11 trikov, ako si vybudovať produktívnejší mozog

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý z nás „vlastní“ mozog, no nie každý sa k nemu správa rovnako. Niektorí ľudia si stále snažia cibriť myslenie, chcú zostať bystrí a majú určité taktiky, ako to dosiahnuť. Vhodná strava, dostatok odpočinku a spánku, pravidelný pohyb, sociálne kontakty, rôzne rozvíjajúce aktivity… To sú mimochodom hlavné piliere, ako si udržiavať produktívnejší mozog. Svieži a vo forme. Tvrdí to aj americký neurológ Dr.Sanjay Gupta, ktorý vyučuje, vystupuje v médiách a napísal niekoľko knižných bestsellerov.

Sanjay Gupta

Dr. Sanjay Gupta

Vedeli ste napríklad, že informácie v mozgu sa šíria rýchlejšie, ako je rýchlosť niektorých pretekárskych áut – až 400 km/h? Alebo že mozog produkuje dosť elektrickej energie na rozsvietenie nízkowattovej LED žiarovky?
Aj preto je dôležité starať sa oň, neprehliadať ho a takpovediac si ho obchádzať. Gupta to skvele popísal vo svojej knihe Zachovajte si bystrosť, v ktorej vyvracia mnohé mýty ohľadom mozgu a myslenia. Pridáva aj 12-týždňových program k bystrejšiemu mozgu a množstvo užitočných rád.

 

11 tipov pre produktívnejší mozog

My sme pre vás pripravili 11 tipov, ako si vybudovať produktívnejší mozog – ide o nápady a stratégie, ktoré môžete vyskúšať, opakovať. Nijako vám neublížia, práve naopak 🙂

ikona zdvihnutý palec1. Pravidelne sa zapájajte do dobrovoľných aktivít

Gupta na základe výskumov tvrdí, že dobrovoľníci zvyčajne menej často trpia úzkosťou, depresiou, osamelosťou a spoločenskou izoláciou. Častejšie si uvedomujú zmysel života. Prieskum AARP z roku 2018 ukázal, že dospelí ľudia nad päťdesiat rokov, ktorí aspoň raz ročne vykonávajú dobrovoľnícku činnosť, majú lepšie výsledky v testoch duševnej pohody ako tí, ktorí to nerobia.

 

ikona zdvihnutý palec2. Vyjadrujte vďačnosť

Na začiatku alebo na konci dňa premýšľajte o veciach, za ktoré ste vďační. Zvážte písanie denníka vďačnosti. Podľa výskumov vďačnosť zmierňuje depresiu, úzkosť a stres a zvyšuje šťastie a empatiu. Je ťažké hnevať sa alebo rozrušovať, keď precvičujete vďačnosť. Rituál vďačnosti môže fungovať ako veľké tlačidlo reštart a umožňuje, aby sa nepodstatné problémy (ktoré neprimerane vyčerpávajú mozog) rozplynuli.

ako mať produktívnejší mozog

 

ikona zdvihnutý palec3. Naučte sa odpúšťať

Výskum pozitívnej psychológie ukázal, že odpustiť sebe a ostatným podporuje spokojnosť so životom a sebadôveru. Vyhľadávajte veci, ktoré vás rozosmejú. Pozerajte komédie, čítajte vtipné knihy alebo sledujte online videá. Smiech spúšťa vylučovanie hormónov šťastia, napríklad endorfínov, dopamínu a sérotonínu, ktoré uvoľňujú stres a znižujú napätie a úzkosť – a dokonca uľavujú od bolesti.

 

ikona zdvihnutý palec4. Dajte si prestávku od e-mailov a sociálnych sietí

A vypnite notifikácie. Odložte telefón do inej izby a vypnite zvuky, aby ste sa sústredili na svoju úlohu. Prihlasujte sa na sociálne siete (napr. Facebook, Instagram) podľa vopred určeného rozvrhu a nepozerajte sa do mobilu pri jedle alebo keď trávite čas s rodinou. Ráno ako prvé nečítajte emaily. Rána sú zlatý čas. Využite ich na najtvorivejšiu prácu, nie na rutinné činnosti.

