Nemusí byť vždy na obed len mäso – klasické rezne, kuracie mäso, steak, divina… Kedysi boli jedným z najtradičnejších slovenských jedál bryndzové pirohy s kyslou smotanou a opečenou slaninkou. Dnes je v obchodoch mnoho polotovarov, pirohy na rôzne spôsoby – slano i sladko. Ale nenechajte sa nalákať a vyskúšajte tieto bryndzové pirohy ako od babičky z Gemera, konkrétne z Dobšinej. Recept nie je vôbec zložitý a dokazuje, že zo zemiakov možno pripraviť veľa chutných jedál za príjemnú cenu.
Ako viete, bryndza je biele zlato, ktoré lieči. V bryndzi sa nachádzajú priateľské baktérie mliečneho kvasenia, ktoré na nás blahodarne pôsobia v mnohých smeroch. Pomáha nám tak aj pri prevencii rakoviny hrubého čreva a upravuje tráviaci mechanizmus.
Bryndza je skvelá pri alergiách, rednutí kostí, cukrovke a zvyšuje imunitu.
Recept na bryndzové pirohy
Suroviny:
- zemiaky (5-6 ks väčších zemiakov)
- 500 g polohrubá múka
- 2 vajcia
- ½ cibule
- 1 kocka bryndze ( 125 g )
- 150 g kyslej smotany
- 150 g slaniny
- pažítka
- soľ a korenie
- 150 – 200 ml studená voda
POSTUP:
Najskôr si urobte cesto podľa klasického receptu – zmiešate múku, do stredu urobiť dierku a pridať vajíčka, potom pridáte po troške postupne pohár studenej vody, zamiesite a dáte bokom. Cesto má byť mäkké, poddajné, ak nie je , pridajte ešte trocha vody, netreba ho príliš dlho miesiť, aby nebolo potom tvrdé. Necháte odstáť na tanieri približne 20-30 minút prikryté čistou utierkou, tak nevyschne.
Uvarené zemiaky potom rozmixovať na kašu. Pridajte nadrobno nakrájanú cibuľku, 1/4 lyžičky čierne korenie, 1/2 lyžičky soľ a rozmrvenú bryndzu a premiešať mixérom do hladka. Môžete posypať pažítkou a odložte si túto plnku nabok.
Cesto si rozdeľte na tri kusy. Vezmite jeden a na pomúčenej doske ho rozvaľkajte na hrúbku 3-4 mm, maximálne 5 mm, čo najtenšie. Potom nakladajte kúsky zemiakovej zmesi, ktorú ste si pripravili a odložili bokom. Najlepšie vám to pôjde dvomi lyžičkami – na jednu naberiete, druhou zotriete na cesto.
Urobte takto jeden rad a následne vykrajujte. Môžete použiť čokoľvek, pokojne aj koliesko na pizzu, ako sme použili my. Potom prehnite cez kôpku zmesi a po okrajoch pritlačte, aby vznikol typický tvar pirohu. Okraje zlepíte ľahko, môžete pritlačiť vidličkou, čím získajú pekný okraj. Prípadne si namočte prsty v studenej vode a cesto jemne nimi prejdite, kde sa má zlepiť.
Takto si postupne pripravujte pirohy zo všetkých troch kusov cesta a priebežne ich dávajte do vriacej osolenej vody. Po vložení väčšieho množstva pirohov musí voda v hrnci čo najskôr opäť zovrieť, tak si to sledujte. Keď pirohy vyplávajú na povrch, počkajte ešte 2-3 minútky a sitkom ich vyberte do misky. Môžete ich jemne poliať masťou, posoliť.
Zatiaľ si vedľa na panvici opražte slaninku nakrájanú na malé kúsky (neprepáľte ju), nachystajte si kyslú smotanu a nasekanú pažítku. Servírujte ešte teplé.
Vyskúšajte aj ďalšie naše RECEPTY.
Určite to ocení celá rodina, aj deti, ktoré takéto pirohy milujú. Teda určite tie naše 🙂