Spíte na chrbte alebo na jednom, či druhom boku? Alebo nebodaj na bruchu, čo je najmenej zdravý spôsob? Aké sú výhody a nevýhody pre spánok na boku a na chrbte, ktoré sú teda najvhodnejšie?
Pre zdravý a dobrý spánok je dôležitá nielen posteľ, výber správneho matraca, ale povedzme aj výber vankúša. Nemal by byť príliš veľký, alebo viacero naskladaných na seba. Počas noci musíme udržiavať chrbticu čo najrovnejšiu.
Z rovnakého dôvodu by sme nemali spať na pri mäkkých matracoch. Chrbtica sa do nich prepadne a prirodzene sa skriví. Lekári tvrdia, že pacientov trpiacich bolesťami krku, ramien a spodnej časti chrbta niečo spája – bolesť vzniká, ak musia prespať na gauči, u známych alebo v hoteli, kde nemali ten správny vankúš alebo bola posteľ príliš mäkká.
Spánok na boku
Väčšina ľudí spí na boku, schúlená do klbka v polohe, ktorá pripomína polohu dieťaťa v maternici.
Spánok na boku má veľa zdravotných výhod, okrem iného:
- Zlepšuje dýchanie a otvára dýchacie cesty. Vzduchu nič nebráni v ceste, preto je to dobrá poloha pre zastavenie chrápania.
- Spánok na ľavom boku zlepšuje tráviace ťažkosti, medzi inými reflux pažeráka alebo pálenie záhy.
- Poloha pripomínajúca dieťatko v maternici pomáha pri bolestiach v spodnej časti chrbta, a to najmä v prípade, že si medzi nohy vložíte vankúš. Táto poloha sa odporúča v poslednom trimestri tehotenstva.
- Spánok na ľavom boku tiež znižuje tlak na srdce a uľahčuje tak krvný obeh, zlepšuje prekrvenie.
Nevýhody spánku na boku
- Na pravom boku môže zhoršiť niektoré problémy, ako je reflux pažeráka a pálenie záhy.
- Ak spíte na boku, môže vám stŕpnuť alebo znecitlivieť ruka, pretože príde k prerušeniu prívodu kyslíka. Skúste predsunúť rameno mierne dopredu, aby sa vám uľavilo.
- Spánok na boku neprospieva slabým ramenám. Dlhodobý a opakovaný spánok na jednej strane môže viesť k stláčaniu nervov, čo spôsobuje nepríjemné pocity, mravčenie alebo bolesti.
- U žien je v krajných prípadoch možná deformácia alebo nerovnomerný rast/vývin pŕs v dôsledku tlaku, ktorý sa vyvíja na prsné tkanivo.
Spánok na chrbte
„Vo všeobecnosti sa spánok na chrbte považuje za najlepšiu spánkovú polohu, ale to, samozrejme, závisí najmä od vášho zdravotného stavu,“ tvrdí špičkový osteopat James Davies, ktorý sa venuje známym osobnostiam ako David Backham, Eva Mendes, či Linford Christie. V slovenčine mu vyšla skvelá kniha Telo, plná tipov a rád, ako zostať fit. Je to ideálna poloha pre ľudí s bolesťami bedier, svaly chrbta sú vtedy uvoľnené, aj svaly krku. Ešte lepšie je, ak si podložíte pod kolená vankúš a pod bedrá napríklad stočený uterák.
Spánok na chrbte a výhody
- Spánok na chrbte prospieva chrbtici, pretože umožňuje, aby sa počas noci všetky živiny vstrebali do platničiek. Úžitok prináša aj bedrám a kolenám.
- Veľmi dobre pôsobí aj na trávenie. Znižuje riziko vzniku refluxu pažeráka.
Nevýhody
- Pri bolestiach v spodnej časti chrbta sa pri spánku na chrbte môžete cítiť nepríjemne. Uľaví sa vám, ak si pod kolená podložíte spomínaný vankúš, a tým zmiernite tlak na spodnú časť chrbta.
- Nepohodlne sa môžete cítiť aj v prípade, ak trpíte bolesťami krku.
- Pri spánku na chrbte sa zvyšuje riziko chrápania a spánkového apnoe (krátke zastavenie dýchania).
- Spánok na chrbte sa neodporúča ženám v poslednom trimestri tehotenstva.
Prečítajte si tiež
Poznáte potraviny pre lepší spánok?
Viete, čo večer jesť a čo nie?
Spánok na bruchu
Spánok na bruchu sa vo všeobecnosti považuje za najhoršiu polohu na spanie. Stačí však iba niekoľko malých úprav a negatíva sa zmiernia, tvrdí James Davies.
Výhody spánku na bruchu. Je to najlepšia poloha na zastavenie chrápania a zmiernenie spánkového apnoe. Ak spíte čelom nadol, a nie hlavou vyvrátenou do boku, vaše horné dýchacie cesty sú uvoľnené a otvorené.
Nevýhody. Spánok na bruchu je najškodlivejšia poloha pre krk, pretože svaly na jednej strane krku sa skracujú, kým na druhej strane sa predlžujú. Hrozí tiež, že počas spánku príde k obmedzeniu mobility kĺbov krčnej oblasti
Poloha na bruchu môže takisto zaťažiť chrbticu, čo môže zaťažiť svaly, šľachy a kĺby. Ak nedokážete polohu zmeniť, skúste jedno koleno zdvihnúť do strany čo najvyššie a ruky vystrite nad hlavu, nenechávajte ich spustené popri tele.
Vaša chrbtica taktiež môže pociťovať záťaž, ak máte pri spánku na bruchu príliš vysoko položený vankúš, skúste si pred zadovážiť nižší vankúš. Ak si podložíte pod brucho plochý vankúš, znížite tlak na spodnú časť chrbta.
Zdroj a foto: kniha Telo, Freepik.com