Rituály, povery a talizmany pred výkonom naozaj pomáhajú

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte aj vy nejaký rituál, ktorý opakujete pred dôležitým výkonom – stretnutím, na ktorom vám záleží alebo pred športovým výkonom? Máte nejaký talizman, v ktorého silu veríte? Že vám nejako pomôže, že s ním dokážete ešte viac? Povery a rituály sú rozšírené aj medzi slávnymi ľuďmi, ako sú športovci, herci, spisovatelia, speváci ap. Nižšie si môžete prečítať, čo robia napríklad Rafael Nadal, Beyoncé, Barack Obama, alebo Beethoven.
A naozaj rituály, povery a talizmany pred výkonom pomáhajú? Prečo a ako to funguje?

Rituály známych ľudí

Ak sa pozriete na životopis ktoréhokoľvek elitného športovca alebo zabávača, pravdepodobne zistíte, že verí v  nejakú poveru alebo rituál. Väčšina basketbalistov napríklad má rutinný súbor pohybov, ktoré robia vždy pred trestným hodom, možno driblujú a zastavia, odrazia loptu od zeme a otočia ju určitý počet krát na prste, alebo ju dokonca pobozkajú.

ikona stvorlistokTenistka Serena Williamsová pred vstupom na kurt počúva vždy rovnakú pieseň  a to z filmu Flashdance „What a Feeling“ od Irene Cara. Navyše pred prvým podaním presne päťkrát odrazí loptičku od zeme.

ikona stvorlistokRafael Nadal si pred každým zápasom dá studenú sprchu a  pri čakaní na súpera vždy robí charakteristickú sériu gest.

ikona stvorlistokSpeváčka Beyoncé sa pred vystúpením modlí a  vykonáva pevne stanovený súbor strečingových cvičení.

ikona stvorlistokFenomenálny basketbalista Michael Jordan bol známy tým, že si pred každým zápasom nosil rovnaké ponožky a šortky “pre šťastie”.

celebrity a ich kozmetické trikyPrečítajte si tiež
Celebrity a ich kozmetické triky,
ako vyzerať stále zdravo a sviežo.

ikona stvorlistokHerec Jim Carrey si pred každým natáčaním píše povzbudzujúce poznámky a lepí si ich na zrkadlo.

ikona stvorlistokWill Smith pred natáčaním 20 minút medituje.

ikona stvorlistokLady Gaga pred každým vystúpením 10 minút spieva a cvičí vokály.

ikona stvorlistokPrezident Barack Obama si každý deň pred spaním čítal knihu.

ikona stvorlistokKancelárka Angela Merkelová si každý deň ráno dopriala dve šálky kávy a prečítala si noviny.

ikona stvorlistokWinston Churchill si každý deň dopriaval popoludňajší šlofík.

ikona stvorlistokSkladateľ Ludwig van Beethoven sa spoliehal na kávu, ktorá poháňala jeho kreativitu, a na každú šálku počítal presne 60 zŕn.

kniha-efekt-ocakavania

Ako rituály zlepšujú náš výkon?

Povery a rituály môžu tiež zvýšiť vytrvalosť a výkonnosť pri mnohých rôznych kognitívnych úlohách a ich prínosy sú často značné. „Napríklad v teste verbálnej zdatnosti viedla prítomnosť talizmanu pre šťastie k 50-percentnému zlepšeniu. Podľa jednej štúdie môže dokonca aj to, že len počujeme určitú poverčivú formulku, napríklad „zlom väz“, mať malý pozitívny vplyv,“ píše David Robson vo vynikajúcej knihe Efekt očakávania, v ktorej vysvetľuje, ako spôsob myslenia ovplyvňuje náš život.

Ako je možné, že rituály takto zlepšujú schopnosti ľudí v toľkých rôznych oblastiach? Jedným zo zrejmých vysvetlení je, že povery a rituály ľuďom pomáhajú potlačiť úzkosť tým, že vytvárajú pocit, že máme nad situáciou väčšiu kontrolu. To je takmer určite jeden z faktorov.
Rovnako dôležité však je, že vďaka nim môžeme mať väčšiu vieru vo vlastné psychické rezervy a vo svoju schopnosť zachovať si pozornosť a sebadisciplínu. V dôsledku toho dokážeme vytrvať aj vtedy, keď by sa iní už cítili vyčerpaní a začali by sa vzdávať, a vďaka lepšiemu sústredeniu sa môžeme vyhnúť akýmkoľvek rozptýleniam, ktoré by mohli obmedziť náš výkon.

rituály pre zdraviePrečítajte si tiež
33 rituálov pre zdravie, šťastie a väčšiu pohodu.

Jedna štúdia, ktorá priamo testovala vplyv povier na silu vôle, zistila, že ľudia, ktorí trávia čas duchovným rozjímaním, sa pri testoch sústredia lepšie ako tí, ktorí tak nerobia. Ak začínate cítiť, že sa vaša disciplína vytráca, viera v pomoc nejakej nadprirodzenej sily môže doplniť vaše rezervy.

Vzhľadom na tieto výsledky by sme možno všetci mali zvážiť, že začneme robiť určité rituály, ktoré by nám mohli pomôcť získať pocit sebakontroly a sústredenia. Dôležité je vybrať si niečo osobne zmysluplné a  jednoduché.

„Môžete napríklad každé ráno pred prácou jednoducho vykonať presne tú istú sekvenciu strečingových cvičení alebo mať špecifickú rozcvičku hlasu, ktorú budete robiť pred dôležitými prezentáciami, prípadne si opakovať špeciálnu mantru pred tým, než podrobíte skúške svoju sebadisciplínu. Ak máte nejaké obľúbené oblečenie alebo parfum, urobte si z nich talizman pre šťastie, ktorý budete používať vo chvíľach, keď viete, že budete pod tlakom,“ radí David Robson v knihe Efekt očakávania.

Ako pôsobí efekt očakávania?

kniha-efekt-ocakavaniaV knihe ukazuje, aký môže mať „vplyv očakávaní“ účinok aj na to, ako často sme chorí, či si dokážeme udržať stabilnú telesnú hmotnosť a  na krátkodobé a  dlhodobé dôsledky stresu a  nespavosti. Tak ako rituály a povery vplývajú na náš výkon a môžu ho vylepšovať.

Robson tvrdí, že vesmír vám nedáva to, čo chcete. Nemôžete získať bohatstvo alebo sa vyliečiť z choroby iba silou myslenia. Napriek tomu vaše vlastné očakávania a očakávania iných ovplyvňujú to, aký bude váš život.
Predsudky sú ako vzduch, ktorý dýchame – sprevádzajú nás všade, no málokedy si ich uvedomujeme. Môžete predpokladať, že vaše telo je silné alebo že je veľmi náchylné na choroby. Môžete si myslieť, že stres je vždy veľmi škodlivý alebo že pod tlakom zvyšuje kreativitu. Tieto presvedčenia zásadným spôsobom formujú vaše zdravie a pohodu. Naučte sa praktické tipy, ako zmeniť spôsob myslenia tak, aby bol priaznivejší pre zlepšenie vašej všeobecnej pohody, kondície, produktivity a šťastia.

 

Foto: LepšíDeň.sk, Grada


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.