Šišky sme milovali najmä ako deti, plnené alebo s džemom navrchu. Mňam. Robievali ste ich aj vy? Šišky alebo česky koblihy patrili vždy k stredoeurópskemu regiónu, mali u nás tradíciu najmä na fašiangy, ale robili sa kedykoľvek.
Najčastejšie sa robili z kysnutého cesta, ktoré sa následne pražilo. Ovocná náplň nesmela chýbať, niekedy sa plnili nugátom alebo pudingom.
Mnohé gazdinky sa však nerady púšťali do kysnutých šišiek, lebo sa obávali, či im vyjdú. Či budú nadýchané, vláčne. Ďalšie ich zasa neplnili z obáv, že im vnútro vytečie a tak ich zdobili iba navrchu.
Ak chcete, vyskúšajte tradičné šišky z kysnutého cesta – dolu nájdete klasický recept.
Ale my máme pre vás recept na tvarohové šišky z nekysnutého cesta, ktorý zvládne každá gazdinka.
Tvarohové šišky z nekysnutého cesta
Suroviny
- 250 g mäkkého tvarohu
- 100 ml bieleho jogurtu
- 3 vajcia
- 1 balíček vanilkového cukru
- 2 lyžice kryštálového cukru
- 2 lyžice rumu
- ½ lyžičky soli
- 100 g hrubej múky
- 160 g hladkej múky
- 1 balíček kypriaceho prášku do pečiva
- olej alebo tuk na vyprážanie
- hladká múka na posypanie dosky
- džem, práškový cukor na posypanie
Vyskúšajte aj ďalšie naše RECEPTY.
Postup
Tvaroh, biely jogurt, vajcia, vanilkový a kryštálový cukor vyšľaháme do peny. Preosiatu hrubú a hladkú múku zmiešame so soľou a s kypriacim práškom do pečiva, vmiešame do peny, pridáme rum a dohladka vymiešame.
Cesto preložíme na dosku nahrubo posypanou múkou, vlhkou rukou roztiahneme na hrúbku 1 cm a okrúhlou formičkou alebo pohárom namáčanom v múke vykrojíme kolieska (šišky), ktoré z oboch strán vyprážame vo väčšom množstve rozohriateho oleja alebo tuku.
Vypražené šišky posypeme práškovým cukrom a na každú dáme lyžičku džemu. Môžete pokojne pripraviť do malých mištičiek rôzne druhy džemu a každý si dá na šišku taký, aký má najradšej. Najmä pre deti to má čaro, keď si môžu dozdobovať podľa seba 🙂
RECEPT na tradičné kysnuté šišky
Suroviny:
- 1 kg polohrubej múky
- citrónovú kôru z polovice citróna
- 40 g droždia
- trochu mlieka
- 4 žĺtky
- 80 g práškového cukru
- 100 g masla
- štipku soli
- 2 lyžice rumu
- 250 g džemu (marhuľový, jahodový ap.)
- vanilkový cukor na posypanie
- masť, olej alebo stužený pokrmový tuk na vyprážanie
Postup:
Múku zohrejte na teplom mieste, potom do nej postrúhajte citrónovú kôru. Pridajte droždie rozmiešané vo vlažnom mlieku, žĺtky, cukor, roztopené maslo, soľ a rum. Prilejte toľko vlažného mlieka, aby ste vareškou vypracovali vláčne cesto.
Keď sa v ceste začínajú vytvárať bubliny a nelepí sa na nádobu, trocha ho posypte múkou. Prikryte čistou utierkou a nechajte na teplom mieste vykysnúť.
Vykysnuté cesto na pomúčenej doske zľahka vyvaľkajte a z polovice cesta okrúhlou formičkou povykrajujte kolieska. Na druhej polovici cesta si najprv formičkou označte kolieska, do stredu každého dajte trošku džemu. Prikryte vykrojeným kolieskom, dookola prstom trocha stlačte a opäť formičkou vykrojte.
Lekvárom naplnené šišky zakryte obrúskom a nechajte na teplom mieste nakysnúť. Vyprážajte ich v horúcom tuku v dostatočne veľkej nádobe. Keď z jednej strany zružovejú, hneď ich obráťte a vypražte aj z druhej strany.
Hotové šišky vyberte, uložte na čistý obrúsok, aby sa zbavili prebytočného tuku. Potom posypte vanilkovým cukrom alebo môžete neskôr aj poliať čokoládou.
Ak máte radi podobné sviatočné jedlá a dezerty, veľa skvelých tipov a receptov nájdete v knižke Varíme a pečieme na sviatky. Znásobia vám slávnostnú atmosféru, či už sú to Vianoce, fašiangy, veľká noc, ale aj rôzne rodinné posedenia ap.