 

ikona zdvihnutý palec5. Nájdite si hodinu navyše

Ak si chcete počas dňa „vytvoriť“ hodinu navyše, prísne si vymedzte čas pred obrazovkou (počítača, telefónu, televízora, tabletu). „Ak si jeden deň v týždni vyhradíte na deň bez obrazoviek, garantujem vám, že v ňom nájdete aspoň hodinu navyše, keď budete môcť robiť, čokoľvek chcete,“ píše Dr.Gupta v knihe Zachovajte si bystrosť.

 

ikona zdvihnutý palec6. Zaveďte si systém odmien

Mozog aj telo majú rady odmeny. Očakávanie odmeny vylučuje dávku dopamínu. Technika Pomodoro funguje práve na tomto princípe. Ide o overenú stratégiu, ako vyťažiť zo svojho času čo najviac vďaka malým pauzám používaným ako odmeny v konkrétnych časových intervaloch.
Je to ľahké – iba si vyberte úlohu (azda tú najdôležitejšiu z celého dňa) a nastavte časovač na dvadsaťpäť minút. Venujte sa výlučne tej úlohe bez rozptýlení, až kým časovač nezazvoní. Potom si dajte päťminútovú prestávku a podľa potreby to opakujte.

 

ikona zdvihnutý palec7. Nerobte viac vecí naraz

Pristupujte ku dňu ako chirurg. Napriek tomu, že sa snažíme zvládať viac úloh naraz, mozog to nemá rád. Iste, môžete zároveň kráčať a hovoriť a ešte pritom tráviť obed, ale mozog sa nevie sústrediť na vykonávanie dvoch činností, ktoré si vyžadujú vedomé úsilie, myslenie, porozumenie alebo zručnosť.

ako mať produktívnejší mozog

 

ikona zdvihnutý palec8. Identifikujte svoje guľôčky a piesok

Ak máte naplniť veľký pohár guľôčkami a pieskom, čo dáte dnu ako prvé? Tie guľôčky. Potom vyplníte pieskom voľné priestory medzi nimi. Toto je základná metafora plánovania denného programu a maximalizovania vášho času.
Predstavte si guľôčky ako tie najdôležitejšie aktivity počas dňa (schôdzky, záväzky, projekty, dôležité úlohy vrátane cvičenia a spánku) a piesok ako všetko ostatné (kontrolovanie e-mailov, telefonáty, riešenie nenaliehavých vecí). Neuviaznite v piesku.

 

ikona zdvihnutý palec9. Upracte si v živote

Vypracte skrine, pivnice, odkladacie priestory a garáže. Darujte staré oblečenie a knihy, ktoré vás už netešia. Vyhoďte staré časopisy a katalógy. Zbavte sa pošty, účtov a listov, ktoré už nepotrebujete, alebo ich skartujte. Navyknite si okamžite vyhadzovať veci, ktoré pre vás nemajú osobný význam alebo produktívne nevytvárajú hodnotu. Neporiadok vytvára stres a prináša rozptýlenia.

7 tipov ako zvládať neistotuPrečítajte si tiež
7 praktických tipov, ako zvládnuť neistotu a žiť spokojnejšie.

 

ikona zdvihnutý palec10. Vyhraďte si každý deň 15 minút pre seba

Počas tohto časového úseku sa venujte aktivite, pri ktorej sa zbavíte stresu, napríklad meditácii – stačí si iba na zopár minút v tichosti sadnúť a sústrediť sa na hlboké, upokojujúce nádychy. Pomôžu vám aj mobilné aplikácie a webové stránky s riadenou meditáciou. Prípadne tento čas využite na písanie denníka. Vyhýbajte sa príliš stimulujúcim alebo rozptyľujúcim aktivitám, ako je prezeranie sociálnych sietí alebo online nákupy. Základom je skutočne spoznať samých seba a väčšine z nás sebauvedomovanie nejde až tak dobre.

 

ikona zdvihnutý palec11. Snívajte s otvorenými očami

Myseľ nedokáže mať zaradenú jednu rýchlosť celý deň. Snažíme sa mozog prinútiť čo najviac usmerňovať naše myšlienky, nenechávame ich len tak plynúť. Snívanie s otvorenými očami však môže fungovať ako reštart pre nervové bunky. „Nebojte sa požiadať o pomoc odborníka, ak máte obavy o svoje duševné zdravie. Poruchy ako úzkosť a depresia sú bežné a dajú sa liečiť,“ uzatvára Dr. S.Gupta v užitočnej knihe Zachovajte si bystrosť.

ako mať produktívnejší mozog

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com,
Pexels.com, Wikimedia


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.