V poslednom období sú čoraz obľúbenejšie elektrické bicykle, hoci ich cena je stále oveľa vyššia ako tých bežných. Ponúkajú však veľa výhod a možností. Poradíme vám, ako si vybrať elektrobicykel, na čo myslieť a čo by mal mať. Tiež si povieme, pre koho je vhodný, ako ho viete využiť, ako je to so servisom a koľko stojí elektrobicykel. Pre tých, čo ešte nejazdili na e-biku v skratke popíšeme, ako vlastne funguje.
Pre koho sú vhodné?
Elektrické bicykle si nekupujú len leniví ľudia, ktorým sa nechce šliapať. Skôr ide o nadšencov bicyklovania, ktorí však z nejakého dôvodu potrebujú dopomoc elektromotora.
Sú to napríklad ženy, ktoré chcú bicyklovať so svojím partnerom, no nemajú takú kondičku. A zabicyklovať si pár kilometrov nie je to pravé orechové. Na elektrobicykli budú svojmu partnerovi v pohode stíhať.
Elektrobicykle využijú aj starší ľudia, ktorí už toľko nevládzu, nemajú toľko fyzických síl, ale nechcú sa zriecť obľúbeného bicykla. Výborne sa hodia aj kopcovitejších oblastí, kde vám elektromotor pomôže „vyšľapať“ strmšie vrchy bez toho, aby ste vyšli hore zničení a spotení do nitky.
A napokon – elektrické bicykle si kupujú aj bežní cyklisti, ktorí majú slušnú kondičku, ale chcú sa posúvať ďalej. K bežnému bicyklu si kúpia aj elektrobicykel, ktorý využijú na dlhšie trasy, do hornatejších regiónov. A pritom sa nemusia báť, že po takejto väčšej víkendovej cyklistike prídu v pondelok do práce so svalovicou a totálne vyšťavení.
Maximálny výkon motora je do 250 wattov a hmotnosť nesmie prekročiť 40 kíl. So šliapaním do pedálov je maximálna rýchlosť povolená do 25 km/h.
Ako vlastne funguje elektrobicykel?
Určite nie tak, že len nasadnete a veziete sa 🙂 Väčšina dobrých elektrických bicyklov funguje na princípe pomoci cyklistovi počas šliapania úmerne jeho sile. Čiže aký výkon máte vy ako jazdec, toľko vám pomáha aj motor. Ovládač na riadidlách vám umožňuje vybrať si, koľko výkonu navyše vám motor môže poskytnúť. Najnižšia úroveň vám pridá asi 25%, najvyššia až k 300%.
My sme testovali bicykel s tromi úrovňami a už pri druhej bolo cítiť výraznú pomoc motora.
Zvyčajne teda elektromotor beží, keď šliapete do pedálov. Niektoré bicykle majú tzv. mód Walk, čiže motor bude pracovať aj vtedy, keď nešliapete do pedálov. Tlačidlo musíte mať stále stlačené a využijete ho napríklad pri tlačení bicykla do príliš strmého kopca ap.
Prečítajte si tiež
Servis bicykla. Pripravte sa na novú sezónu.
Ako vybrať elektrický bicykel
Určite nehľadajte kvalitné bicykle len v bežných cykloobchodoch, skôr v špecializovaných, kde vám aj lepšie a profesionálnejšie poradia. Môžete si e-biky pozrieť aj v e-shopoch, prečítať si o výbave, možnostiach, ale vždy si ich choďte vyskúšať do obchodu.
Moderný a kvalitný elektrobicykel by mal mať lítium-iontovú batériu, ktorá lepšie znáša čiastočné dobitie a nevybije sa, ak ju určitý čas nepoužívate. Lacnejšie e-biky majú batériu upevnenú na zadnom nosiči, čo však zhoršuje ťažisko bicykla.
Radšej si však vyberte bicykel, ktorý má batériu namontovanú k rámu alebo je priamo integrovaná v ráme. Takto upevnená batéria sa musí ľahko vyberať (aby ste ju mohli dobiť) a mala by byť na ráme uzamykateľná.
Pýtajte sa na dojazd. Býva to 100 km aj viac, no ako je to pri spotrebe áut – papier vs. realita sa odlišuje. Dojazd ovplyvňuje viacero faktorov, ako zaťaženie, odpor vzduchu, ale aj rýchlosť. Pri kvalitnej batérii s kapacitou 400 Wh a rýchlosti 20 km/h prejdete asi 100 km. Keď zvýšite rýchlosť na 25 km/h, už to bude len 80 kilometrov.
Takže ak bežne jazdíte povedzme 50 km, vyberte si e-bike s dvojnásobným dojazdom na jedno nabitie.
Aký motor vybrať? Nechajte si poradiť predajcom podľa toho, ako budete najčastejšie využívať elektricky bicykel. Existuje napríklad motor s možnosťou rekuperácie, čiže spätného dobíjania batérie pri brzdení. Tento motor teda pomáha brzdiť bicykel ako je to pri aute, vyrába zároveň energiu, ale vy musíte prekonávať väčší odpor. Podľa cyklistu Braňa to však nie je veľmi výhodné – nielenže sa batéria neustále dobíja “po kúskoch”, čiže sa skôr opotrebováva, ale kapacita nabitia je príliš nízka. Museli by ste veľmi dlho jazdiť z kopca, aby ste ju dostatočne nabili.
Motor vybavený voľnobežkou sa pri jazde z kopca neotáča, nedobíja sa batéria, vy nepociťujete žiadny odpor.
Poraďte sa aj, či motor na predné alebo zadné koleso.
Elektrické bicykle a ich cena
Ak si chcete kúpiť kvalitný elektrický bicykel za tisíc eur…zabudnite. Možno z druhej ruky, pokútne pod rukou, ale slušný elektrobicykel vás vyjde na minimálne 2000 eur. Naozaj kvalitný celoodpružený horský elektrobicykel dostanete od 4 až 5-tisíc eur vyššie.
Ako je to so servisom a výmenou batérie?
Servis by mal zvládnuť každý bežný cykloservis – nezabúdajte na čistenie a mazanie reťaze, kontrolu duší ap. Motor je takmer bezúdržbový, niekedy treba vymeniť len ložiská.
Rovnako bez problémov sa správajú lítium-iontové batérie, ktoré sa dnes používajú najčastejšie. Ich výkon sa však rokmi znižuje, takže po istom období batériu budete musieť asi vymeniť.
Pre bližšiu predstavu – jednou z najrozšírenejších značiek je nemecký Haibike, ktorý vyrába e-biky od roku 2010. Cez 3000€ dáte napríklad za ich model 2018, silný horský elektrický bicykel. Odpružený, pevnejší a ergonomickejší displej LCD-X, vybavený kvalitnou batériou Yamaha s kapacitou až 500 Wh (dobijete ju za cca 4 hodiny). K výbave patrí rýchlo nabíjačka.
Z ďalších značiek spomeňme Apache, Crussis, Cube, Leader Fox, KTM, či Lappiere.