Niekto má trávnik, ktorému nevenuje príliš pozornosť – proste ho nechá rásť. Iní však chcú mať pekný trávnik, po ktorom sa môžu prebehnúť holými nohami aj bez rizika, že ich uštipne nejaký hmyz v zanedbanej „lúčnej“ tráve. Alebo si prestrie deku na krásny zelený trávnik a vychutná si letnú pohodu.
Ak patríte k tým druhým, určite sa v lete objavili aj na vašom trávniku suché mesta, hoci sa snažíte pravidelne a dostatočne zavlažovať. Poradíme, čo s takýmito miestami robiť. A tiež ako vyrovnať nerovnosti, ktoré rokmi vznikajú na trávniku.
Suché miesta na trávniku
Svetlé, žlté, suché miesta na trávniku môže spôsobovať viacero faktorov. Samozrejme v lete prisilné slnko, horúce dni a slabšia závlaha. Na vine môže byť aj nedostatok živín, prípadne nedostatok svetla alebo hromadenie vody, následné vyschnutie a odumretie stebiel trávy.
Pri nedostatku živín majú steblá trávy žlté špičky, trávnik je len bledo zelený a vo väčšom rastie burina. V takom prípade použite tekuté trávnikové hnojivá s dlhodobým účinkom. Prípadne upravte pH pôdy.
Ak máte trávnik na mieste, kde nie je dostatok svetla, vysejte špeciálny druh do tieňa. Ak sa dané miesto zatieni až po rokoch, máte dve možnosti: nuď vystriháte/vyrúbete dané kríky a dreviny, aby tam prenikalo viac svetla. Alebo zvážite novú výsadbu tieňomilného trávnika.
Suché miesta na trávniku môže spôsobovať aj pleseň. Vtedy sa odporúča postriekať dané miesto Falconom alebo Bumperom, prípravkami proti plesniam. Následne môžete kosiť až o 3-4 dni, obmedzte vtedy aj polievanie (radšej nechajte preschnúť ako trávnik prepolievate).
Všeobecne v lete nestrihajte trávnik príliš nakrátko. Odstraňujte aj mach a burinu z trávnika. Viac sme o tom písali v článku Mach, huby a burina v trávniku. Ako sa ich účinne zbaviť?
Ako vyrovnať nerovnosti?
Na už existujúcom trávniku sa stále objavujú nerovnosti predovšetkým vtedy, keď nebola dodržaná fáza pokoja medzi prípravou pôdy a novým výsevom. Nerovnomernosti podkladu sťažujú starostlivosť o trávnik a vytváraním premokrených miest môžu viesť k jeho chorobám.
„Preto by ste mali malé priehlbiny zavčasu vyrovnať tak, že na postihnutom mieste narežete časť mačiny aj s podkladom s korienkami, mierne ju nadvihnete a miesto vyplníte zmesou zeminy a piesku. Potom narezanú časť mačiny opäť položíte a pravidelne polievate,“ radí autorka v knihe Dokonalý trávnik.
Na vyrovnané miesto by sa 10 až 14 dní nemalo šliapať, aby korienky mali dostatok času opäť rásť. Keďže opravované miesta zvyčajne nie sú veľmi viditeľné, je vhodné vyznačiť ich drevenými kolíkmi.
Keď sú priehlbiny hlboké
Pri hlbokých priehlbinách, ktoré vznikajú napríklad pri nadmernom mechanickom zaťažení najmä na vlhkej pôde, treba v prvom rade uvoľniť a skypriť podklad. Robí sa to hlbokým vpichovaním dier husto vedľa seba a nadvihnutím pôdy špeciálnym rýľom alebo strojom, napríklad aerifikátorom. Čím hustejšie sú vpichy, tým efektívnejšie je opatrenie.
Občas sa najmä na starších pozemkoch objavia jednotlivé vyvýšeniny. Na vyrovnanie opäť rýľom vyrežeme vrchnú časť trávnika, mačinu. Odkrytú pôdu lopatkou alebo oceľovými hrabľami rozrušíme a prebytočnú časť odstránime. Potom opäť položíme vyrezanú mačinu a polejeme.
Veľkoplošné nerovnosti
Tie sa vyrovnávajú náročnejšie. Na postihnuté miesto treba vysypať zmes zeminy a piesku v pomere 1 : 1 tak, aby existujúci trávnik nebol úplne pokrytý a zahrabaný. Pred úpravou by sa nemal kosiť, aby sa rastlinám neubral prístup k svetlu. Potom sa pomocou vyrovnávacieho zariadenia, ktorým môže byť zaťažený rebrík alebo oceľová mriežka, zmes zeminy a piesku rovnomerne rozhrnie po trávniku.
Pri nedostatku zrážok treba upravenú plochu počas nasledujúcich týždňov dostatočne polievať. Celý postup možno na veľmi sadnutých miestach opakovať až trikrát za sezónu a kombinovať ho s prípadným dodatočným výsevom. Ak sa chystáte nanovo vysievať, môžete kompletnú starú mačinu odstrániť a nerovnosť vyplniť pôdou.
Prečítajte si tiež
Ničí vám trávnik mušec, ježatka kuria, mohár? Zbavte sa ich.
Foto: Pixabay.com