Áno, existujú konkrétne potraviny, u ktorých sa v štúdiách preukázalo, že odbúravajú viac tuku, potláčajú apetít a rozprúdia metabolizmus. Tiež blokujú absorpciu kalórií a efektívne odčerpávajú ešte viac kalórií, ako poskytujú. Je dobré ich poznať a využívať, ak sa snažíte zhodiť nadbytočné kilogramy. Pretože môžete robiť všetko poctivo, svedomito, ale ak nedodržiavate viaceré z týchto tipov, nemusí to mať želaný efekt.
Takže otázkou je – čo sa oplatí dodržiavať pre rýchlejšie chudnutie?
Michael Greger je uznávaný americký lekár, profesionálny rečník. Podľa neho je dôležitý aj kontext, v ktorom potraviny konzumujeme. „Rovnaké množstvo kalórií zjedené v rôznom čase dňa, v inom poradí alebo po inom množstve spánku sa môže premietnuť do iného množstva telesného tuku. Odlišné formy presne toho istého jedla vás môžu inak nasýtiť. Kombinácia určitých potravín môže mať iný účinok, ako keď ich skonzumujete oddelene,“ píše vo svojej knihe Ako nediétovať – Kuchárka, ktorá vyšla aj v slovenčine.
8 vylepšení pre rýchlejšie chudnutie
Podľa Gregera je samozrejme dôležité, čo jeme, ale rozdiel môže spôsobiť aj to, ako a kedy jeme. Aj úplne rovnaké potraviny konzumované rôznymi spôsobmi môžu mať rôzne účinky. Vo svojej knihe vypracoval zoznam 17 zložiek pre ideálne chudnutie, ale tiež triky, ktoré môžete zaradiť do každodenného jedálnička a ktoré prispejú k redukcii hmotnosti. Sú to také urýchľovače chudnutia, toho zdravého a systematického, nie diét pritiahnutých za vlasy.
Tu je niekoľko tipov, ktoré odporúča:
1. Najskôr sa napite vody
Toto asi poznáte, čítali ste to, možno to niekto spomínal…a podľa testov to aj funguje. Načasujte si dva hrnčeky studenej alebo vychladenej čistej vody pred každým jedlom, aby ste využili jej výhody na podporu metabolizmu.
2. Predjedlo s „negatívnymi kalóriami“
Ako prvý chod si pri každom jedle dajte jablko alebo polievku či šalát zo zelenej kategórie potravinového semafora, ktoré obsahujú menej ako sto kalórií na hrnček. Patrí sem aj zeler, paradajka, či grapefruit.
3. Využívajte v jedle ocot
Samozrejme, ocot nikdy nepite! Namiesto toho si ním dochuťte jedlá alebo si nejakým druhom kyslejšieho či sladšieho octu pokvapkajte šalát. Ak ho predsa len chcete piť, rozhodne si ho primiešajte do pohára s vodou a potom, v záujme ochrany zubnej skloviny, si vypláchnite ústa čistou vodou.
4. Dodržte pravidlo 20 minút
Desiatky štúdií názorne dokázali, že bez ohľadu na to, akým spôsobom zvýšite čas, počas ktorého udržíte jedlo vo svojich ústach – napríklad počtom požutí, rýchlosťou jedenia alebo počtom veľkosti kúskov jedla – vždy to môže mať za následok zníženie príjmu kalórií. Udržte preto jedlo v ústach najmenej dvadsať minút (nemyslíme jedno sústo 🙂 ). Doprajte svojim prirodzeným signálom sýtosti, aby sa mohli naplno prejaviť. Ako?
„Tak, že si budete vyberať potraviny, ktorých jedenie trvá dlhšie a budete jesť takým spôsobom, aby ste čas, pokiaľ je jedlo vo vašich ústach, čo najviac predĺžili. Uvažujte o objemnejších, tvrdších a hustejších jedlách v menších kúskoch, ktoré sa dajú dobre požuť,“ radí Michael Greger.
Prečítajte si tiež
Ktoré športové aktivity sú najlepšie na chudnutie?
5. Pite zelený čaj
Vypite každý deň, medzi jedlami, tri hrnčeky zeleného čaju (počkajte aspoň hodinu po jedle, aby ste nenarušili absorpciu železa).
Počas jedla pite čistú vodu, čiernu kávu alebo ibištekový čaj zmiešaný s citrónovým železníkom (verbenou) v pomere 6 : 1, ale nikdy nie viac ako tri hrnčeky tekutiny za hodinu.
Využite posilňujúci účinok kofeínu tým, že budete piť zelený čaj s niečím, čo je zdravé a čo máte radi, ale šesť hodín pred spaním sa pitiu nápojov s vyšším obsahom kofeínu radšej vyhnite.
6. Kalórie ráno a dopoludnia
Presunutie najväčšieho množstva kalórií do včasnejšej časti dňa má metabolické výhody. Doprajte si (ideálne) raňajky alebo aj obed ako najväčšie jedlo dňa. Jedávajte v štýle kráľ-princ-bedár.
7. Obmedzte čas jedenia
Obmedzte jedenie na denné časové obdobie v dĺžke maximálne dvanástich hodín tak, aby ste ho dokázali sedem dní v týždni pravidelne dodržiavať. Vzhľadom na cirkadiánne výhody znižovania večerného príjmu potravy, by malo dané časové obdobie končiť pred siedmou hodinou večer.
8. Pôst po siedmej večer
Dôvodom, prečo z každého jedla, ktoré zjeme v noci, priberieme viac, ako presne z toho istého jedla, ak ho skonzumujeme v skoršej časti dňa, sú cirkadiánne rytmy. Preto by po siedmej hodine večer mal začať aspoň dvanásťhodinový pôst. Čím menej kalórií po západe slnka zjete, tým lepšie. A nejde len o klasické jedlo, ale aj malý kúsok čokolády, jedna sušienka, či plátok syra.
Zdroj: Ako nediétovať – Kuchárka (Michael Greger)
Foto: Freepik.com, LepšíDeň.sk