Sladkastá citrónová vôňa, drobné biele kvety plné nektáru lákajúce včely a liečivé listy. Medovka lekárska obsahuje látky, ktoré pôsobia ako balzam na nervovú sústavu, preto sa v angličtine nazýva „balm“ (skratka z balzam – sladkasto voňajúci olej) a „melissa“ je v gréčtine včela medonosná. Odnepamäti sa traduje, že obnovuje mladosť, posilňuje mozog a zabraňuje plešatosti. Čaj z medovky znižuje horúčku pri nachladnutí. A má oveľa viac liečivých účinkov – my vám ponúkame recepty z medovky, ako upokojujúci balzam, či medovkovú limonádu a medovkový sirup.
Medovka je výborná na zdobenie jedál a nápojov.
Medovkový čaj navodzuje pokojný spánok, tíši napätie a je vhodné piť ho pri celkovom nervovom vyčerpaní.
Telový a pleťový olej z medovky je vhodný pre všetky typy pleti, dokáže ju účinne regenerovať a chráni ju pred vysušovaním. Pri aromoterapii uvoľňuje a upokojuje pacientov. Má antivirotické, antibakteriálne a antihistaminické účinky. Pôsobí ako sedatívum a zmierňuje nespavosť.
Obväzy napustené medovkovým olejom zabraňujú hnisaniu.
„Pleťová voda z medovky sa pripravuje z listov, zmierňuje alergické reakcie na pokožke a jej začervenanie spôsobené nevhodnou kozmetikou,“ radí Miriam Latečková, ktorá sa dlhé roky venuje bylinkám a vydala krásnu knihu Bylinky z babičkinej záhrady.
Odporúča aj cukríky, ktoré sa pripravujú z listov. Zmierňujú škrabanie v hrdle a pomáhajú odstraňovať zápach z úst.
Medovka sa tradične používala na
- melanchóliu, vracanie, závraty
- po uhryznutí besným psom, po bodnutí škorpiónom
- žalúdočno-črevnú sústavu, nervovú sústavu, pečeň
- menštruačné napätie a kŕče
- alergie, stres, úzkosť, depresiu
- plynatosť, zlé trávenie, búšenie srdca
- nestriedmosť pri konzumácii húb
- čistenie vredov a rán
- zlepšenie pamäti, činnosti mozgu a chápania
- podporu potenia na zmiernenie horúčky
- zmiernenie kŕčov, napätia, koliky, dny
- odpudenie hmyzu (vrátane komárov)
- hojenie rán
Recepty z medovky
Balzam na pokojný spánok
„Má tuhšiu konzistenciu ako klasická masť,“ vysvetľuje Miriam Latečková. „Je výborným pomocníkom do kabelky alebo ako prvá pomoc na nočný stolík. V prípade začínajúcej bolesti hlavy alebo pretrvávajúcej migrény si ho môžete vmasírovať do spánkov. Skvele pomôže, keď sa potrebujete upokojiť a nemáte možnosť použiť éterický olej z medovky alebo iné sedatívne prostriedky.“
Potrebujete:
- 1 diel včelieho vosku
- 1 diel mandľového oleja
- 3 kvapky levanduľového, medovkového, santalového a kadidlového éterického oleja
Postup:
Vo vodnom kúpeli rozpustíme včelí vosk a olej. Ak sa vám zdá vôňa mandľového oleja príliš silná, nahraďte ho radšej neutrálnym olejom bez vône. Keď je hmota rozpustená, odstavte hrniec a pridajte doň vybrané silice. Uvedený pomer silíc je na 5 PL vosku a 5 PL oleja. Premiešame a plníme do pripravených nádobiek.
Uzavrieme. Vďaka vosku sa balzam rýchle netopí a so silnými prírodnými silicami nám okamžite prinesie príjemný pocit.
John Hussey pil k raňajkám 50 rokov medovkový čaj s medom a žil 116 rokov.
Medovka rástla v kláštorných záhradách; používala sa na krytie rán a výrobu parfumov a likérov. Medovka zlepšuje výnos medu.
Medovková limonáda
V letných sparných dňoch dobre padne medovková limonáda, ktorá je absolútne jednoduchá. Nakrájajte nadrobno medovkové listy, do veľkého džbánu vyšťavte 2 citróny alebo limetky. Pridajte nasekanú medovku, môžete dochutiť agáve sirupom alebo medom. Zalejte minerálkou a môžete podávať. S kockami ľadu alebo bez.
Ľadové kocky z medovky
Vyzerajú efektne a úžasne vedia oživiť rôzne kokteily a nápoje. Čerstvú medovku nahrubo nakrájame. Spolu s vodou ručným mixérom jemne rozmixujte. Nie však na kašu, len na jemnejšie kúsočky. Vlejte do formičiek na ľad a dajte zmraziť.
Urobte si liečivé kvapky z medovky.
Medovkový sirup
Tento máme najradšej. Už sme skúsili rôzne, od bežných bazových, cez aróniový až po medovkový a v lete je na nezaplatenie 🙂
Prevarte 2 litre vody a nechajte vychladnúť. Pridajte 80 g kyseliny citrónovej a veľa medovky. Môžete ju vopred nasekať, aby sa lepšie uvoľnili obsiahnuté látky.
Nechajte odležať jeden deň a po vylúhovaní medovku vyžmýkajte, preceďte.
Pridajte 2 kilogramy kryštálového cukru a varte 5 až 10 minút. Môžete pridať kúsok celej škorice, čím sirup získa ďalšie cenné látky a ešte intenzívnejšiu chuť.
Horúci sirup vlejte do fliaš a nechajte pod dekou do druhého dňa vychladnúť.