Rozhodli ste sa piecť a zistili ste, že vám chýba smotana? Žiadny problém – netreba hneď utekať do obchodu, ale pripravíte si ju jednoducho aj doma. Alebo nechcete používať vegetu z obchodu? Urobte si ju po domácky. Dáme vám aj recept, ako si vyrobiť jednoduché domáce salko, či zdravé ovocné cukríky.
Nemíňajte peniaze na „kupenské“. Bývajú často prisladené, sú v nich konzervanty, aditíva, glutamán…a načo si kaziť zdravie? Ako kedysi dávno povedal alchymista Paracelsus, „naša strava má zároveň slúžiť ako liek.“ Stačí nahradiť niektoré produkty vlastnými, zo záhradky, alebo si ich po domácky vyrobiť. Nie je to žiadna veda – domáce maslo, domáci syr aj tvaroh, domáce müsli, či domáca ovocná zmrzlina.
Tieto tipy a recepty ponúka vo svojej knihe Zdravá kuchyňa a domácnosť Hanka Sekulová, ktorá je známa milovníčka a podporovateľka prírodných záhrad. Presne taká je aj jej kniha a varenie, či pečenie: pôvodné, čerstvé, zdravé jedlá bez chemických jedov. Skvele rozdelená kniha na jednotlivé ročné obdobia a množstvo receptov na jedlá, nápoje, sirupy, koláče ap. Ako tvrdí, „nejedzme to, čo nepoznali naši starí rodičia. Jedzme to, čo sa práve urodí alebo je uskladnené prirodzeným spôsobom.“
Máme pre vás pár tipov na domáce kúsky, ktoré zvládne každý.
Zdravá kuchyňa a domácnosť
Niekedy stačí len popremýšľať a k tomu pár domácich surovín, a dostanete to, čo kupujete v obchode. Občas za veľa peňazí a navyše s rôznymi umelými prísadami. Zdravá kuchyňa a domácnosť je však o inom – inšpirácie je naokolo dostatok, čo dokazujú aj úspešné experimenty Hanky Sekulovej. Keď si prelistujete jej knižku, doslova budete žasnúť, čo všetko sa dá z domácich surovín pripraviť. A keď to vyskúšate, poviete si – bože, to je také jednoduché a také dobré. Fakt to funguje!
Tak poďme na to – tu je pár jej tipov, ktoré môžete vyskúšať hoci aj hneď teraz.
Domáca smotana na šľahanie
Smotana na šľahanie je vlastne zozbieraná najtukovejšia (teda najmaslovejšia) vrchná časť mlieka. Zo smotany na šľahanie vieme odstredením, odšľahaním tuku získať domáce maslo.
„A tak som teda logickou úvahou dospela k rozumnému záveru (prosím, berte to ako môj osobný postreh), že, naopak, ak do obyčajného mlieka pridám kúsok masla, nechám ho rozpustiť a rozmixujem, dostanem zasa spätne niečo ako smotanu na šľahanie,“ popisuje Hanka Sekulová.
A tak teda začala tento spôsob používať. Ak sa jej náhodou stalo, že doma nemala (a potrebovala) smotanu na šľahanie na prípravu nejakého jedla, zmrzliny alebo koláčov.
Fungovalo to 🙂
Zdravé ovocné cukríky
Všetci radi maškrtíme a občas máme chuť na sladké (teda niekedy sme to my a niekedy zasa naše kvasinky v tele, kto potrebuje cukor).
Cukríky v supermarketoch vyzerajú naozaj lákavo a pekne… no niektoré doslova svietia neónovými výraznými farbami vo farebných pestrých obaloch a nájdete v nich všeličo, napríklad zmes bravčových chrupiek.
