TOP letné športy – plávanie a bicyklovanie       

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Význam pohybových aktivít je pre človeka široký, no skladba populárnych letných rekreačných športov sa neustále mení. Aktuálne medzi najobľúbenejšie letné aktivity patrí turistika, beh, plávanie a bicyklovanie.

Vďaka športovaniu dochádza k obnove fyzických a psychických síl, k upevňovaniu zdravia a k zlepšovaniu telesnej zdatnosti. Šport pôsobí ako kompenzácia niektorých základných pohybov, ktoré u väčšiny populácie v bežnom živote absentujú. Pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie a zdržujú sa najmä v interiéroch, sú vhodné najmä športové aktivity v prírode. Kombinácia pohybu, zelene, čerstvého vzduchu a slnka regeneruje celý organizmus.

 

Radosť z plávania

Medzi najrozšírenejšie rekreačné športové aktivity v lete patrí okrem turistiky aj plávanie. Ide o finančne nenáročný šport, ktorý si môže dopriať každý. K jazeru či k bazénu sú potrebné len plavky, uterák a šľapky. Skvelým tipom sú šľapky Nike, ktoré sú dobre tvarované a maximálne pohodlné.
O efektívnosti a vysokej účinnosti plávania na organizmus možno však hovoriť až vtedy, ak sa plávaniu človek venuje približne trikrát týždenne. Alebo ak nižší počet tréningov kompenzuje inými formami pohybu – napríklad behom či bicyklovaním.

Výdaj energie a spotreba kyslíka pri plávaní priamo závisí od techniky a funkčnej pripravenosti plavca. Začiatočník obvykle vynaloží na preplávanie určitej vzdialenosti väčšie úsilie, než pokročilejší plavec. Ak je však vašim cieľom zvýšiť si svoju plaveckú zdatnosť, plávaniu sa venujte čo najčastejšie, ideálne denne. Táto pravidelnosť sa odrazí nielen na zlepšenej technike plávania, ale aj na vašej celkovej telesnej kondícii.

ako správne plávaťPrečítajte si tiež
Kraul, prsia, znak, motýlik… Viete správne plávať?

 

Pôžitok z cyklistiky

Aj bicyklovanie spevňuje svaly a zlepšuje pohyblivosť kĺbov. Podporuje činnosť srdca a pľúc, uvoľňuje stres a preventívne pôsobí proti mnohým civilizačným chorobám. Tento atraktívny letný rekreačný šport posilňuje nielen imunitný systém, ale prispieva aj k redukcii hmotnosti. Pokiaľ patríte medzi milovníkov cyklistiky, pobyt v prírodnom teréne si však rôznymi spôsobmi môžete spríjemniť.

Medzi skvelé cyklistické doplnky patria stojany na bicykel, ktoré zvýšia komfort najmä vtedy, ak športovec obľubuje dlhšie výlety a má väčšie množstvo batožiny. Počas celodenných potuliek prírodou cyklista potrebuje nielen náhradné oblečenie, ale aj potraviny a energetické nápoje. Tiež hygienické potreby a rôzne osobné veci. Z týchto dôvodov sú kvalitné priestranné batohy a stojany na bicykle nenahraditeľnými pomocníkmi cyklistov. Maximálne zvyšujú pôžitok z jazdy v letnej prírode.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.