Prečo si písať denník? Ako to robiť a 15 výhod písania si denníka

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Veľa slávnych ľudí si písalo denník. Marcus Aurelius, Leonardo da Vinci, Franz Kafka, Hans Christian Andersen, Virginia Woolfová, ale tiež Winston Churchill, Albert Einstein, Charles Darwin, Anna Franková, či Kurt Cobain, Paulo Coelho alebo Julo Satinský.
To je len pár mien úspešných a neraz až geniálnych ľudí, ktorí si našli čas, aby si viedli denník. Popri množstve povinností a úloh, ktoré zvládali, si našli pár minút aj na denník, aby si usporiadali myšlienky. Aby vytriedili to dôležité a možno sa potom lepšie sústredili na podstatné veci, na ktorých naozaj záleží.

Prečo si písať denník

Vedeli ste, že denne vám hlavou prebehne v priemere viac ako 6 000 myšlienok? Niektoré z nich nám môžu utkvieť v mysli bez toho, aby sme si to uvedomili. A to môže ovplyvniť našu náladu, činy a spôsob, ako sa rozprávame so sebou a s inými.
Navyše opakujúce sa myšlienky dokážu formovať naše presvedčenia a zasiahnuť do nášho vývoja.

Písanie denníka pomôže pochopiť seba. Umožní pozorovať aktivity svojej mysle. Vďaka tomu si uvedomíte aj veci, ktoré ste dovtedy nevnímali. „Stačí položiť pero na papier a pocítite silu, ktorá je v tom skrytá. Umožní vám to uvažovať o svojich emóciách, o tom, ako zvládate situácie, o svojich vzťahoch aj o tom, čo vo vašom živote môže, ale nemusí fungovať,“ tvrdí skvelý mentálny kouč Vex King, ktorý pomáha ľuďom nájsť správnu cestu k sebe, k láske, k spokojnému životu. V slovenčine mu vyšlo niekoľko inšpiratívnych kníh ako Dobré vibrácie, dobrý život, Uzdravenie ako cesta k slobode, či Bližšie k láske. Najnovšie to je Najlepšia kniha o svojpomoci, o ktorej píšeme nižšie.

prečo si písať denník

Ako a kde si písať denník?

Keď si pravidelne píšete denník, dokážete si vybrať pozitívnejšie reakcie – tie, ktoré sú v súlade s osobou, akou sa chcete stať. To vám pomôže vybudovať si zdravší vzťah k sebe aj k ostatným a súčasne formujete svoj osud prostredníctvom posilňujúcich rozhodnutí.

Písanie denníka je vhodné pre každého. Bez ohľadu na to, čo práve prežívate, vám denník dodá silu zlepšiť si vzťah so sebou a pomôže vám napísať svoj príbeh.
Denník si môžete písať, kedy len chcete. Neexistuje žiadny správny ci nesprávny spôsob. Môže to byť každý deň, či obdeň. Ráno alebo večer.

Písanie denníka sa vám môže zdať ako ošemetná úloha. Čo ak si ho niekto prečíta? Čo ak vás odhalia? Preto si treba denník písať tam, kde sa cítite bezpečne a podporení svojím okolím.

prečo počúvať audioknihyPrečítajte si tiež
Oplatí sa počúvať audioknihy? Ako potláčajú depresiu a ktoré si vyberať?

15 výhod, ktoré prináša písanie denníka

Písanie denníka je akoby terapia pre dušu. Má to priaznivé účinky v mnohých oblastiach každodenného života a nie sú to len predpoklady. Sú to dokázané veci. Takže aké benefity má písanie denníka?

  1. Umocňuje pocit vďačnosti.
  2. Pomáha spracúvať a regulovať emócie.
  3. Pomôže zmeniť negatívne nastavenie mysle na pozitívne.
  4. Sleduje váš osobný rast.
  5. Pomáha vám rozhovoriť sa.
  6. Zmierňuje úzkosť.
  7. Pomáha vám pochopiť vaše spúšťače a lepšie na ne reagovať.
  8. Poskytuje bezpečný priestor pre vás a vaše myšlienky bez toho, aby ich niekto odsudzoval.
  9. Pomáha vám zvýšiť vlastnú hodnotu.
  10. Poskytuje priestor na uvoľnenie emócií.
  11. Môže premeniť veľa životných skúseností na životné lekcie.
  12. Pomáha udržiavať návyk.
  13. Písanie denníka zlepšuje pamäť a schopnosť koncentrovať sa.
  14. Zvyšuje emocionálnu inteligenciu.
  15. Je aktom sebalásky.
Najlepšia kniha o svojpomoci
Ak neviete, ako začať, ako si písať denník, čo by tam malo byť, akým tónom…a čo je vlastne preň dôležité, vyskúšajte Najlepšiu knihu o svojpomoci od spomínaného kouča Vexa Kinga. Vyšla už aj v slovenčine a je akýmsi denníkom, do ktorého si môžete začať značiť všetko dôležité. V časti Môj denník vás navádza, čo zapisovať a akým spôsobom. Popri tom dáva tipy, ako sa zbaviť negatívnych myšlienok, ako narábať so smútkom a starosťami, ako spoznať svoje nadanie a ako dosiahnuť zmenu, keď si neveríme alebo váhame.

Je to hravý a inšpiratívny denník, v ktorom môžete vyfarbovať, dopĺňať, vypisujete rôzne zážitky a dojmy. Je tam dokonca aj Koleso života, Osemsmerovka, alebo Bingo starostlivosti o seba 😊

prečo si písať denník

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.