Spôsobuje ekzémy, psoriázu, cukrovku, akné, nadúvanie, aj žlčové kamene. Prispieva k únave nadobličiek, prináša problémy s hmotnosťou, je za syndrómom bakteriálneho prerastania čreva a môže aj za mnohé autoimunitné ochorenia.
Pečeň. Jeden z najvyťaženejších orgánov v našom tele, o ktorý by sme sa mali náležite starať. Žiaľ, veľakrát sa nestaráme, zanedbávame ju a dokonca jej škodíme. Pritom by sme mali robiť maximum pre našu zdravú pečeň, ktorá nás vie zbaviť mnohých zdravotných problémov.
Existujú však potraviny, ktoré pečeni prospievajú a pomáhajú jej v činnosti. V minulej časti sme vám ukázali 22 ovocí pre vašu zdravú pečeň. Teraz sa pozrieme na zeleniny, ktoré nám prospievajú. Baklažán, paprika, paradajka, zemiaky, brokolica, kapusta, rôzne klíčky…toto všetko by sme mali zaraďovať pravidelne do svojho jedálnička.
Sú to potraviny, ktoré prekypujú antioxidantmi a pomáhajú obnovovať pečeňové bunky. Obsahujú vitamíny, ktoré podporujú imunitný systém pečene, aby mohla vyhubiť všetky vírusy a baktérie. Majú v sebe minerály, ktoré podporujú dôležité chemické funkcie pečene. Nasledujúci prehľad sme opäť pripravili v spolupráci s vydavateľstvom Tatran a knihou Záchrana pečene, ktorú napísal Anthony William. Medicínske médium a muž, ktorý si vďaka bezprecedentnej presnosti a úspešnosti získal dôveru tisícov ľudí na celom svete, vrátane celebrít, miliardárov, profi športovcov ap.
27 druhov zeleniny pre zdravú pečeň
1.Artičoky
Obsahujú fytochemikálie, ktoré zastavujú rast nádorov a cýst v pečeni. Pečeň sa spolieha na ďalšie chemické zložky v artičokách pri vykonávaní mnohých iných chemických funkcií – spolupracujú ruka v ruke pri podpore silných schopností neutralizácie, skríningu a filtrácie.
2.Baklažán
Táto potravina je často odmietaná pre pomýlené názory na čeľaď ľuľkovitých, no v skutočnosti je omnoho cennejšia, než by sa zdalo. Pomáha viac, než by si človek pomyslel. Baklažán v skutočnosti obsahuje malé množstvá neobjavených adstringentných fytochemikálií, ktoré podporujú krvný obeh do pečene, umožňujú maximalizáciu kyslíka vnútri pečene a sú prevenciou mnohých ochorení.
Baklažán obsahuje aj fytochemickú zlúčeninu, ktorá sa viaže na vitamín C, vďaka čomu je biologicky dostupnejší pre pečeň a jej vlastný imunitný systém. Baklažán riedi špinavú krv zahltenú tukmi a jedmi, čo bráni vzniku krvných zrazenín v žilách a zmierňuje preťaženie srdca pri pumpovaní krvi.
3.Brokolica
Kmene brokolice sú bohaté na zlúčeniny síry, ktoré doposiaľ nie sú preskúmané v potrebnom rozsahu – sú omnoho dôležitejšie, než si uvedomujeme. Tieto fytochemické zlúčeniny síry sú ako škodlivý plyn pre nepriateľské baktérie a iné mikroorganizmy v tráviacom trakte a putujú priamo do pečene, kde nasycujú pečeňové tkanivo, vďaka čomu má imunitný systém pečene aspoň ako-takú šancu držať patogény pod kontrolou.
4.Cesnak
Silné liečivé a adstringentné vlastnosti cesnaku sú nočnou morou patogénov v tele. Fytochemické zlúčeniny z cesnaku sa predierajú cez steny tráviaceho traktu do krvných ciev, ktoré vedú cez hepatickú portálnu žilu do pečene. Imunitný systém pečene s radosťou víta tieto zlúčeniny, pretože vie, že sú niečo ako podporná armáda, a tak si imunitný systém môže chvíľu oddýchnuť a nabrať nové sily. Tieto fytochemické zlúčeniny pôsobia ako piesok hodený do očí – dokážu doslova zasiahnuť viaceré druhy patogénov v pečeni, čím ich prinútia stiahnuť sa a niektoré dokonca vyhubia.
