Prečo je dobré byť k sebe dobrý? A ako to dosiahnuť, aby ste žili lepšie?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ste k sebe dobrý? Staráte sa o seba? Ste naozaj na „svojej strane“, fandíte si a podporujete sa?
Nie, nie je to výzva k nejakému egocentrizmu a zahľadenosti do seba. Pre mnohých ľudí je veľmi ťažké vidieť sami seba ako dobrých a hodnotných ľudí. A pritom práve od toho sa odvíja náš vnútorný pocit šťastie, spokojnosti a následne aj lepší vzťah ku svetu, k nášmu okoliu.

Niektorí ľudia si pri týchto riadkoch pomyslia – „Je sebecké myslieť na to, čo chcem.“ Alebo „Nezaslúžim si lásku.“ Prípadne „Ak budem snívať vo veľkom, zlyhám.“
To však nie je správna cesta a potvrdia vám to odborníci, psychológovia, či motivační koučovia.

Je dobré byť k sebe dobrý…

K ľuďom by sme mali pristupovať čestne a so súcitom. Ale nezabúdajte, že medzi tých ľudí patríte aj vy sami. Zlaté pravidlo funguje oboma smermi – správajme sa k sebe tak, ako sa správame k ostatným. Čím väčší vplyv máme na niekoho, tým väčšiu zodpovednosť máme za to, aby sme sa k nemu správali dobre.

„Napríklad chirurgovia majú veľkú moc nad svojimi pacientmi, preto je ich obrovskou povinnosťou opatrnosť, keď ich operujú. Kto je človek, ktorého viete ovplyvniť najviac? Ste to vy, teda človek, akým ste v tejto chvíli, ale aj ten, ktorým budete v budúcnosti – človek, ktorým budete v nasledujúcej minúte, nasledujúci týždeň či rok,“ vysvetľuje uznávaný psychológ a autor bestsellerov NYT Rick Hanson. V slovenčine mu vyšla kniha Odolnosť o tom, ako si vybudovať vnútornú silu, ktorá by vám umožnila lepšie zvládať životné situácie.

Odolnosť Rick hanson

…lebo budete lepší aj k iným

Navyše byť dobrý k sebe je dobré aj pre ostatných. Keď sa ľudia cítia spokojnejšie, obyčajne sú vo vzťahoch trpezlivejší, viac spolupracujú a sú starostlivejší.
Predstavte si, ako by to prospelo iným ľuďom, keby ste boli menej vystresovaní či podráždení, keby ste si menej robili starosti a boli by ste pokojnejší, spokojnejší a milujúcejší.

Môžete spraviť praktické kroky k tomu, aby ste skutočne uverili, že je dobré správať sa k sebe s rešpektom a súcitom. Mohli by ste si napísať jednoduché tvrdenia – napríklad:

  • „Som na svojej strane“
  • „Postavím sa za seba“
  • „Aj na mne záleží“

A pokojne si ich hovorte alebo čítajte nahlas. Položte ich niekam, kde ich každý deň uvidíte. Mohli by ste si predstavovať, ako niekomu vravíte, prečo budete lepšie napĺňať vlastné potreby. Alebo si predstavte priateľa, mentora či dokonca svoju rozprávkovú sudičku, ako vám vravia, že máte byť na svojej strane – a nech vás o tom presvedčia!

ako byť k sebe dobrý

Starajte sa viac o seba

Nie prirodzene v zmysle, že pôjdete cez mŕtvoly, nebudete si všímať iných alebo budete ľahostajný. Často však robíme veľa pre ostatných, odovzdávame sa, obetujeme, ale zabúdame sa starať aj o seba. O svoje pocity, potreby, prehliadame signály…

Ak chcete rásť, musíte sa dostať bližšie k sebe. Skúste počúvať svoje pocity – fyzické i psychické. Naučte sa venovať pozornosť tomu, aké je stáť na svojej strane a byť voči sebe láskavý, starostlivý , a nie chladný a kritický. Presne takou cestou išiel aj spomínaný autor Rick Hanson.
„Cítil som sa pri tom dobre, a tak som to robil naďalej. Vždy, keď som sa sústredil na tieto pozitívne zážitky, to bolo ako cvičiť so svalom a zvona a znova ho posilňovať. Opakovaním som sa postupne naučil byť k sebe láskavý a podporovať sa, až sa to stalo prirodzenou súčasťou môjho bytia,“ spomína.

Až po rokoch, už ako psychológ sa dozvedel, ako jeho intuitívne praktiky fungovali. Ak sa dlhodobo sústredíme na akýkoľvek pozitívny psychologický zážitok – napríklad na to, že nám na sebe záleží –, je to mocný spôsob, ako si ho zakódovať do mozgu. Potom si túto vnútornú silu beriete so sebou všade, kam sa pohnete.

žiť lepšiePrečítajte si tiež
Pozrite sa na svet inými očami. A žite lepšie.

Naučte sa vidieť v sebe dobro

Existujú ľudia – a možno patríte medzi nich aj vy – ktorým pripadá ľahké vnímať ostatných ako dobrých ľudí….ale na seba sa pozerajú kriticky. Vidieť seba v dobrom svetle im pripadá tabu, nevhodné, zakázané, či nesprávne. Lenže prečo nie?

Odolnosť Rick hansonAk je v poriadku vidieť dobro v iných ľuďoch a pre nich je v poriadku vidieť to vaše, prečo nie je v poriadku uvedomiť si to a postaviť sa za seba vo svojom vnútri?
Počas bežného dňa si skúste všímať, keď vo vás ostatní vidia čestnosť, usilovnosť, osobnú hodnotu a láskavé srdce – zvyčajne v prchavých momentoch, ktoré sú však dokonale reálne. Okrem toho si uvedomte svoje dobré vlastnosti tak, ako ich vnímate v ostatných. Pomenujte si ich vo svojej mysli tak, ako by ich pomenoval nezávislý pozorovateľ, napríklad: „je usilovný“, „priateľský“.

Aj toto je jedna z ciest k tomu, ako lepšie zvládať životné situácie a byť šťastnejší. Rick Hanson vo svojej knihe Odolnosť uvádza 12 pilierov, krokov, ako v sebe zoceliť odolnosť a neskôr byť šťastnejší, spokojnejší. „Naozaj to vyskúšajte. Počas bežného dňa si všímajte, kedy máte pocit, že ste voči sebe starostliví, a potom si na chvíľu tento pocit podržte. Precíťte ho v tele a ponorte sa doň, zatiaľ čo sa on bude hlbšie ponárať do vás.“

 

Foto: LepšíDeň.sk, Grada, rickhanson.net


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.