7 tipov ako privítať jar aktívne a zatočiť s jarnou únavou

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nie je to mýtus. Ani výmysel lenivých, či bez nálady. S jarnou únavou musia počítať mnohí, najmä tí senzitívnejší. Na jar sa totiž zintenzívňujú prílevy teplého vzduchu a vzápätí studeného v krátkom slede. Studené až mrazivé rána a pomerne teplé, slnečné dni. „Takéto rýchle prechody vplývajú na teplotu, tlak vzduchu a celý ďalší komplex faktorov, ktoré súvisia s frontálnymi poruchami,“ tvrdí biometeorologička Zlata Čabajová.
A to všetko vplýva na náš organizmus. Na našu náladu, množstvo energie a výkonnosť.

Ak sa však cítite unavení a bez energie, nezatvárajte sa doma. Vyjdite na čerstvý vzduch a dajte telo do pohybu. Hoci tieto vplyv počasia prinášajú pocit malátnosti, niektorí ľudia sa dopracujú až k pocitom depresie, neopúšťajte sa. Práve naopak – zapnite ešte na vyššie obrátky, prekonajte toto krátke obdobie a tá trocha námahy sa vám odmení.
Možností máte hneď niekoľko.

 

7 tipov, ako zatočiť s jarnou únavou

1. Zabehajte si

Beh patrí medzi najdostupnejšie pohybové aktivity. A v poslednom období behá takmer každý – našťastie to už nie je len módny trend, ale ľudia zistili, že beh naozaj pomáha. S pravidelným behaním môžete začať prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Stačí, ak sa vhodne obujete a oblečiete primerane počasiu.
Je dokázané, že beh odbúrava stres, posilňuje srdce, zlepšuje koncentráciu a zvyšuje energiu na zvládanie každodenných povinností.

 

2. Do prírody na bicykli

Bicyklovanie je zdraviu prospešné a ku kĺbom omnoho šetrnejšie ako beh. Pomáha spáliť kalórie a prináša množstvo ďalších benefitov. Kúpa bicykla a potrebnej výbavy je finančne náročnejšia, ale ak využijete zľavy, môžete značne ušetriť.
Napríklad v aktuálnej ponuke INTERSPORT nájdete zľavy na všetky druhy bicyklov – horské, krosové, trekingové, juniorské aj detské. Nechýbajú ani výhodné ceny oblečenia, svetiel, prílb a ďalších cyklistických doplnkov.

 

3. Vyberte sa na turistiku

Jarná príroda má svoje neopísateľné čaro. Zvieratá sa prebúdzajú zo zimného spánku, stromy začínajú pučať a všade rozkvitajú kvety. Jarná príroda má pozitívny vplyv aj na ľudskú psychiku. Zlepší vám náladu a naberiete energiu. Zoberte rodinu na turistiku alebo menší výlet a spoločne odhaľujte krásy prírody. Už pohľad na prebúdzajúcu sa prírodu má podľa odborníkov pozitívne účinky na našu náladu. Keď k tomu pridáte pohyb, čerstvý vzduch a príjemnú spoločnosť, nie je čo riešiť 🙂

zatočte s jarnou únavou

Bicykel, beh, korčule, turistika… je veľa možností, ako zatočiť s jarnou únavou.

4. „Oprášte“ kolieskové korčule

Cez zimu ste možno zahrievali klasické korčule na ľade, teraz nastáva čas vybrať opäť tie kolieskové, obuť si ich a vyraziť povedzme na hrádzu. Inline korčuľovanie nie je na výbavu príliš náročné. Posilňuje kondíciu, spaľuje tuk a šetrí kĺby. Korčuľovaním sa posilňujú najmä sedacie, stehenné a brušné svaly, čo je veľká inšpirácia pre dámy, ktoré chcú získať ideálnu postavu do plaviek.

 

5. Prebuďte záhradu zo zimného spánku

Nielen naše telo, ale aj záhrada sa potrebuje po zime dostať opäť do formy. Ak patríte medzi vášnivých záhradkárov, určite vás poteší napríklad aktuálna ponuka v predajniach HORNBACH. Nájdete tam zľavy na záhradné náradie, kvety, stromčeky, hnojivá – jednoducho všetko, čo potrebujete pre krásnu a udržiavanú záhradu.
Po zime bude určite treba dokúpiť nejaké náradie, doplniť si kúsky do garáže, či záhradného domčeka.

 

6. Choďte na ryby

Ďalší skvelý tip, ako si dokonale vyčistiť hlavu. Choďte na ryby. Užijete si ticho a pokoj od všetkých povinností. Pocit, že vás nikto nikam nenaháňa je na nezaplatenie. Jednoducho len sedíte, pozeráte na hladinu jazera a všetky starosti a zlé myšlienky aspoň na chvíľu odplávajú preč.
Že ste ešte nechytali ryby? Popýtajte sa vo svojom okolí, pridajte sa ku kamarátovi, alebo k susedovi. Bude to stáť za to. A ak vás táto predstava nadchla už teraz, ale nemáte potrebné vybavenie, nevzdávajte sa.
V aktuálnej ponuke predajní LIDL nájdete rybárske prúty, navijaky, háčiky, vlasce a súpravy na lov rýb za akciové ceny.

 

7. Zacvičte si na čerstvom vzduchu

Možno neradi beháte, nemáte bicykel, na kolieskových korčuliach by ste sa prizabili a ryby vás neberú. Ak sa vám do spomínaných aktivít príliš nechce, stačí aj jednoduchá a nenáročná prechádzka. Alebo cvičenie na čerstvom vzduchu. Aj krátky pobyt na slnku dokáže zlepšiť náladu a dodať telu množstvo síl a vitamínu D. Takže len čo vykukne slnko spoza mrakov, neleňte a vybehnite von. Posaďte sa na lavičku s dobrou knižkou. Prejdite sa na nasledujúcu zastávku. Poprechádzajte sa s partnerom.
Naozaj to pomáha, hoci to vyzerá príliš jednoducho a triviálne.

Ak hľadáte ďalšie inšpirácie, ako tráviť voľný čas, zájdite portál Letakomat.sk. Prezrite si aktuálne letáky o záhradníctve, bývaní alebo športe. Inšpirujte sa akciovými ponukami a možno sa rozhodnete vyskúšať nový šport, skrášliť záhradku alebo zútulniť domácnosť. Všetko je o inšpirácii, o troške aktivity, ktorá vás však výborne naštartuje a „nadopuje“ tými správnymi vitamínmi.

— PR správa —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.