Samozber broskýň. 16 lokalít, kde si nazbierate broskyne v roku 2023

Pinterest LinkedIn Tumblr +

— aktualizované 4. augusta  2023 —
Počasie robí tento rok ovocinárom poriadne vrásky na čele. Jarné mrazíky, silné dažde s krúpami, nestále počasie…to všetko znížilo úrodu aj pri samozberoch. najhoršie boli na tom marhule, ktorých sa urodilo tento rok len cca 20% oproti minulým rokom.
Našťastie, broskýň sa urodilo tentoraz dostatok, tak vyskúšajte aj vy samozber. V priemere dáte za kilogram 2,50 eura. Nižšie nájdete 16 lokalít, kde sa organizuje samozber broskýň.

Liečivé broskyne
Viac o správnom zbere a účinkoch broskýň sa dozviete nižšie, no teraz aspoň v skratke o liečivých účinkoch.
Broskyne chránia oči vďaka betakaroténu, ktorého obsahujú naozaj veľa. Konzumovaním broskýň tak vyživujete sietnicu oka a pomáhate tiež predchádzať šedému zákalu.
Broskyne tiež prospievajú koži, podporujú chudnutie (sú bez tuku a obsahujú len 68 kalórií) a pomáhajú v boji s rakovinou.
Sú tiež dobré na zdravé cievy a srdce, podporujú trávenie (čistia hrubé črevo, obličky, žalúdok a pečeň od toxínov) a sú výborné na dobrú náladu. Neveríte? Obsahujú totiž niacín, ktorý v kombinácii s horčíkom, selénom a zinkom dokáže zlepšiť náladu. Odstraňuje aj pocit strachu, nervozity a celkovo má upokojujúce účinky na náš organizmus.

ikona broskyňaOvocný sad Selice

broskyneSamozber broskýň aj sliviek, tak neváhajte. Začal sa 26.júla, takže je v plnom prúde.
Broskyne 2,50 eura za kilogram pri samozbere, kilogram sliviek 1€ za kilo a predaj červených melónov 1€ za kilogram/žltých melónov za 2€ kilo. Pred odchodom z domu si zavolajte pre istotu na +421905532496. Alebo čeknite ich FB profil.
V ponuke majú 4 druhy broskýň, ktoré dozrievajú až DO KONCA AUGUSTA.  Všetky sú vhodné aj na zaváranie (idú od kôstky).

Selice sa nachádzajú v okrese Šaľa, majú necelých tri tisíc obyvateľov a sú približne medzi Novými Zámkami a Galantou. Keď zavoláte na vyššie uvedené číslo, milý pán vás rád naviguje až k nemu. Alebo si na na Google mapách zadajte Ovocný sad SZIGET Selice.
Otvorené mávajú každý deň od 8:00 do 18:00, aj cez víkendy.
Pestujú tam rôzne druhy ovocia, na broskyne chodia ľudia z Maďarska až po Tatry.

ikona broskyňaEmilove sady – Dvory nad Žitavou

Vychytené Emilove sady na samozber rôzneho ovocia. Vynikajúca bola sezóna jahôd a vychutnať si môžete aj broskyne.
Broskyne na zaváranie majú v troch odrodách:  Redhaven, Flamingo a Cresthaven. Balenie obsahuje 12 kg broskýň. Minimálna objednávka je 36 kg (3 bedničky). Cena 2,75 €/kg.
Všetky broskyne dopestovali v systéme integrovaného poľnohospodárstva, takže sú chutné,  zdravé a vhodné aj na detskú výživu. Boli zbierané a preberané ručne, pričom mesiac pred zberom robia na stromoch prebierku malých kusov. Tak zostanú len veľké a zdravé plody.

samozber broskýň 2022

 

ikona broskyňaSamozber broskýň Sedliská

Sedliská nájdete v okrese Vranov nad Topľou a po minulé roky tam mali samozber broskýň – 1,20€ za kilogram.
Sedliská patria medzi najpopulárnejšie lokality na samozber ovocia – nachádzajú sa pod hradom Čičva, ktoré obhospodaruje spoločnosť Agromix. Jahodovú sezónu tam mali perfektnú, tiež sa im urodilo veľa chutných marhúľ. “Broskýň je menej ako obyčajne, ale zasa budú pekné veľké,” tvrdí vedúci rastlinnej výroby v Agromixe Jozef Pisarčík.
Sliviek aj malín sa tiež urodil dostatok.

ikona broskyňaPlantex

Plantex neďaleko Piešťan je známy svojimi chutnými jahodami, či marhuľami, a každý rok tam chodia stovky ľudí aj na mimoriadne chutné broskyne. Väčšinou majú otvorené od 7:30 do vyzbierania.
Broskyňový sad a jahodovisko nájdete TU. Cena broskýň 2.triedy je pri samozbere je 1,20€ za kilo, tento rok odroda Flamingo. Momentálne dozrieva Redhaven, ideálne sledovať ich na facebooku a vystihnúť aktuálne info.
Samozber broskýň je otvorený od 7:30 do 17:00. Nazbierané broskyne si stále môžete zakúpiť v ich predajni vo Veselom, a to za 2,50€ za kilogram.
Overte si vždy vopred, či majú práve v ten deň otvorené – na telefónnom čísle 033/7796322, alebo sledujte ich Facebook profil, kde dávajú aktuálne info.

