Pozor na falošný olivový olej. 7 trikov, ako ho rozpoznať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

A dôvodom je nedostatok olív, ktorý spôsobilo prehlbujúce sa sucho v oblasti Stredozemného mora. Aj preto je čoraz viac špekulantov, ktorý pančujú olivový olej a neváhajú ho predávať za niekoľkonásobne vyššiu cenu, akú má. Upozornil na to Interpol a falošný olivový olej sa dostáva aj na náš trh. V dobrej viere si kúpite olivový olej, ktorý je mimoriadne zdravý a prospešný…no je to naozaj tak? Čo ak je falošný a riedený? Ako rozpoznať falošný olivový olej a čo si všímať? Poradíme.

7 tipov, ako rozpoznať falošný olivový olej

Inflácia spôsobila v poslednom období prudký nárast cien olív a olivového oleja. A s tým rastie aj počet podvodníkov, ktorí falšujú olivový olej, čo sa stáva v Európe naozaj veľkým problémom.
Napríklad v novembri 2023 talianske a španielske úrady počas jednej akcie zadržali viac ako 250-tisíc litrov falošného oleja. Začiatkom januára 2024 iba v Ríme zasiahli v 50 reštauráciách podozrivých z toho, že svojim zákazníkom podávali falošný olivový olej.

Falšovanie sa najčastejšie robí tak, že sa kvalitný olivový olej riedi s lacnejšími druhmi alebo s menej kvalitnými olejmi. Tu sú niektoré tipy, ktoré vám môžu pomôcť rozpoznať falošný olivový olej:

1.Čítajte etikety

Skontrolujte etikety na fľašiach olivového oleja. Ak je nápis “čistý olivový olej” alebo “olivový olej extra light”, môže ísť o nižšiu kvalitu oleja.
Hľadajte označenia ako “Extra Virgin Olive Oil” alebo “Virgin Olive Oil”, ktoré označujú vyššiu kvalitu.

falošný olivový olej2.Hľadajte QR kód

Na niektorých etiketách nájdete aj QR kódy, ktoré po naskenovaní umožňujú skontrolovať celý výrobný reťazec danej fľaše olivového oleja.

3.Pozor na transparentné fľaše

Kvalitný olivový olej by mal byť uložený v tmavých fľašiach, aby sa minimalizovalo vystavenie svetlu, ktoré môže olej oxidovať. Transparentné, čiže priehľadné fľaše púšťajú dnu svetlo a to ovplyvňuje kvalitu oleja.

4.Kontrola vzhľadu a chuti

Pravý extra panenský olivový olej má charakteristickú farbu od zelenej po zlatožltú a bohatú chuť. Falošné oleje často používajú farbivá a iné prísady, aby pôsobili autenticky. Kvalitný olivový olej má tiež charakteristický ostrý a ovocný zápach.

5.Kontrola pôvodu

Skontrolujte, odkiaľ pochádza olivový olej. Niektoré oblasti, ako napríklad Stredozemné more, sú známe svojou produkciou kvalitného olivového oleja. Zároveň môžete skontrolovať, či je na etikete uvedený konkrétny región alebo krajina pôvodu.
Tu sú oblasti známe svojou produkciou kvalitného olivového oleja:

  • Španielsko: Andalúzia, Katalánsko a Extremadura.
  • Taliansko: Toskánsko, Umbria a Kalábria.
  • Grécko: Kalamata, Koroneiki alebo Chalkidiki.
  • Turecko: Oblasti ako Ayvalik, Izmir a Antalya sú známe svojou kvalitou.
  • Maroko: Regióny ako Fès-Meknès a Marrakech-Safi.
  • Portugalsko: oblasti Alentejo a Trás-os-Montes.

olivový čaj účinky a prípravaPrečítajte si tiež
Poznáte olivový čaj? Ideálny na imunitu aj pri anémii.

6.Sledujte certifikáty

Kvalitné olivové oleje často získavajú certifikácie od rôznych autorít alebo združení, ako napríklad “Extra Virgin” alebo “DOP” (Denominazione di Origine Protetta). Certifikáty môžu byť dobrým ukazovateľom autenticity.

7.Skúmajte dodávateľa

Získajte si dôveru výrobcu alebo dodávateľa. Renomovaní a dôveryhodní výrobcovia sa starajú o kvalitu svojich produktov a môžu poskytnúť informácie o procese výroby. Toto sa dá samozrejme lepšie realizovať v daných krajinách, no aj na Slovensku viete nájsť dovozcov a menších dodávateľov, ktorí privážajú kvalitný olivový olej.

falošný olivový olej

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.