Triky proti zabúdaniu. Kde ste založili kľúče, okuliare? A po čo ste to vlastne išli?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ľudská myseľ predstavuje aj po desaťročiach skúmania pre vedcov záhadu. Ako to, že si niečo dokážeme zapamätať? A prečo zabúdame?
Prečo si pamätáme aj po desiatkach rokov maličkosti, no zabúdame na dôležité veci?
Asi sa už aj vám stalo, že ste si po niečo odskočili do vedľajšej miestnosti, no zrazu ste nemali ani poňatia, na čo ste tam šli.
Alebo ste niekam položili kľúče len pre niekoľkými minútami, no zrazu akoby sa pod nimi zľahla zem. Nebojte sa, nemusí to byť známka choroby. Do istej miery je zábudlivý každý z nás. Mozog jednoducho nedokáže uchovať každý jeden vnem a musí niečo aj vyselektovať. Napriek tomu však existujú triky proti zabúdaniu, ktoré vám pomôžu.

 

Prečo vlastne zabúdame?

Najprv si povedzme, prečo sa nám vlastne takéto veci dejú, prečo zabúdame, po čo sme prišli do miestnosti. Ako informuje portál Psychology Today, zvyčajne sa to deje v dvoch prípadoch.
Prvý z nich je, keď fungujeme takpovediac na autopilota, činnosť vykonávame automaticky a myšlienkami sme niekde inde. Stáva sa to zvyčajne vtedy, keď vykonávame činnosti, na ktoré sme zvyknutí, napríklad každodenná cesta do školy, na nákupy či do práce.
V druhom z prípadov je zas naša myseľ preplnená vnemami a informáciami, a nestíha ich efektívne spracúvať. Našťastie, existuje množstvo metód, ako svoju pamäť zlepšiť a posilniť.

 

Triky proti zabúdaniu

Zábudlivými sa stávame s pribúdajúcim vekom, čiže týka sa to nás všetkých. Preto je dobré poznať jednoduché triky, ako tú zábudlivosť čo najviac obmedziť.
Máme jeden zaujímavý tip na appku, volá sa Anki. Je zadarmo a môžete si s ňou každý deň opakovať napríklad mená spojené s fotkami ľudí, básne, citáty, texty ap. Venujte sa tomu 10 minút denne – skvele to trénuje pamäť a dobre vás otestuje 🙂

triky proti zabúdaniu

ikona mozogMnemonické pomôcky

Jedným z trikov sú napríklad tzv. mnemonické pomôcky. Tie sú odporúčané najmä študentom. Ide však o jednoduchú metódu, ktorú môžete poľahky využiť v každej situácii. Ak si napríklad potrebujete zapamätať, nejakú informáciu, spojte si ju s niečím, čo poznáte veľmi dobre a pridajte k tomu niečo vtipné či bizarné. Napríklad, ak si chcete zapamätať, že ste kľúče nechali položené na okennej parapete namiesto zvyčajného miesta na stolíku pri dverách, predstavte si, že vám ich stráži ružový hroch.

 

ikona mozogMeditujte

Ako sme spomínali vyššie, občas sa stáva, že naša myseľ je presýtená podnetmi z každej strany a jednoducho ich nestíha spracúvať. Meditácia vám pomôže myseľ upokojiť a myšlienky utriediť a usmerniť. Vďaka tomu sa zlepší aj vaša schopnosť zapamätať si potrebné veci.

Ako vo svojom článku informuje psychoterapeutka a autorka mnohých kníh, Karen Kissel Wegela, kľúčovou časťou našej pamäti je tzv. pracovná pamäť. V nej sú uložené informácie len dočasne, časť z nich sa presunie do dlhodobej pamäti a časť sa vyselektuje.
Kapacita pracovnej pamäti je obmedzená na približne 7 položiek súčasne, človek však plnú kapacitu využíva málokedy. Preto napríklad, keď sa nám niekto predstaví, jeho meno občas veľmi rýchlo zabudneme. Pravidelná meditácia však pomáha kapacitu pracovnej pamäti rozšíriť.

triky proti zabúdaniu

 

ikona mozogPause- link- rehearse metóda

Pause znamená v preklade prestávku.
Link znamená spojivo
A rehearse zas znamená nácvik.
Ako vám tieto tri slová môžu pomôcť zlepšiť pamäť?

Venujme sa najprv prvému slovu – Pause. Predstavte si napríklad, že sedíte pri počítači v pracovni a zrazu si spomeniete, že potrebujete niečo z obývačky. Za bežných okolností by ste sa jednoducho postavili a šli. Pokúste sa však tento proces trochu pozmeniť a skôr ako vyrazíte do vedľajšej miestnosti, dajte si krátku pauzu (napríklad 10 sekúnd) od toho, čo ste práve robili. Doprajete tým mozgu čas, aby prepol z autopilota a skutočne sa sústredil na to, čo potrebujete urobiť.

Druhým krokom je Link, teda vytvorenie mentálneho prepojenia. Počas krátkej pauzy nahlas vyslovte, čo sa chystáte urobiť a predstavte si seba, ako danú činnosť vykonávate. Predstavte si napríklad, ako vyberáte zo zásuvky nabíjačku a beriete si ju k počítaču.

Posledným krokom je Rehearse, teda nácvik. To, čo chcete vykonať, si predstavte a nahlas to vyslovte aspoň trikrát po sebe. Tým sa obraz vo vašej mysli riadne upevní a je nepravdepodobné, že cestou do vedľajšej miestnosti zabudnete, po čo ste vlastne šli. Na svoj zámer nezabudnete dokonca ani vtedy, keď vás vyruší napríklad zvoniaci telefón.

 

ikona mozogNezabúdajte na stravovanie a na spánok

Samozrejme, myseľ nie je stroj. Nech použijete akékoľvek triky, nebude správne fungovať, ak sa o ňu nebudete patrične starať. Nezabúdajte preto na kvalitný spánok, pravidelný pohyb a stravovanie.
Ako informuje portál Healthline, nejedna štúdia dokazuje, že konzumácia nadmerného množstva pridaného cukru a nedostatok spánku sú jednou z príčin toho, že nám akosi slabnú kognitívne funkcie, vrátane pamäti. Nápomocné sú aj jednoduché cvičenia napríklad vo forme krížoviek či hier, ktoré vám ponamáhajú mozgové závity. Verte, vaša pamäť vám za ne poďakuje.

7 potravín, ktoré nám škodiaPrečítajte si tiež
7 typov potravín, ktoré nám škodia. Ničia telo aj mozog.

Zdroj: Psychology Today, Healthline, 
Fast Company, Verywellmind
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.