5.Cibuľa a jarná cibuľka
Majú veľa spoločného s cesnakom a obsahujú antimikrobiálne zložky síry, ktoré odbúravajú nepriateľské patogény z pečene. Cibuľa má aj dezinfekčný účinok, vďaka čomu chráni pečeň pred zápalom. Okrem toho pomáha regulovať teplotu alebo „termostat“ pečene, aby sa pečeň mohla správne zahrievať a ochladzovať.
6.Cukina
V mnohom je podobná uhorke, keďže pomáha pečeni hydratovať sa a vytvárať mikrovrecká s vodou, ktoré môže neskôr uvoľniť do krvného obehu v období chronickej dehydratácie. Cukina dokáže pečeň šetrne očisťovať, pretože jej pomáha vytláčať jedovaté škodliviny bezpečným spôsobom. Má upokojujúci účinok na steny tráviaceho traktu, odkiaľ vyháňa patogény, ako sú baktérie a plesne, čím podporuje lepšie vstrebávanie živín, ktoré sa dostávajú do pečene. Cukina má blahodarný vplyv aj na žlčník, pretože obsahuje fytochemikálie zmierňujúce zápal.
Prečítajte si tiež
Cuketa. Jedna z najzdravších zelenín + recept na čoko koláč.
7.Červená kapusta
Pečeni pomáha viacerými spôsobmi. „Najviac sa angažuje v tráviacom trakte, kde minimalizuje počet patogénov, vytláča amoniak z tela, hubí plesne a baktérie, odplavuje starý odpad a zhnité jedlo,“ vysvetľuje Anthony William v knihe Záchrana pečene. „Červená kapusta je tajnou zbraňou pečene, pretože všetky jej pozitívne účinky na tráviaci trakt majú následne pozitívny vplyv aj na ňu. Keď si červená kapusta splní svoje povinnosti, jej zlúčeniny síry v kombinácii s červenofialovým pigmentom putujú do pečene, kde revitalizujú a regenerujú poškodené tkanivo vrátane tkaniva hlboko v jadre, a práve to robí z červenej kapusty účinný nástroj na obnovu tohto orgánu.“
8.Hlúbová zelenina
Hlúbová zelenina pomáha konvertovať živiny, vďaka čomu sú biologicky dostupnejšie pri prechode cez krvný obeh do ostatných orgánov nášho tela. Medzi najlepšie druhy tejto zeleniny, ktoré by sa mali stať súčasťou nášho života, patrí kel, reďkovky, rukola, ružičkový kel, červená kapusta, brokolica, karfiol, potočnica lekárska, kaleráb, listový kel, rapini a kapusta sitinová.
9.Huby
Obsahujú stovky neobjavených fytochemických zlúčenín, z ktorých mnohé majú detoxikačný účinok a nijako pritom pečeň nepoškodzujú. Huby sú liekom pre pečeň. Mnohí ľudia z nich majú obavy, pretože sa domnievajú, že pre svoje zaradenie medzi huby podporujú rast húb v tele. Je to však presne naopak, tvrdí A.William.
Huby ničia plesne v tele a pečeň ich považuje za svojich spojencov – ak pečeň zápasí s neželanými mikroorganizmami, ako sú plesne, huby sú veľmi nápomocné pri ich odstraňovaní z pečene. Huby takisto redukujú plesne, baktérie a vírusy v tráviacom trakte, vďaka čomu sa do pečene dostávajú čistejšie živiny a čistejšia krv.
10.Klíčky a mikrozelenina
Pečeň skutočne oceňuje konzumáciu klíčkov a mikrozeleniny, ako aj konzumáciu akéhokoľvek živého ovocia, zeleniny alebo listovej zeleniny z farmárskeho trhu alebo z vašej záhradky, či vypestovanú na kuchynskej linke – pretože tieto potraviny obsahujú biotiká vyššej úrovne, ktoré nenájdeme nikde inde.
