Cupcaky sú čoraz obľúbenejšie drobné lahôdky, ktoré si mnohí zamieňajú s mafinmi. Cupcaky sú však vláčnejšie, majú jemnejšie a tekutejšie cesto (najmä z hladkej múky). Často sa plnia dovnútra a vždy sa zdobia krémom na povrchu.
Ideálne sú k poludňajšej kávičke, či čaju, a napríklad aj k dobrej knihe 🙂 Výborne sa hodia aj na slávnostné chvíle, rodinné oslavy, svadby ap. Paulína Franková a Barbora Húbeková pečú fantastické tortičky a podelia sa teraz s vami o triky, ako upiecť dokonalé cupcaky ozdobené famóznym krémom.
Paulína a Barbora snívali o prvej „cupcake-kárni“ v meste, čo sa im napokon podarilo. Vymýšľali recepty, vypekali a ľudia si pochvaľovali. Doslova žili cupcakmi. Napokon všetky svoje experimenty, recepty a plno rád dali do knihy Magické cupcaky a mafiny.
Mimochodom, cucpaky prišli k nám z Ameriky a prvá zmienka pochádza už z roku 1796. Názov cupcaky sa však udomácnil až o pár desiatok rokov neskôr. Vznikol zo šálok, v ktorých sa tortičky piekli.
Pozrite si triky Paulíny Frankovej a Barbory Húbekovej, ako správne piecť cupcaky, ako ich zdobiť a plniť.
20 trikov, ako upiecť dokonalé cupcaky
1. Oplatí sa premyslieť si typ vrecka na zdobenie. Ak plníte cupcaky tuhším krémom (napr. arašidovo-banánovým), odporúčame používať plátenné vrecko. Predídete tak nepríjemnosti, keď sa vám vrecko v najnevhodnejšej chvíli roztrhne.
2. Je potrebné vybrať suroviny ako vajíčka, či mlieko z chladničky skôr, aby mali všetky ingrediencie, s ktorými pracujete, rovnakú izbovú teplotu. Pomáha to cestu pekne narásť.
3. Obzvlášť dôležité je, aby mal pri krémoch puding rovnakú teplotu ako maslo, ktoré doň zamiešame. Inak sa nám, ľudovo povedané, krém „zdrcne“.
4. Pri použití mascarpone si dávajte pozor, aby ste to neprehnali s práškovým cukrom. Ak ho doň zamiešate príliš veľa, mascarpone zvykne „pustiť vodu“.
5. Niekedy je v predajni po ruke skôr jemný hrudkový tvaroh. Avšak, keď už ideme piecť cheesecake cupcaky, určite sa oplatí použiť čisto jemný tvaroh. Inak krásny hladký vzhľad cheesecake nedosiahnete.
6. Pri pečení cupcakov v rúre je najlepšie použiť ohrev zo všetkých strán, resp. „ventilátor“.
Vyskúšajte recept na
Tortičky s malinami a krémom pâtissière.
7. Niekedy sa stane, že nepotrebujete veľa cupcakov. Pri mnohých receptoch pokojne môžete používať „polovičné“ dávky surovín. V prípade, keď sú v recepte uvedené 3 vajcia, použite dve maličké alebo jedno veľké vajce.
8. Nemixujte cesto príliš dlho. Hneď ako dosiahnete vláčne cesto, je dobré prestať. To je inak celkom častá chyba pri pečení cupcakov alebo mafinov – pridlhé mixovanie, keď neodhadnete, kedy je akurát.
9. Mafiny skladujeme v zakrytej nádobe pri izbovej teplote, cupcaky v chladničke, keďže majú krém. Pri podávaní je dobré ich vybrať z chladničky skôr, aby boli iba jemne vychladené, keďže vtedy chutia najlepšie.
10. Cukríky, väčšie kúsky čokolády či iné tuhé suroviny vmiešavame do cesta vždy ručne, nie počas mixovania, inak by odlietavali od metličiek mixéra a narobili by vám v kuchyni neporiadok.
11. Pri pečení vždy dobre poslúži špáradlový test. Ak si nie ste istí, či sú už cupcaky dopečené, stačí do jedného pichnúť špáradlo či špajľu. Ak sa naň cesto nelepí, môžete vypnúť rúru.
12. Ak v recepte nie je presné udané, papierové košíčky plníme cestom približne do troch štvrtín košíčka.
Zdobenie cupcakov
13. Cukrovú posýpku či cukrové figúrky dávajte na už hotové a odležané cupcaky. Čiže až pred podávaním, inak by sa mohli na kréme „roztopiť“ a pustiť farbu. A to by nevyzeralo dobre.
14. Základom krásnej špirály je dostatočná hustota krému. Ideálny krém nie je riedky, nerozteká sa a nemá hrudky. Krém sa nanáša vždy studený a vždy na úplne vychladnuté cupcaky!
15. Ak túžite po cukríkovo ružovom, až sýto červenom kréme a nechcete použiť potravinárske farbivá, spomínaný odtieň vám vyčarí aj šťava z červenej repy v kombinácii so svetlým pudingom. Pred varením pudingu ju zamiešajte do mlieka.
16. Z marcipánu sa rozhodne dá vytvárať mnoho pekného, ale je drahý, nie každému chutí a po krátkej chvíli sa začne lepiť. Preto si vždy vyberte kvalitný marcipán.
17. Poťahová hmota je zasa výborná na poťahovanie celej plochy väčších koláčov – obvykle sú ňou potiahnuté torty – a modelovanie väčších dekorácií.
18. Najvhodnejšia je modelovacia hmota. Tá je určená práve na vytváranie menších dekorácií, teda takých, ktoré potrebujeme na drobný koláčik veľkosti cupcaku. Na prvý dotyk pôsobí tvrdo ako kameň, toho sa však netreba báť. Po krátkom hnetení v dlaniach zmäkne a dá sa s ňou krásne pracovať.
19. Fliačikov z cukru sa zbavíme jemným potretím alkoholom, ktorý ozdobám dodá tiež krásny lesk. Ak chcete mať pekné vyrobené ozdoby, dajte aj tie do chladničky alebo nechajte zaschnúť na vzduchu. Farba aj spoje sa zafixujú.
20. Ak máte problém dať krém do vrecka na zdobenie, navlečte si vrecko na širší pohár, pomôže to.
Množstvo úžasných receptov na cupcaky a mafiny nájdete v knihe Magické cupcaky a mafiny.