Sú ľudia, ktorí majú v živote zdanlivo všetko. A nemusia sa tak prezentovať len na Instagrame, či Facebooku – môžete mať z nich taký dojem aj „naživo“. Majú pekný dom, úžasnú rodinu, úspech v zamestnaní a dostatok peňazí, aby si mohli dovoliť čokoľvek, čo chcú…
Prekvapujúco, práve táto skupina ľudí trpí syndrómom vyhorenia a depresiou mimoriadne často. Iba si to väčšinou nevšimnete. Takmer nikdy nepoznáte celkový obraz, nevidíme do vzťahov a nie sme priamo s nimi, aby sme vedeli posúdiť realitu. Preto – prestaňte sa porovnávať s ostatnými. Spôsobuje to len problémy, zdravotné i duševné.
Porovnávanie je koniec šťastia…
Klausa Bernhardta, autora knihy Ako sa zbaviť depresie a syndrómu vyhorenia, sa raz jeden novinár provokatívne spýtal:
„Čo by som musel urobiť, aby som získal ťažký syndróm vyhorenia?“
Nemecký terapeut mu vraj na túto čudnú otázku odpovedal: „Existuje viacero ciest. Veľmi spoľahlivá by bola napríklad kombinácia veľkého množstva neuspokojivej práce a ustavičného porovnávania sa s druhými.“
Dánsky filozof Søren A. Kierkegaard trafil klinec po hlavičke už pred viac ako polstoročím, keď napísal:
Porovnávanie je koniec šťastia a začiatok nespokojnosti.
Susedova zelenšia záhrada, rýchlejšie povýšenie kolegu, sestrina lepšia postava, väčší úspech konkurencie. Ak je vnímanie v porovnávacom režime, frustrácia je vopred daná. Prečo?
Pozornosť je väčšinou zameraná na nedostatok. Na to, čo ešte nebolo dosiahnuté, ako aj na zlyhanie a stratu, ak to nedosiahneme.
Prestaňte sa porovnávať s ostatnými
Toto porovnávacie zmýšľanie spôsobuje, že negatívny kolotoč myšlienok sa sotva niekedy zastaví. Robí človeka závistlivým, bojazlivým a časom podrýva akúkoľvek sebaistotu. Utkvelá predstava, že druhí sú určite lepší, šťastnejší a, samozrejme, aj úspešnejší, priživuje vlastnú nespokojnosť a vyvoláva nepokoj a netrpezlivosť.
Vnútorná latka je nastavená čoraz vyššie a zoznam úloh je čoraz dlhší. Kopa vecí, ktoré sa ešte musia stihnúť, rastie tak dlho, až výsledný psychický a fyzický tlak nezvládate. Celé to živia sociálne médiá, ktoré denne dodávajú nový „materiál na porovnávanie“.
Sociálne médiá a porovnávanie
V tomto smere ťažko prekvapí, že spoločná štúdia Berlínskej a Darmstadtskej univerzity potvrdzuje, že Facebook vyvoláva závistlivosť. Sociálne médiá však nepodporujú len porovnávanie, ale aj spotrebu, voľne podľa hesla: „Kupujete veci, ktoré nepotrebujete, za peniaze, ktoré nemáte, aby ste zapôsobili na ľudí, ktorých nepoznáte.“
Podľa výskumov šťastia však materiálna spotreba nevedie k šťastiu, iba k mínusu na účte. Čo môže následne spustiť nebezpečný začarovaný kruh:
Nespokojnosť a frustrácia vedú k náhradným uspokojeniam prostredníctvom spotreby → viac spotreby vedie k finančnému tlaku → finančný tlak vedie k väčšiemu množstvu práce (väčšinou neuspokojivej) → príliš veľa práce vedie k nespokojnosti a k frustrácii → a už sa začarovaný kruh začína odznova. Kto sa ustavične porovnáva, ignoruje osobnú jedinečnosť. Pritom každý človek je niečím výnimočný.
Vždy budú lepší, krajší, šťastnejší…
Prvým krokom je teda uvedomiť si, že porovnávaním absolútne nič nezískate. Možno iba vredy, zlú náladu a permanentný tlak. Vždy sa totiž nájde niekto, kto je v nejakej oblasti lepší – čo pri ôsmich miliardách „konkurentov“ celkom prirodzené 🙂
Ale uvedomte si aj toto: Vždy sa nájde niekto, kto je horší, pomalší, menej atraktívny alebo menej vzdelaný.
Otázka preto znie: Na čo sa chcete zamerať?
Naozaj na to, aby ste boli ešte lepší, rýchlejší, úspešnejší za každú cenu? Aj keby vám to malo spôsobovať zdravotné problémy, či psychické ťažkosti? Alebo si budete užívať to, čo máte. A popri tom sa budete prirodzeným spôsobom snažiť napredovať?
Americký motivačný tréner Dale Carnegie (autor bestsellerov Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí, či Ako sa zbaviť starostí a začať žiť) vystihuje túto podstatu slovami: Šťastie nezávisí iba od toho, kto si alebo čo máš; závisí len od toho, čo si myslíš.
O čom premýšľate a rozhodujete, zodpovedáte len vy sami. Vy určujete, či sa chcete sústrediť len na úžasný život druhých, a tým sa sami degradovať na obeť a diváka.
Alebo či strávite svoj čas zmysluplnejšími vecami, ako sú napríklad nasledujúce otázky:
Za čo môžem byť vďačný už dnes?
Čo by som si chcel ešte oveľa viac užívať?
Na čo by som mohol byť trocha hrdý práve v tomto okamihu?
Prečítajte si tiež
Prečo iný žijú tak bezstarostne a na mňa sa všetko valí?
4 rýchle rady
Existuje veľa spôsobov a trikov, ako sa zbaviť nutkania porovnávať sa s ostatnými. Tu je však aspoň pár takých, ktoré môžete začať praktizovať okamžite.
- Prestaňte sledovať sociálne siete.
- Nájdite si každý deň niečo, za čo môžete byť vďační.
- Staňte sa pozitívnym egocentrikom – milujte sami seba.
- Ako povedal Don Migeul Rioz, „neberte si nič osobne. Budete imúnni k názorom a činom iných ľudí, nebudete zbytočne trpieť.“
Foto: Freepik.com