Bozkávanie je príjemné a hlavne zdravé. A nielen na Valentína

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že počas života dáme približne 100-tisíc bozkov? A že pri tom zapojíme 34 až 36 tvárových svalov? Bozkávanie je naozaj veľmi príjemné, ale je tiež zdravé. Podľa testov Ústavu pre lekársku mikrobiológiu, imunológiu a hygienu v Mníchove má na náš organizmus veľký pozitívny vplyv, hoci si to bežne neuvedomujeme. Preto sa nebráňte bozkom svojej priateľky, či priateľa 🙂 Pozrite si dôvody, prečo je dobré bozkávanie a ako vám môže dokonca pomôcť.

Dobrý bozk vie potešiť, pohladiť a dobre naladiť. Uvoľňuje sa totiž serotonín, ktorého nedostatok vyvoláva zmeny nálad, depresie či poruchy spánku a podráždenosť.
Samotný bozk však znižuje stres, pozitívne vplýva na zubnú sklovinu a omladzuje. Obyčajným bozkom dostaneme do tela toľko upokojujúceho hormónu, ktorý prevyšuje minimálnu dávku morfia. A keď už pozeráte na ručičku osobnej váhy, pri bozkávaní spálite 12 až 16 kilokalórií. Na poriadne schudnutie to nestačí, ale niekde treba začať 🙂

 

Otestujte kompatibilitu

Niektoré štúdie dokázali, že bozkávanie je dôležitejšie pre ženy ako pre  mužov. Vedci to vysvetľujú tým, že ženy majú viac nervových zakončení a sú schopné uvoľňovať viac dopamínu a oxytocínu. A ako vieme – oxytocín je nazývaný aj hormón lásky, ktorý upevňuje náš vzťah s partnerom. A dopamín spôsobuje tie príjemné pocity pri bozkávaní.

Vedci si tiež všimli, že spôsob bozkávania môže silno vypovedať o vašej prvotnej príťažlivosti k partnerovi. Mnohí respondenti (muži a ženy) priznali, že prvý bozk môže byť rozhodujúci pre pokračovanie flirtu a ďalšie stretnutie.
Ako sme spomínali, najmä ženy dávajú bozkom väčšiu dôležitosť. „Mnohé ženy považujú bozkávanie za nástroj ohodnocujúci partnera,“ vysvetľuje MUDr. Zbyněk Mlčoch. „A to nielen na začiatku vzťahu, ale aj počas jeho trvania. Vyhodnocuje ním aktuálny status svojho vzťahu s dlhodobým partnerom.“
Takže páni, nezanedbávajte svoje partnerky ani po rokoch vzťahu. Možno vás práve teraz testujú.

Bozkávanie a účinky na zdravie

  1. Zlepšuje náš imunitný systém. Ideálne, keď je to pravidelné bozkávanie, samozrejme najlepšie s tou istou osobou. Okrem zapojenia tridsiatky svalov na tvári má bozkávanie vyhladzovací vplyv na našu pokožku, na vrásky.
  2. Znižuje produkciu stresových hormónov. Je vedecky dokázané, že neuropeptidy, ktoré produkuje ľudské telo pri bozkávaní vo veľkom množstve, ničia kortizol spôsobujúci stres. Pri bozkávaní aj po bozkávaní sa preto cítime optimisticky a blažene.
  3. Bozkávanie znižuje prah vnímania bolesti. Vytvára totiž v našom mozgu endorfín, nadobličky zasa zvyšujú produkciu adrenalínu. Rozprúdi sa tak látková premena, zvýši sa tep (až dvojnásobne), ide hore krvný tlak a nervové zakončenia na perách a jazyku vyšlú signál vzrušenia cez nervovú centrálnu sústavu až do pohlavných orgánov. A to už poznáte 🙂
  4. Niektorí ľudia sa obávajú, že bozkávaním si prenášajú do úst kazy. No toto! Pravdou je, že bozkávanie priaznivo pôsobí na zubnú sklovinu. Vytvára sa totiž množstvo slín, ktoré obsahujú vápnik a fosfor. A to sú prvky s pozitívnym vplyvom na zubnú sklovinu a zabraňujú vzniku zubného kazu.

hygge ako byť šťastnýPrečítajte si aj
Hygge. 7x umenie, ako byť šťastný.

 5. Zostaňme ešte pri slinách. Obsahujú veľké množstvo baktérií, z ktorých 80% sú spoločné pre všetkých ľudí a zvyšok je individuálnych. Pri bozku cudzie baktérie vyvolávajú v organizme stav pohotovosti a mobilizujú imunitný systém. Ten následne produkuj protilátky.
 6. A vedeli ste, že bozkávanie zlepšuje našu schopnosť dýchať? Poviete – čo už sa dá pokaziť na dýchaní. Faktom je, že každý dýchame inak, mnohí nesprávne a po bozku dýcha človek rýchlejšie, čím privádza telu viac kyslíka. Vedci zistili, že kto sa často bozkáva, máva menej problémov s krvným obehom, žlčníkom, žalúdkom a upchávaním ciev.
7. Bozkávanie zvyšuje sebavedomie. Muži, ktorí dostali pred odchodom do práce bozk, sa viac darí v práci, sú úspešnejší, sebavedomejší a viac aj zarobia. Znie to možno divne a ťažko to objektívne overiť, ale je fajn myslieť si to. Veď za bozk nič nedáte a keď sa po ňom cítite lepšie, prečo ho neopakovať každé ráno.

 

Bonusový tip – štikútanie

Bozkávanie je teda príjemné, veľmi zdravé a dokonca zaberá na nezastaviteľné štikútanie. Skúste namiesto zadržiavania dychu a podobných babských rád bozkávanie. Je vedecky dokázané, že vášnivý bozk dokáže zastaviť aj veľmi nepríjemné čkanie, ktoré nie a nie skončiť.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.