Tieto biotiká vyššej úrovne vytvárajú to najsilnejšie a najprospešnejšie bakteriálne prostredie v tráviacom trakte, čo má pozitívny vplyv na pečeň, a to z viacerých dôvodov, ktoré lekársky výskum a veda doposiaľ neobjavili. Biotiká vyššej úrovne podporujú skutočné vstrebávanie vitamínov a minerálov na prospech pečene na rozdiel od problematického vstrebávania živín, ktorým trpí väčšina ľudí v dôsledku širokej škály záškodníkov v pečeni a tráviacom trakte.
11.Koriander
Táto bylinka sa neviaže iba na toxické ťažké kovy. Jej doposiaľ neobjavené fytochemické zlúčeniny sa viažu aj na ďalšie škodliviny – ako sú neurotoxíny a dermatotoxíny, ktoré zvyčajne skončia vnútri pečene – a potom ich bezpečne odbúravajú z tela preč. Koriander je takisto skvelá bylinka na očistu a tvorbu pečene. Pomáha regenerovať nervové tkanivo vnútri pečene a okolo nej – vzácne nervové tkanivo, ktoré prenáša správy z nášho mozgu do pečene.
12.Kurkuma (čerstvá)
Čerstvá kurkuma má dve hlavné úlohy v pečeni: pomáha pri očisťovaní od rôznych záškodníkov, dokonca aj hlboko v jadre, a zároveň chráni pečeňové bunky pred poškodením, ktoré spôsobujú tieto škodlivé toxíny, keď sa odbúravajú a vyplavujú z tela. Kurkuma má regeneračný účinok; vyhrabáva odporné toxíny usadené hlboko v pečeni a odstraňuje ich z tohto orgánu, čím vymazáva časť vašej zbytočnej minulosti.
Prečítajte si tiež
Kurkuma proti zápalom, pre fajčiarov aj proti rakovine.
13.Listová zelenina (najmä hlávkový šalát a jeho hlúby)
Je to extrémne očistný nástroj, ktorý môžete konzumovať denne. Šalátové listy poskytujú pečeni desiatky mikroživín, ktoré podporujú jej zdravie a rovnováhu, zatiaľ čo hlúby najbližšie ku koreňu obsahujú mliečne chemické látky, ktoré fungujú ako očistný mechanizmus. Ak sa listová zelenina konzumuje v kombinácii s ovocím, jej liečivé účinky sa zdvojnásobujú.
14.Listový kel
Je to potravina prospešná pre celý tráviaci trakt, pretože dokáže nepriateľské baktérie a mikroorganizmy vyhladovať na smrť, no užitočné baktérie a mikroorganizmy nakŕmiť. Výrazne pomáha pri obnove prostredia v ileu, čo následne podporuje tvorbu vitamínu B12, a pečeň tak môže získavať túto dôležitú živinu cez pečeňovú portálnu žilu.
15.Mrkva
Rýchly obnovujúci zdroj glukózy, nadviazanej na minerály a vitamíny. Ak sa mrkva konzumuje surová, obsahuje vyššie množstvo antiseptických fytochemických zlúčenín, ktoré bránia šíreniu nepriateľských mikroorganizmov.
16.Paradajky
Sú zdrojom dôležitých mikroživín, fytochemikálií, vitamínov a minerálov, ktoré podporujú mnohé funkcie pečene. Lykopén je obľúbená živina pečene – využíva ho na ochranu pred poškodením buniek a takisto pomáha pečeni bezpečne, plynulo a účinne detoxikovať červené krvinky.
Ovocné kyseliny v paradajkách podporujú zdravie žlčníka, zbavujú ho kalu a zmenšujú žlčové kamene. Dokonca aj paradajky pestované v zlých podmienkach obsahujú veľké množstvo minerálov. Tieto minerály sa často dostávajú hlboko do jadra pečene, kde slúžia ako prevencia chorôb, ktoré vznikajú často práve v tejto časti orgánu.