ikona broskyňaČachtice

Poľnohospodárske družstvo Čachtice organizuje rôzne samozbery vrátane chutných broskýň. Tento rok majú otvorené od pondelka do piatka od 7:30 do 17:00. V sobotu od 7:30 do 12:00.
Samozber sa tam začal vo štvrtok 3.augusta 2023. Ak prší, samozber je prerušený. kilo broskýň získate za rovné 2 eurá. Ak si chcete kúpiť už nazbierané priamo u nich, cena je 2,50€ za kilo.

Ak teda budete mať cestu po diaľnici od Trnavy smerom na Trenčín, odbočte pri Novom Meste nad Váhom, odkiaľ sú Čachtice naozaj len pár kilometrov. Tamojšie PD má v ponuke rôzne iné lahôdky ako kravské mlieko, mak, jablčné šťavy a jablká, fľaškové a sudové vína z vlastnej produkcie. Ohľadom samozberu sa informujte na tel. č. : +421327742911 alebo +421907714886.

Samozber broskýň
Za vlastnoručne natrhané broskyne zaplatíte neraz aj o polovicu menej ako v obchode. A pritom viete, čo trháte, môžete ochutnávať a nazbierať si, koľko uznáte za vhodné.
Broskyňa má množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie.  Jedna veľká broskyňa obsahuje veľké množstvo draslíka a naopak veľmi nízke množstvo sodíka, ktorý pomáha udržiavať zdravý krvný tlak.
Broskyne pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a zvyšovať prietok krvi do srdca. Pravidelná konzumácia slúži ako prevencia pred infarktom a mozgovou mŕtvicou.

ikona broskyňaAgro – Matúškovo

Broskyne si môžete ísť zvyčajne nazbierať  do Matúškova na miestne Agro. Matúškovo je kúsok na juh od Galanty, môžete tam predtým brnknúť, či majú ešte dostatok broskýň: +421905607422. Prípadne napíšte na email agromatuskovo@centrum.sk.
Žiaľ, kvôli mrazom samozber broskýň v roku 2023 NEMAJÚ 🙁
Bežne mávajú otvorené každý deň okrem nedele od 8:00 do 18:00. Môžete si vybrať od skorých odrôd až po neskoré. K dispozícii mávajú káričky, do ktorých si môžete nazbierať také množstvo, aké potrebujete. Ponúkajú aj broskyne neštandard 2.trieda, ktoré sú  vhodné na džemy a pálenice (cena podľa dohody).

samozber marhúľPrečítajte si aj
Samozber marhúľ, čerešní, višní, čučoriedok a malín

 

ikona broskyňaPoľnohospodárske družstvo Vajnory

Táto bratislavská časť má aj vynikajúce broskyňové sady – Redhaven, Flamingo, Fayerhaven, Greshaven. Ich broskyne sú ideálne pre domácu spotrebu a vďaka jednoduchému odkôstkovaniu sú veľmi vhodné aj na zaváranie.
Kilogram kúpite za 2,50€ a otvorené majú cez týždeň od 7:30 do 12:00, potom od 12:30 do 16:00. V sobotu od 7:30 do 12:00.
Zistite si viac – Gyipgyak Iosif je vedúci ovocných sadov a mobil naňho: +421905899774.

ikona broskyňaGalafruit Malá Tŕňa

Predovšetkým vinohradníctvo a vinárstvo, výroba a predaj tokajských vín. No Galafruit tiež pestuje a predáva ovocie. Malá Tŕňa sa nachádza priamo v oblasti Tokaj, na juh od Trebišova na úplnom východe Slovenska.
Galafruit sídli na Medzipivničnej ulici v Malej Tŕni, môžete im napísať e-mail na galafruit@ovocie.sk  alebo zavolať na číslo +421566684440.
Rozsiahle sady Galafruitu (známe ako Varehove, takmer 400 hektárov), lákajú ľudí z celého okolia.

ikona broskyňaVladimír Vičík – Záhradníctvo

Rodinná farma Vladimír Vičík – Záhradníctvo organizuje každý rok (prevažne na prelome júla a augusta) samozber broskýň na zaváranie, odroda Redhaven.
Cena za nazbierané, u nich kúpené broskyne je 2,50€/kg.
Majú aj samozber uhoriek a to kilogram za 1 euro.
Otvorené majú v pondelok až piatok: 8:00 – 16:00. V sobotu od 8:00 do 12:00.
Bližšie info na tel.č.: 0905 480 608. Nájdete ich v Podolí – Kopanice neďaleko Nového Mesta nad Váhom.

