Máte radi hrušky? Možno ste vedeli, že toto „ovocie Bohov“ má nielen rôzne liečivé účinky – hrušky ničia parazity a neužitočné baktérie, prospievajú pankreasu a črevnej výstelke, čistia pečeň a zabraňuje cirhóze – ale tiež chráni pred stresom a zlepšuje náladu. Tak čo by ste povedali na taký parádny hruškový koláč, ktorý sa hodí na jesenné a zimné dni. K tomu trošku zázvoru, ktorý je tiež liečivý…
Recept na hruškový koláč
Potrebujete formu s priemerom 24 cm, hlbšiu, ideálny je pocínovaný plech alebo sklo. Základom bude krehké cesto a potom božská náplň, ktorá vás dostane. Autorkou receptu je foodblogerka Kristína Procházková, ktorej vyšla krásna knižka Láska v hrncoch. Páči sa nám na nej to, že ponúka naozaj detailné popisy receptov, takže určite sa vydaria aj vám 😊
Je ich tam 70 od výmyslu sveta, rôzne polievky, druhy mäsa, cestoviny a šaláty, vegetariánske aj vegánske, dezerty a slané pečivo…lístkové, kysnuté, štrúdľové aj odpaľované cesto, a tiež bezlepkové dezerty. Proste parádna kniha, navyše na začiatku nájdete praktické rady – o surovinách, ako najlepšie používať bylinky, s čím ich kombinovať, podobne aj korenie. A rozoberá druhy mäsa – jednotlivé časti, na čo sa hodia a ako ich pripraviť.
Nižšie si môžete pozrieť video, v ktorom Kristína hovorí o svojej knihe.
Poďme teda na hruškový koláč so zázvorom, ktorý si určite obľúbite. Základom sú teda, mali by byť zrelé, nie príliš mäkké. Ideálne odroda Conference, resp. hruška obyčajná.
SUROVINY
Cesto:
- 350 g hladkej múky + na pomúčenie dosky
- 250 g studeného masla
- 1 ČL soli
- 1 PL krupicového cukru
- 1 PL vanilkového cukru
- 6 PL ľadovej vody (doslova voda s ľadom)
Náplň:
- 1,5 – 2 kg zrelých hrušiek
- ¼ – ½ hrnčeka (závisí od sladkosti hrušiek) trstinového cukru
- nastrúhaný čerstvý zázvor – veľkosť palca
- 1 PL nastrúhanej citrónovej kôry
- 2 PL citrónovej šťavy
- 2 PL (kopcové) Zlatého klasu alebo kukuričného, prípadne zemiakového škrobu
- ½ ČL mletého kardamómu
- ½ ČL mletých klinčekov
- 1 – 2 vrchnáčiky tuzemského rumu (voliteľné)
Na potretie:
- 1 žĺtok
- 1 PL smotany na šľahanie
- hrsť kryštálového cukru
POSTUP:
Najskôr si pripravíme cesto.
Do väčšej misy nasypte múku, soľ, krupicový a vanilkový cukor. Prstami postupne zapracovávajte na kocky nakrájané studené maslo. Keď vám vznikne cesto podobné posýpke s väčšími kusmi masla, pridajte vodu a zapracujte. Po chvíli dosiahnete hydratovanejšie cesto s veľkými segmentmi obaleného masla múkou a bude kompaktnejšie. To, či je dobré, skúsite tak, že kus vezmete do dlane a stisnete. Malo by držať tvar.
Ešte stále trochu mrvivé cesto vysypte z misy na potravinársku fóliu, zabaľte a mierne postláčajte dlaňami do takej miery, aby ste vytvarovali valec alebo guľu. Následne cesto umiestnite do chladničky aspoň na hodinu. Pokojne však aj na noc.
Po schladení ho vyberte, vybaľte z fólie a nezľaknite sa zdanlivo beznádejne sypkého cesta. V momente, ako ho začnete hniesť dlaňami, zmení sa vám pod rukami na tvárne a flexibilné. Nepracujte však pridlho a nedovoľte cestu, aby sa príliš oteplilo. Inak roztopíte maslové vrstvy v ňom a po upečení budete mať miesto chrumkavého cesta gumené.
V momente, keď začne držať pokope, z neho vyformujte guľu a rozrežte ju na dve časti. Jednu väčšiu – na dno a boky formy – a jednu menšiu na vrchnú časť. V reze môžete vidieť lamináciu/vrstvy masla, čo je dôkazom, že cesto je presne také, ako má byť. Vyformujte dva disky. Menší z nich vráťte do chladničky.
Väčšiu polovicu dajte medzi dva papiere na pečenie alebo na jemne pomúčenú dosku a vyvaľkajte do o niečo väčšieho kruhu, než je priemer formy. Cesto by malo prekryť celý spodok formy, jej okraje a ešte pol cm by malo ostať navyše.
Spodnú vrstvu cesta jemne, ale precízne pritlačte na spodok formy i na jej okraje. Mimoriadnu pozornosť venujte rohom medzi dnom a bokmi.
Pripravíme si náplň…
Hrušky ošúpte a nakrájajte (ideálne na mandolíne) na tenké plátky s hrúbkou 0,5 cm. Dajte ich do veľkej misy a pridajte citrónovú šťavu, kôru a očistený, najemno nastrúhaný zázvor. Poriadne premiešajte. Pridajte Zlatý klas alebo škrob, cukor, rum, všetky koreniny a zľahka premiešajte rukami tak, aby ste nepolámali hruškové pláty, ale zároveň aby ste rovnomerne rozdelili všetky ingrediencie.
Pripravenú náplň vysypte na pripravené cesto vo forme a navrch rovnomerne umiestnite na tenké plátky nakrájané maslo. Na záver prekryte povrch vyvaľkanou druhou (menšou) polovicou cesta, okraje pritlačte k sebe a buď:
- prejdite zhora valčekom po forme s miernym tlakom a tak ľahko odstránite prebytočné okraje a vznikne vám po vrchných okrajoch hladký tart, alebo to môžete spraviť aj nožom,
- alebo pritlačené okraje nechajte prečnievať cca 1 cm, jemne prehnite smerom nadol a vytvorte vlnovkový okraj pomocou prstov, alebo zvoľte inú ľubovoľnú dekoráciu,
- alebo spoje prečnievajúcich okrajov jednoducho len ohnite smerom na dol.
Prečítajte si tiež
Hruška. Zlepšuje náladu a čistí črevá | Recepty.
A ideme piecť…
Takto pripravený koláč dajte na 20 minút do chladničky a zatiaľ si predhrejte rúru na 200 C.
Pred pečením ho potrite rozšľahaným žĺtkom so smotanou, posypte povrch cukrom a buď poprepichujte vidličkou, alebo narežte.
Pečte 20 minút na 200 °C v spodnej tretine rúry, aby sa vám lepšie prepiekol spodok koláča. Potom znížte teplotu na 190 °C a dopekajte ďalších 20 – 25 minút. V prípade, že ste zvolili prečnievajúce/vyvýšené okraje, po prvých 20 minútach obaľte okraje alobalom, aby vám nezhoreli. Celkovú dĺžku pečenia prispôsobte hrúbke cesta a hlavne hrúbke a materiálu formy. Ja som v tomto prípade použila kovovú.
Upečený koláč by mal mať zlatistý povrch a mäkkú náplň. Nechajte vychladnúť na mriežke. Je ideálne ho podávať vlažný, ak chcete tak aj s kopčekom zmrzliny alebo so šľahačkou.
Foto: Kristína Procházková, Ikar, LepšíDeň.sk