Paradajky rastú v noci, pri mesačnom svite, a pečeň tiež reaguje na mesačný svit. Pri splne v skorých ranných hodinách usilovne a ešte viac pracuje – očisťuje sa, filtruje a spracúva rôzne látky. „Ak človek konzumuje bio alebo ekologicky pestované paradajky, energia splnu, ktorú nahromadili v sebe počas rastu, mu očisťuje pečeň. Ak sa vyhýbate paradajkám kvôli modernému zavrhovaniu ľuľkovitej zeleniny, ktoré je stále v našej spoločnosti bežné, prichádzate o užitočný nástroj ochrany zdravia a prevencie chorôb,“ dodáva A.William, autor bestselleru Záchrana pečene.
17.Petržlen
Jeho fytochemikálie účinne pôsobia na škodliviny, ktoré sa vďaka tomu odbúravajú a vysielajú preč z pečene. Výrazný zelený pigment v petržlenovej vňati obsahuje alkaloid určený výlučne na omladenie pečene; pod vplyvom týchto alkaloidných zlúčenín sa tkanivo pečene obnovuje. Petržlen má očistný účinok na usadeniny v žlčníku, no nie na žlčové kamene. Fytochemické zlúčeniny sa usádzajú v spodnej časti žlčníka, kde odstraňujú nahromadený kal.
18.Púpavové listy
Pečeň je prakticky ako špongia, a ak sa do nej dostane správna fytochemická zlúčenina, ako sú horké látky obsiahnuté v listoch a stonkách púpavy, má očistný účinok – pečeň sa v reakcii na tieto látky zmrští a uvoľní bunky plné toxického odpadu. Táto horkosť takisto aktivuje zdravé histamíny, ktoré obaľujú uvoľnené jedy a odbúravajú ich z tela, aby ste sa mohli detoxikovať. V konečnom dôsledku to môže zredukovať výskyt kŕčov pečene a zvýšiť tvorbu žlče a jej účinnosť. Nikdy nepodceňujte púpavu, pretože je to jedna z najprospešnejších bylín očisťujúcich pečeň.
19.Reďkovky
Sú silný liek pre pečeň. Reďkovky majú ostrú a prenikavú chuť, pretože obsahujú zmes chemických látok, z ktorých mnohé sú doposiaľ neznáme a majú dezinfekčný účinok na pečeň – bránia vzniku infekcie z patogénov a podporujú vlastný imunitný systém pečene, preto zlepšujú schopnosť bielych krviniek bojovať s votrelcami a ničiť ich.
20.Rukola
Starostlivo očisťuje pečeň zvnútra, obsahuje neobjavené fytochemické látky, ktoré umožňujú pečeni určiť vážnosť očisty a zvoliť toxíny, ktoré chce bezpečne uvoľniť (verzus očista, ktorá poškodí pečeň).
21.Ružičkový kel
Zlúčeniny síry obsiahnuté práve v ružičkovom keli sú iné ako tie obsiahnuté v inej hlúbovej zelenine (teda v čeľadi kapustovité), keďže maličké hlávky ružičkového kelu vyrastajú z jednej veľkej materskej stonky. Je to pre pečeň tá najsilnejšia a najprospešnejšia síra; dokáže uvoľniť stvrdnuté bunky, kde sú uzavreté jedy a zdedené toxíny, pretože má silnú schopnosť zasiahnuť toxíny, ktoré sa prenášali po rodovej línii z generácie na generáciu možno celé storočia.
Pozrite si ďalšie liečivé účinky + recept na kelové chipsy.
22.Sladké zemiaky
Sú dôležitým zdrojom glukózy a glykogénu. Všetky druhy sladkých zemiakov sú prospešné, dokonca aj biele sladké zemiaky. Podobne ako bežné zemiaky podporujú takmer každú funkciu v tele, za ktorú je pečeň zodpovedná. Sladké zemiaky majú fytochemické vlastnosti, ktoré utišujú rozhorúčenú, rozhnevanú, stagnujúcu, spomalenú a toxickú pečeň a pomáhajú predchádzať jej sťahom. Pečeni tiež poskytujú širokú škálu fytochemikálií vyrovnávajúcich hormóny; pečeň využíva sladké zemiaky na reguláciu a kontrolu niektorých hormonálnych funkcií.