samozber broskýň

Ďalšie tipy na samozber broskýň

ikona broskyňaBroskyne Majcichov

Ponúkajú tam niekoľko odrôd ako Harbirger, Fénix, Sun haven, či Sankrest. Ich broskyne sú naozaj sladké a šťavnaté. Odhadujú, že budú až do septembra. A oberá sa, aj keď prší 🙂
Zavolajte si na +421948418567 alebo píšte na broskyne.majcichov@gmail.com.
Broskynky na zaváranie aj konzumáciu si môžete objednávať na t.č. +421948418567. Cena je 1,50€/kg.
Majcichov nájdete na juh od Trnavy – keď odbočíte po diaľnici z Trnavy do Nitry, po pár kilometroch zíďte na Vlčkovce a do Majcichova.

ikona broskyňaSady Novosady

Začali so samozberom od konca júla, oberala sa odroda Redhaven. Šupka je stredne hrubá, jemne plstnatá, šúpateľná. Dužina je žltá, v okolí kôstky červenkastá, pevná, jemne zrnitá. Má veľmi dobrú, výraznú, aromatickú chuť. Dužina sa oddeľuje od kôstky v plnej zrelosti, predtým ťažšie.
Samozber 2,50€ za kilogram.
Po Redhavene budú nasledovať odrody Firehaven, Cresthaven, Suncrest a Flamingo. Zbierajú tam aj slivky, odroda Katinka, menšia, veľmi sladká a aromatická slivka. Cena na predajni 1€/kg.
Dozrievajú letné jablká Júlia, chutné, šťavnaté, sladkokyslé jabĺčka, vhodné na priamy konzum, odšťavovanie, detské výživy. Cena na predajni 1€/kg.
Otvorené majú pondelok až sobotu od 8:00 do 16:00, resp. do vyzbierania úrody. V nedeľu je zatvorené.

Ďalšie tipy na lokality:

Borovce pri Piešťanoch ponúkajú samozber broskýň.
V Prievidzi nazbierate broskyne za cca 2€ za kilo.

V sadoch v Lazanoch predávajú broskyne po 2 eurá za kilogram cez pracovné dni.
Odrody: Fertilia Morettini – žltočervené šťavnaté plody výbornej chuti, žltá dužina, stredne ide od kôstky- vhodné na zaváranie a priamy konzum. Red Haven – výborná chuť, žltá dužina oddeliteľná od kôstky – vhodné na zaváranie
Samozber sa koná v sade Lazany. Informujte sa v Centre rozvoja Záhradníctva severne od Prievidze na čísle 0948 668 089. Prípadne píšte na crz@crz.sk.

Sady v Koši ponúkajú tiež samozber, namiesto broskýň majú však vynikajúce jablká.  Píšte na jozef.snirc@gmail.com alebo si zavolajte na 0910 955 484.

Broskyňový sad Veľké Vozokany ponúkal broskyne odrody Redhaven a Flamingo – vhodné na zaváranie. “Náš sad však postupne končí životnosť, v posledných rokoch nám aj zamrzla úroda,” tvrdí Iveta Babocka. Samozber tam preto už neorganizujú.

samozber broskýň

Kedy a ako zbierať broskyne

Kvalita broskýň závisí od správneho termínu zberu. Nemôže byť ani predčasný, aby nebolo ovocie tvrdé, ani oneskorený, pretože prezreté ovocie sa rýchlo kazí.
Záleží na tom, na aký účel plody použijeme. Na bezprostredný priamy konzum zberáme plody v plnej zrelosti, najlepšie postupnou prebierkou. Oberáme ich opatrne, predovšetkým broskyne, ktoré sú veľmi citlivé na otlačenie. Plody kladieme opatrne v jednej vrstve do platóniek a čo najskôr ich uložíme do chladnej pivnice, v menšom množstve do chladničky.

Na prípravu kompótov zberáme plody v skoršom štádiu zrelosti, keď sú ešte pevné.
Na lekvár sú najvhodnejšie plody v štádiu mäknutia, môžu byť aj mierne prezreté.

samozber jahôdPrečítajte si aj
Samozber jahôd. Kde nájdete super jahodoviská?

Broskyne na priamy konzum sú najchutnejšie, pokiaľ úplne dozrú na strome. V tomto štádiu sa však zle prepravujú, preto sa zberajú v čase kedy ich zelená farba začne presvitať, plody voňajú a povrch pri stopke pri stlačení ľahko povolí.

Broskyne na spracovanie sa zbierajú skôr ako na priamy konzum. Na to sú najvhodnejšie odrody, pri ktorých možno oddeliť kôstku od dužiny a ošúpať šupku. Oboje ide lepšie, keď necháme plody niekoľko dní odležať. Šúpanie si môžeme uľahčiť tak, že plody ponoríme do horúcej a ihneď do studenej vody. Pri odkôstkovaní plody rozkrojíme nožom až ku kôstke krížovým rezom na štvrtiny.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.