Vedci: Priveľa televízie nás naozaj zabíja!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite ste to už počuli veľakrát – televízia nám škodí. Keď si ju občas zapnete, nevadí. No priveľa televízie, niekoľko hodín denne nám rozhodne nerobí dobre v mnohých smeroch. Rady to hovoria mamy svojím deťom. Tí, čo nemajú televízor, svojím priateľom a známym. Ale najnovšie to potvrdzujú aj vedci na základe serióznych výskumov. Odporúčajú obmedziť sledovanie televíznych seriálov a filmov, inak si zvyšujete riziko rakoviny, srdcových chorôb, cukrovky, embólie a obezity. S nadmerným vysedávaním pred televízorom sa jednoducho spája viacero zdravotných komplikácií.

Možno aj vy radi zaspávate pred televízorom. Tento – pre mnohých príjemný – zvyk vás možno v danom okamihu upokojí a máte pocit pohody. Z dlhodobého hľadiska vám však narúša spánkový režim, čo následne vedie k depresiám a zdravotným problémom.
Štúdia Americkej asociácie pediatrov zasa dokázala, že ak posadíte pred televízor deti mladšie ako dva roky, môžu začať hovoriť oveľa neskôr ako ich rovesníci.
A dobre nám nerobí ani také obľúbené mlsanie pred telkou. Nervová sústava je totiž nadradená tráviacej a ak sa na jedlo poriadne nesústredíme, môžeme ho zle stráviť a to nám rozhodne nepridáva na zdraví.
Mnohé zaujímavé výsledky výskumov zverejnili v odbornom lekárskom časopise British Journal of Sports Medicine.

 

Najviac škodí deťom

A na to by mal myslieť každý rodič. Žiarenie z obrazovky znižuje v tele produkciu kľúčového hormónu melatonínu, zodpovedného za riadenie denného rytmu organizmu. Nižšia hladina potom môže zvýšiť pravdepodobnosť mutácií DNA, čo spôsobuje nádorové bujnenie. Zníženie hladiny melatonínu prináša aj predčasnú pubertu.
Vedec a lekár z Britskej spoločnosti pre psychológiu Arik Sigman o tejto problematike dokonca napísal knihu Riadenie na diaľku (Remotelly Controlled), pričom potvrdil aj ďalšie hormonálne zmeny. Tie prinášajú poruchy spánku a dokonca i pokles imunity.
Aj preto odborníci odporúčajú, koľko televízie by mohli deti pozerať.

  • Do 3 rokov – bez akejkoľvek televízie
  • 3 až 7 rokov – 30 minút denne
  • 7 až 12 rokov – 1 hodina denne
  • 12 až 15 rokov – 2 hodiny denne

Sledovanie televízie tiež zhoršuje u detí schopnosť sústrediť sa. Neskôr tak môžu mať problémy s učením v kombinácii s hyperaktivitou a mozgovými dysfunkciami.

priveľa televízie škodí

Krvné zrazeniny

Myslíte si, že nikto nepresedí pred telkou 5 a viac hodín? Tak to ste na omyle. Takých je veľa, najmä starší ľudia, nezamestnaní, či notorickí sledovači nekonečných seriálov. Takýto ľudia však majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich objavia pľúcne embólie, kedy sa cievy v pľúcach upchajú krvnou zrazeninou.
Na riziko upozornili japonskí vedci z Univerzity v Osake. Krvné zrazeniny sa totiž častejšie tvoria u ľudí s nedostatkom pohybu.

 

Tuční z telky

Druhým najväčším rizikom nadmerného sledovania televízie je priberanie a následná obezita. Potvrdzuje to množstvo expertov, vedcov i lekárov. „Veľký je aj vplyv reklám. Ľudia často podliehajú lákaniu na pochúťky a maškrty, ktoré vidia na obrazovke. A potom pri televízore zjedia množstvo nezdravého jedla,“ potvrdzuje Steve Gortmaker, profesor zdravotnej sociológie na Harvardovej univerzite.

veľa televíziePrečítajte si aj
Televízne zákulisie. Špina pod pozlátkom.

Zabijak spermií

Ak sme napísali v titulku, že nadmerné sledovanie televízie nás doslova zabíja, tu je dôkaz. Televízor má totiž negatívny vplyv aj na intímny život. Sledovanie seriálov znižuje sexuálny apetít a podľa nedávnej štúdie Harvardovej univerzity dokáže sledovanie viac ako 20 hodín televízie týždne znížiť objem spermií o 44%. Tvorba spermií má totiž súvislosť aj s mierou fyzického pohybu.

 

Priveľa televízie skracuje život

Áno, skracuje dĺžku ľudského života, píše The Guardian. Vedci však pátrali po tom, o koľko. Či ide len o nepatrnú zmenu, alebo výraznejší úsek. Do skúmania sa pustili austrálsky výskumníci z Univerzity v Queenslande. A neuveríte – najvášnivejší diváci si skracujú život o 22 minút s každou hodinou pred obrazovkou! Ak teda sledujete televíziu cca 6 hodín denne, môžete sa tak pripraviť až o 6 rokov života.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.