom? Od akého veku začať? A mali by sme čítať aj vtedy, keď sa už dieťa naučilo samostatne čítať?
Vedci i lekári stále pripomínajú – treba deťom čítať od malička. Od narodenia. Dieťa potrebuje počuť hlas rodiča. Sústredí sa naň, upokojí ho to a rozširuje si prirodzenou cestou slovnú zásobu. Takže čítanie si dokáže vychutnávať už batoľa, hoci nerozumie významu. Vníma však hlas, jeho melódiu, rytmus, čo dáva dieťaťu pocit bezpečia a blízkosti.
„Pri čítaní by mal rodič zároveň pozorovať, ako dieťa reaguje a či rozumie čítanému,“ vysvetľuje doktor Pavel Malovič v knihe Mlado až do staroby. „Text, ktorý vyberie rodič, býva zväčša náročnejší než ten, ktorý by si dieťa vybralo samo.“
Aké knihy je vhodné čítať deťom?
Deti do 5 rokov
Možno si myslíte, že tie najmenšie deti ešte nerozumejú, čo čítate. Máte pravdu – nechápu zmysel, nespájajú si jednotlivé vety, situácie. No počúvaním sa učia nové slová.
V knižkách pre najmenšie deti, batoľatá, sú dôležité obrázky. Vyberajte také, kde je málo slov, no výrazné a zrozumiteľné obrázky postáv, zvierat, vecí. Na ich základe viete ako rodič rozprávať mikropríbehy, popisovať ich, vysvetľovať.
Ideálne sú príbehy s jednoduchými zápletkami, riekanky, básničky a texty, kde sa veľa vecí opakuje. Vás to možno bude otravovať, ale pre deti je opakovanie mimoriadne dôležité.
Konkrétnych tipov by sa dalo napísať tisíc, tak aspoň pár. Medzi najobľúbenejšie patrí leporelo Ťap, ťap, ťapušky (Slovenské ľudové riekanky) z vydavateľstva Mladé Letá. Výborné sú sady malých leporel vhodné pre deti od pol roka – Moja prvá knižnica – Slovíčka a Zvieratká. K stáliciam patria knihy Ľudmily Podjavorinskej – Chorý medvedík, Žabiatko, Zajko Bojko alebo Čin-čin.
Obľúbené sú Terkine príbehy – ako sa učí lyžovať, oslavuje Vianoce, je chorá, Terka sa stratí, pomáha mame, na lekárskej prehliadke ai.
A ešte jeden tip – Varila myšička kašičku, obľúbené rozkladacie leporelo ponúka najznámejšie slovenské ľudové riekanky.
Mohlo by vás zaujímať aj
7 tipov na knihy pre deti.
Deti od 6 do 8 rokov
Vyberajte už zložitejšie príbehy, v ktorých ilustrácie hrajú len sprievodnú úlohu a dopĺňajú texty. Musia byť však výrazné a zrozumiteľné, pretože stále priťahujú pozornosť detí, zaujmú ich, „dorozprávajú“ príbeh. Tiež povzbudzujú ich fantáziu.
V tomto veku vyberajte predovšetkým príbehy so šťastným koncom, ktoré im budete čítať na dobrú noc.
Malým školákom čítajte známe príbehy ako Alica v krajine zázrakov s úžasnými ilustráciami Dušana Kállaya, slovenské Bola raz jedna trieda od Kristy Bendovej. Vyskúšajte vtipnú sériu Príbehy bláznivej rodiny od Jeremy Stronga.
Obrovskej popularite sa tešia knihy Gabriely Futovej – tu odporúčame Brata musíš poslúchať, Dokonalá Klára, Naša mama je bosorka ai.
Skúste aj krásne série Zvierací záchranári, Julinka – malá zverolekárka, Grázlik Gabo, Nech žije rodina, Pony tím, či Dada Nálada.
Deti od 9 do 11 rokov
V tomto veku si už deti bežne čítajú samy, no ak ste si vytvorili rituál večerného čítania, pokojne v tom môžete pokračovať. Čítajte im nahlas, ak to vyžadujú. Ideálne sú dobrodružné knihy, vzrušujúce príbehy, dokonca môžu byť mierne strašidelné. Rozhodne však nie hororové alebo desivé.
Podľa lekára Pavla Maloviča, ktorý je priekopníkov v presadzovaní preventívnej medicíny a zdravého spôsobu života, sú vhodné knihy s kratšími kapitolami. „Tie umožňujú prerušiť čítanie bez toho, že by vznikla medzera v príbehu,“ dodáva skúsený lekár.
Deťom v tomto veku skúste podsunúť nádhernú klasiku Anna zo Zeleného domu, ktorá vychádza v nových vydaniach v novej úprave. Tiež Pippi Dlhá Pančucha, 3-dielny set vyšiel v Slovarte.
Vo vydavateľstve Ikar vyšiel megaúspešný Denník odvážneho bojka. V slovenčine je už 9 dielov + vlastná denníková kniha. Táto séria je vôbec najobľúbenejšia detská séria po Harry Potterovi na svete…ak teda Harry Pottera rátame ako len detskú knihu 🙂
Mohlo by vás zaujímať aj
7 tipov na knižné darčeky pre deti.
Zásady čítania
- Deti odmalička vyžadujú opakované čítanie obľúbeného príbehu, či knihy. Nereagujte ako mnohí – to už sme čítali, dajme si radšej niečo iné, nech sa naučíš aj ďalšie veci. Urobte dieťaťu radosť a čítajte daný príbeh aj viackrát, ak si to žiada.
Dieťa si pri opakovanom čítaní podvedome opakuje jednotlivé pasáže a situácie. Ak sa odchýlite, vedia protestovať a opravia vás. To je skvelé pre budovanie ich pamäti. - Čítajte pokojne, zrozumiteľne a jasne. Deti si tak posilňujú vnímanie správnych gramatických foriem a počujú, ako sa jednotlivé slová správne vyslovujú.
- Nechajte v priebehu čítania deti klásť doplňujúce otázky. Nechajte sa prerušovať, pretože takéto čítanie formou akéhosi rozhovoru učí deti správne sa vyjadrovať, rozprávať a spracovávať to, čo počujú.
- Nevnucujte deťom, čo majú čítať. To býva neraz pôvod nechuti niektorých detí k čítaniu a dokonca celkovo k písanému slovu v neskoršom veku. Vyberajte spolu, diskutujte o tom. Môžete odporučiť, vysvetliť, prečo práve tá kniha a nechajte deti rozhodnúť. Ak súhlasia, skvelé. Ak nie, neprehovárajte ich. „Malé deti ešte nezažili radosť z čítania ani nepoznajú to zvláštne spojenectvo ľudí, ktorým sa vryla do pamäti rovnaká kniha, postava, či veta,“ dodáva MUDr. Pavel Malovič.
- Ideálne je, ak deťom a s deťmi číta jeden z rodičov. Výskumy ukázali, že deti najlepšie objavia čaro kníh prostredníctvom najbližšej osoby. Toho, koho majú rady a komu sa chcú podobať.