Skúste si doma spraviť naozaj ovocné cukríky zo skutočného ovocia. Bez farbív, umelých aróm a syntetických chutí. Takto:
Suroviny:
Rôzne zrelé ovocie, z ktorého si pripravíme pomletím a usušením ovocnú kožu. Môžeme použiť marhule, jablká, hrušky, višne, čerešne, bobuľové drobné ovocie (toto treba zahustiť banánom alebo figami), kivi, figy…
Postup:
Základom je ovocná koža (recept nájdete v našom článku Ovocná koža. Zdravá a chutná). V skratke – vyrobíte si ju z pomletého ovocia, vysušeného v rúre, alebo ešte lepšie na slnku. Ovocnú dreň hustoty detskej výživy rozotrieme na papier na pečenie na plech a upečieme/usušíme na slnku do sucha. Namiesto cukru sladíme banánom, škoricou alebo medom. Banán aj zahusťuje.
Kožu z papiera stiahneme a stočíme do ovocných „klobások“ (tvarom, samozrejme). Klobásky nastriháme alebo nakrájame na menšie kúsky, ktoré obaľujeme v mletej škorici alebo v kakaovom prášku. Každý podľa chuti.
„Robila som cukríky višňovo-banánové, marhuľové a černicovo-banánové, obaľované v mletej škorici,“ pochvaľuje si Hanka. Domáce ovocné kožovité cukríky sú podľa nej návykové a neodolateľné. Vhodné pre malých aj veľkých. Konzistenciou pripomínajú trošku populárne gumené cukríky, akurát sú zdravé, plné vitamínov a minerálnych látok. Chuťovo a obsahovo niečo neporovnateľné.
Domáca vegeta
Máte radi vegetu, ale nemusíte glutaman sodný? A ani iné zvýrazňovače chuti s podobným účinkom, ale iného názvu?
Vegetu nemusíte kupovať, urobte si ju doma. Potrebujete len rôznorodú zeleninu a soľ.
Postup:
- Zeleninu (mrkva, petržlen, zeler, kaleráb, cibuľka, cesnak… podľa chuti) očistíme a nakrájame na tenké pásiky.
- Zeleninu vysušíme, napríklad na radiátore, v rúre, sušičke, na slnku.
- Zeleninu a soľ dáme do mixéra a rozmixujeme, ale nie celkom na prášok. Necháme trochu väčšie kúsky zeleniny. Ja pridávam ešte aj mleté karí.
- Odložíme a používame pri varení.
Domáce maslo
Kedysi maslo mútené v maselnici z čerstvo nadojeného mlieka malo neskutočnú a fantastickú chuť i vôňu. Také dnes len ťažko nájdete. „Dnešné margaríny, ani iné „ropné“ produkty, samozrejme, nepoužívame napriek reklamám, ktoré nás presviedčajú, aké sú veľmi prospešné pre naše telá,“ vysvetľuje Hanka Sekulová v knihe Zdravá kuchyňa a domácnosť. „Jednoducho reklamám neverím, dôverujem skôr svojmu telu a zdravému úsudku.“
Vyrobiť si maslo doma nie je až také zložité. Potrebujeme na to kvalitnú veľmi tukovú smotanu. Alebo ešte lepšie, domáce, čerstvo nadojené mlieko, z ktorého vieme smotanu ľahko pozbierať naberačkou. Po pár hodinách totiž smotana, ktorá je plná ľahšieho tuku, vypláva na povrch a vytvorí smotanovú vrstvu, ktorá sa dá pekne pozbierať.
Postup na prípravu domáceho masla:
- Smotanu nalejem do mixéra a nechám mixovať pri najvyšších otáčkach, kým nevyšľahám šľahačku.
- Keď už mám šľahačku, znížim otáčky a mixujem do momentu, keď sa začne oddeľovať maslová hmota od tekutej. Začnú vznikať také maslové hrudky.
- Celý obsah mixéra precedím cez sitko (pozor, zvyšok tekutiny nevylievať, buď sa nám podarí oddelením získať nízkotučné „eštemlieko“ – pretože maslo je vlastne tuk, alebo získame priezračnejší cmar).
