Sirtfood diéta. 21 potravín, ktoré naštartujú gén štíhlosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Existuje množstvo diét a metód chudnutia, no väčšina má svoje nevýhody a dôsledky. Napríklad v podobe straty svalstva. V posledných rokoch však rastie záujem a popularita o diétu, pri ktorej určitými potravinami aktivujete tzv. chudý gén, gén štíhlosti. Nejde o žiadnu hladovku, či drastické obmedzovanie. Sirtfood diéta ponúka novoobjavenú skupinu potravín, ktoré sú bohaté na špeciálne živiny. Ich konzumáciou aktivujeme v našom tele spomínaný gén štíhlosti, ktorý spúšťa aj pôst.

Tieto gény sa odborne nazývajú sirtuíny a na svetlo sveta sa dostali vo významnom výskume z roku 2003. Vedci v ňom zistili, že resveratrol, zložka, ktorú nájdeme v červenom víne či šupke červeného hrozna, dramaticky predĺžila život kvasiniek. Rovnaký výsledok možno dosiahnuť kalorickou reštrikciou, lenže vďaka týmto potravinám nebolo nutné znížiť príjem energie.

 

Ako funguje sirtfood diéta?

Sirtfood potraviny sú hlavnými regulátormi celého nášho metabolizmu. Najviac vplývajú na spaľovanie tukov a súčasne prispievajú k rastu svalov a zlepšujú kondíciu buniek.
„Svet výskumov ohľadom zdravia bol na hranici najdôležitejšieho výživného objavu v histórii. Bohužiaľ, nabral zlý smer. Farmaceutický priemysel investoval stovky miliónov libier na výskum toho, ako sirtfood potraviny pretaviť do zázračného všelieku. Od stravy sa tak odvrátila pozornosť,“ píšu vo svojej knihe Sirtdfood diéta autori Aidan Goggins a Glen Matten. Nie sú to nejakí amatéri, či laici. Sú to odborníci v nutričnej medicíne a autori knihy Falošné predstavy o zdraví, ktorá priniesla šokujúce odhalenia a vyhrala niekoľko ocenení.

Čo je najdôležitejšie, sirtfood potraviny sú schopné aktivovať spaľovanie tukov, dokonca podporujú rast svalstva, jeho udržiavanie aj obnovu. V skutočnosti strava bohatá na sirtfood potraviny umožnila účastníkom experimentov schudnúť odbúraním tukov bez pridruženej straty svalov.

sirtfood diéta

Prečo je toto také dôležité?

Po prvé, znamená to, že budete vyzerať lepšie. Keď spaľujete tuky, ale svaly si udržíte, vedie to k žiaducej atletickej a svalnatej postave. A čo je ešte dôležitejšie, postavu si dokážete udržať.
Kostrové svalstvo je hlavným faktorom zodpovedným za spotrebu dennej energie nášho tela. Čo znamená, že čím viac svalstva máte, tým viac energie spálite, aj v pokoji. Pri bežných diétach chudnete úbytkom tukov a svalstva, čo výrazne spomaľuje metabolizmus. Telo sa tak nastaví na priberanie, len čo sa vrátite k normálnejším stravovacím návykom.
Ale keďže pri sirtfood potravinách si svalovú hmotu udržíte, spálite viac tukov a metabolizmus sa spomalí iba mierne. To poskytuje dokonalý základ na dlhodobý úspech pri chudnutí.

Lorraine Pascal

Lorraine Pascal

Top modelka a sirtfood diéta
Jedným zo zástancov Sirtfood diétneho prístupu je bývalá topmodelka a súčasná známa televízna kuchárka a autorka kuchárskych kníh Lorraine Pascalová. Krása sirtfood potravín, ako povedala sama Lorraine, spočíva v ich jednoduchosti a pohodlí:
„Diétu nie je vôbec ťažké dodržať. Niektorých môže zdravé stravovanie sa odradzovať, pretože občas, ako vieme, ide o drahú záležitosť. Myslím si však, že sa treba pokúsiť nevhodné potraviny nahradiť konzumáciou toho, čo je pre nás dobré. Sirtfood potraviny sú úžasné v tom, že veľkú časť z nich už konzumujeme každý deň. Väčšina je ľahko dostupná a nie je ťažké ich pridať do stravy pre celú rodinu, aby si ich mohol užiť každý.

 

21 sirtfood potravín

Napriek strate hmotnosti výskumníci zistili, že ľudia dodržujúci Sirtfood diétu si buď udržali, alebo dokonca nabrali svalovú hmotu. A to preto, že sirtuíny sú hlavné regulátory svalov. Aktiváciou sirtuínov je teda možné oboje – zabrániť rozpadu svalstva a podporiť jeho regeneráciu.

SIRTFOOD POTRAVINY Hlavné ŽIVINY aktivujúce sirtuíny
1 Bird’s eye čili (thajské čili) luteolín, myricetín
2 červená cibuľa kvercetín
3 červená čakanka šalátová luteolín
4 červené víno resveratrol, piceatannol
5 extra panenský olivový olej oleuropeín, hydroxytyrozol
6 jahody fisetín
7 kakao epikatachín
8 kapary kempferol, kvercetín
9 káva kyselina kávová, kyselina chlorogénová
10 kel kempferol, kvercetín
11 kurkuma kurkumín
12 ligurček kvercetín
13 Medjool datle kyselina galová, kyselina kávová
14 petržlenová vňať apigenín, myricetín
15 pohánka rutín
16 rukola kvercetín, kempferol
17 sója daidzeín, formononetín
18 vlašské orechy kyselina galová
19 zelený čaj (najmä matcha zelený čaj) epigalokatechín galát (EGCG)
20 zeler vrátane vňati apigenín, luteolín

 

ktoré potraviny sú liečivéPrečítajte si tiež
Ktoré potraviny sú liečivé pre ktorý orgán v tele?

So Sirtfood diétou spomínaní autori spravili čosi veľmi špeciálne. Vzali tie najúčinnejšie sirtfood potraviny na planéte a vymodelovali z nich úplne nový spôsob stravovania, aký nikdy predtým nikto nevidel. Z najzdravších stráv, aké boli kedy známe, vybrali „to najlepšie z najlepšieho“ a vytvorili tú najlepšiu diétu na svete.
Plán sortfood diéty a aj recepty ponúkajú v knihe Sirtfood diéta.

Foto: LepšíDeň.sk, IG/Lorraine Pascal, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.