23.Stonkový zeler
Jeho doposiaľ neobjavené podskupiny sodíka, ktoré nazývam klasterové soli, chránia membrány pečeňových buniek a bránia šíreniu vírusov, baktérií a húb. Stonkový zeler obnovuje schopnosť tvorby žlče v pečeni, ako aj účinnosť a zložitú štruktúru žlče, ktorá je u väčšiny ľudí absolútne nevyvážená. Tieto klasterové soli sa viažu na voľne sa vznášajúce jedy a toxíny v pečeni a vytláčajú ich do krvného obehu, no stále sa ich držia, aby títo záškodníci opustili obličky a tráviaci trakt bezpečným spôsobom. Stonkový zeler očisťuje pečeň a zároveň znižuje jej teplotu na bezpečnú úroveň.
24.Špargľa
Poskytuje množstvo flavonoidov, z ktorých mnohé sú doposiaľ neobjavené a nepreskúmané. Majú silný protizápalový účinok. Fungujú ako prírodný aspirín a upokojujú horúcu, preťaženú a namáhanú pečeň. Vďaka tomuto upokojujúcemu účinku sa značne zvyšuje očistná schopnosť pečene. Špargľa prináša poriadok do chaotickej a chorej pečene.
Táto potravina okamžite posilňuje jej imunitný systém. Podporuje tvorbu žlče, no zároveň nedovolí pečeni, aby sa prepracovala pri jej tvorbe. Pomáha vypudiť tukové bunky a vylúčiť ich z pečene. Podporuje regeneráciu hlbokého jadra pečene. Špargľa je jednou z najdôležitejších potravín pri liečbe pečene. Skúste ju zaradiť do jedálnička aspoň niekoľkokrát do týždňa.
25.Špenát
Minerálne soli v špenátových listoch, a najmä v jeho stopkách, pomáhajú pečeni pri viac ako 2 000 chemických funkcií. Špenát nielenže obsahuje množstvo vitamínov a iných živín, ale tieto živiny sa aj veľmi ľahko vstrebávajú v pečeni. Špenátové listy rýchlo uvoľňujú živiny do tráviaceho traktu, aj keď človek trpí nedostatočnou tvorbou kyseliny chlorovodíkovej alebo žlče.
26.Uhorky
Sú spojencami pečene, pretože ju dokážu hydratovať. Pečeň potrebuje neustály prísun živej vody plnej minerálov a iných živín, pretože zabezpečuje aj hydratovanie krvi. Doslova sa spolieha na zdroje živej vody, aké sú v uhorke. Uhorky minimalizujú prejavy syndrómu špinavej krvi, lebo redukujú tuky a toxíny v špinavej krvi. Uhorky majú takisto schopnosť mierne preriediť krv, čo umožňuje prirodzenú detoxikáciu bez obmedzovania.
27.Zemiaky
Sú bohaté na aminokyseliny, ktoré bránia šíreniu vírusov. Obsahujú množstvo glukózy, ktorá je veľmi dôležitá pre pečeň, lebo práve vďaka nej si zachováva svoju silu. Takisto pomáhajú budovať zásoby glykogénu – zdroja, ktorý nás chráni pred problémami s cukrom v krvi, pred priberaním, stukovatením pečene a syndrómom špinavej krvi.
Zemiaky udržiavajú pečeň v stave uzemnenia a rovnováhy, vďaka čomu je naše zdravie v dobrej kondícii. Mnohí zatracujú túto potravinu, pretože patrí medzi ľuľkovité plody, hoci v skutočnosti dokáže zvrátiť mnohé druhy chronických ochorení.
Spracované podľa knihy Anthony William: Záchrana pečene.
Foto: Pixabay, Pexels, Unsplash.