- Maslovú hmotu vyžmýkam rukami tak, aby som vytlačila zvyšky zostatkového tekutého mlieka.
- Nechám trochu stuhnúť, premyjem a povytláčam ešte v studenej vode. Pozor, nie v teplej, maslo by sa roztopilo a to by bola večná škoda!
- Ak chcem tvarovať maslo, dám na chvíľu do chladničky. Osobne si vyrábam vykrajovadlom na jablká malé maslové guľôčky, ktoré sú veľmi praktické.
Maslo sa veľmi rýchlo pokazí, skysne pre kyselinu mliečnu, ktorá sa tvorí, preto nechajte v chladničke iba toľko guľôčok, koľko v najbližších dňoch spotrebujete. Zvyšok pekne odložte do mrazničky a vyberajte podľa potreby.
Jednoduché domáce salko
„Moja mamina na Vianoce robí tradične griláž, do ktorej dáva zahustené sladké mlieko – salko,“ rozpráva Hanka. „Naša Miška zasa pripravuje na zimné sviatky burizónové guľôčky v karameli. Občas doma skúšame urobiť domáce karamelky. Zasa k tomu potrebuje sladené zahustené mlieko.“
A keďže hľadá cesty, ako si čo najviac potrebných surovín pripraviť v domácich podmienkach, našla výborný recept na domáce salko na českej stránke kouzelnechvilky.cz od pani Júlie.
Suroviny:
- na 150 ml salka – 300 ml plnotučného mlieka
- 150 g práškového cukru (ak dáte pomletý hnedý trstinový, dá to salku tmavší odtieň)
- trochu masla
Postup:
- Do širšieho hrnca (alebo môžeme použiť aj panvicu) nalejeme mlieko a pridáme cukor (maslo, ak mlieko nie je tukové).
- Miešame, miešame, miešame a miešame približne 20 – 30 minút. Zmes potrebuje trochu bublať. Zahustené sladené mlieko je o tom, že je zahustené, teda voda je odparená. A tak ju teda potrebujeme odpariť (ako keď varíme domáci lekvár a potrebujeme ho zahustiť bez gelfixov a iných fixov).
- Po 20 – 30 minútach je naše zahustené mlieko hustejšie, a keď vychladne, bude ešte hustejšie.
Farba bez chémie
Tiež sa občas ocitnete v situácii, keď by ste radi niečo v jedle prifarbili, ale máte zábrany používať priemyselné farby (aj keď označené ako potravinárske, a teda neškodné)?
Napríklad, keď malým deťom chcete pripraviť farebnú tortu, alebo medovníčky pokreslené vyšľahaným vaječným bielkom rôznych farieb?
Alebo na veľkonočné sviatky namaľovať farebné vajíčka? Len tak z domácich zdrojov zo špajzy?
„Niektoré prírodné farbičky používame bežne a možno si to ani neuvedomujeme,“ píše Hanka Sekulová vo svojej knihe. „Napríklad, keď chceme, aby slepačí vývar mal krajšiu okrovú farbu, pridávame kúsky kvetu šafranu. Naše staré mamy farbili zasa veľkonočné vajíčka v cibuľovej šupke, alebo v cviklovej vode.“
Funguje to, cibuľa zafarbí na hnedo, cvikla na červeno.
Čučoriedky na fialovomodro, arónia na sýtofialovo, pŕhľava na zeleno, kurkuma na žlto. Orechové listy na tmavohnedo, škorica do škoricova…
„Pokus s domácimi prírodnými farbami do potravín som dotiahla do dokonalosti tým, že som si jednotlivé suroviny najskôr nasušila a následne rozomlela na prášok. Aby som mala aj práškovú formu do zásoby… Človek nikdy nevie, do čoho sa zídu,“ dodáva s úsmevom skúsená gazdinka.