Stres ovplyvňuje väčšinu orgánov a buniek v tele. Ako ho najlepšie odbúrať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V dnešnej uponáhľanej dobe je občas dosť ťažké zastaviť sa. Neustále sa niekam náhlime, vybavujeme, plníme si povinnosti, myslíme na domácnosť, rodinu, ťažia nás pracovné povinnosti…  Avšak spomaliť a na chvíľu vypnúť je pre telo viac než dôležité. Niekedy si to neuvedomíme, až kým nie je neskoro. Zrazu telo vypne, zrútime sa a návrat do starej dobrej formy je zdĺhaví, namáhavý. Stres ovplyvňuje naše zdravie v mnohých ohľadoch, niektoré si ani neuvedomujeme.
Prečítajte si, čo všetko a čo sa proti tomu dá robiť, kým naozaj nie je neskoro.  

Respiračný a kardiovaskulárny systém

Keď pociťujete stres, váš dych sa zrýchli a do obehu sa snaží dostať viac kyslíka. Pod stresom sa vám teda môžu skomplikovať diagnózy spojené s problémami s dýchaním, ktoré už máte diagnostikované. Nárast krvného tlaku spôsobuje aj to, že naše srdce bije rýchlejšie. Síce sa nám týmto snaží srdce v stresových situáciách pomôcť prekrviť mozog a rýchlo dodať energiu, no z dlhodobého hľadiska sa tým opotrebúva, čo môže spôsobiť neskoršie problémy.stres ovplyvňuje celé naše telo

Svaly

Svaly sa pod vplyvom stresu automaticky a podvedome napnú, aby telo chránili pred zranením. Každý z vás už zrejme zažil to vytúžené uvoľnenie svalov, keď stresová situácia konečne pominula. Pokiaľ ste však stále v stresovom napätí, tak vaše svaly príležitosť uvoľniť sa nedostanú. Možno by ste neverili, no stiahnuté svalstvo sa môže výrazne podieľať na bolestiach hlavy, ramien, chrbtice a tiež na vzniku kŕčov.

Tráviaci systém

Stresovým situáciám sa telo snaží prispôsobiť aj inými spôsobmi, preto sa počas nich štiepi v pečeni viac glukózy, než je normálne. Abnormálny výskyt glukózy však organizmus nemusí absorbovať, čím sa stáva náchylnejší na vznik cukrovky.
Pokiaľ počas stresu zažívate nevoľnosť, nutkanie zvracať alebo máte zápchu či hnačku, niet sa čo čudovať, pretože stres sa rád nepekne zahráva aj s naším trávením.

Centrálny nervový systém

Práve centrálny nervový systém je prvým spúšťačom fyziologických zmien ako reakcia na stres. Pod neustálym stresom tak budete mať hladinu kortizolu a adrenalínu stále vysoké, čo si, pochopiteľne, vyžiada aj daň na mozgu. Medzi príznaky chronického stresu patrí napríklad náladovosť, podráždenosť, úzkosť, depresia alebo strata krátkodobej pamäte. A tieto riziká sú už vážne na zamyslenie, nie?

Ďalšie problémy spojené so stresom

Okrem iného sa však stres môže podpísať aj na nechuti k milovaniu, funkčnosti imunitného systému a u žien sa môže dokonca podieľať aj na nepravidelnosti menštruačného cyklu, ale tiež na iných orgánoch.ako sa zbaviť stresu

 

Ako sa stresu zbaviť?

Jednoduchou radou, ako sa zbaviť stresu je – nestresujte sa! Vypnúť a na chvíľu zabudnúť na všetky svoje starosti však nie je v dnešnej dobe také jednoduché.

  • Poriadne sa vyspite – a aj keď to znie ako totálne klišé, spánok je pre ľudský organizmus skutočne dôležitý. Pri nedostatku spánku je totiž organizmus unavený, čo má za následok ťažšie zvládanie stresových situácií.
  • Majte pestrú, vyváženú a pravidelnú stravu – pretože strava je druhým najdôležitejším faktorom, ktorý pomáha nervovému systému. V tomto smere sú dôležité omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú okrem mozgu aj nášmu srdcu, očiam a celkovej imunite.
Vedeli ste, že?
Najviac omega-3 mastných kyselín obsahuje napríklad špenát, losos, avokádo a rôzne druhy strukovín a orechov. Tiež ich nájdete v ančovičkách, sardinkách s kosťami, tuniakovi bielom, či mečiarovi obyčajnom.
  stres ovplyvňuje celé naše telo

  • Navštívte wellnesspráve wellness je miesto, kde ľudia zvyknú zabúdať na každodenný stres a dokážu perfektne relaxovať a oddýchnuť si. Takéto rozmaznávanie dokonale eliminuje každodenný stereotyp a pomôže vám odbúrať značnú dávku stresu z práce alebo školy.
  • Cvičte – pretože dostatočný pohyb a cvičenie pomáhajú odbúrať stres. Nepodporujete tak len fyzické, ale aj vaše psychické zdravie. Skúste ísť napríklad bicyklovať alebo plávať, no k odbúraniu stresu pomôže aj joga alebo rôzne dychové cvičenia. Výber aktivity je v tomto prípade na vás. Vyskúšajte napríklad týchto 12 jednoduchých cvičení proti stresu a zlej nálade.
  • Rozdeľte si čas – presne tak, aby ste deň strávili čo najefektívnejšie a pritom sa vyhli zbytočnému stresu a nervozite.

— PR článok —
Zdroj: pxfuel.com, pxhere.com, unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.