Určite ste už ochutnali mnohé sirupy – možno z obchodu, ešte lepšie domáce. Medzi najobľúbenejšie patria bazový, lipový, šípkový, jahodový, hroznový, rakytníkový ap. Nižšie nájdete aj odkazy na ďalších 10 ovocných sirupov, ale teraz máme pre vás recept na domáci mätový sirup. Mäta rastie v mnohých záhradách a ak ju nemáte, určite vám ju radi dodajú vaši susedia, známi. Je to rýchlo sa rozmnožujúca rastlina, ktorú musia mnohí záhradkári krotiť, aby sa im príliš nerozliezala. Tak prečo si z nej neurobiť sirup, ktorý je zdravý a skvele osvieži?
Recept na mätový sirup
Mäta je úžasná bylinka, ktorá má množstvo liečivých účinkov – prečítajte si o nej v našom článku Mäta pieporná – liečivé účinky a skvelé recepty. Nájdete tam recept na ústnu vodu, či chladivý dezodorant z mäty.
Mätový sirup je nielen chladivým osviežením v lete, ale tiež napomáha správnej činnosti tráviaceho systému. Obsahuje látky, ktoré potláčajú bolesť hlavy. V silici sa nachádza mentol, ktorý má upokojujúci a antiseptický účinok. Okrem tlmenia migrén tiež upokojuje nervy, pomáha pri bolestiach zubov a žalúdočnej nervozite.
SUROVINY
- 40 až 50 vetvičiek s lístkami mäty
- 1 kg trstinového cukru (alebo kryštálového)
- 20 g kyseliny citrónovej alebo šťavu z citrónov
- 2 litre vody
POSTUP
Prevarte vodu a keď vychladne, pridajte do nej opláchnuté lístky mäty. Dajte šťavu z jedného citróna (alebo kyselinu citrónovú) a druhý nakrájajte na kolieska a vložte do vody tiež.
Túto zmes môžete trochu rozmixovať ponorným mixérom. Prípadne môžete mätu vopred nasekať, aby sa z nej uvoľnilo čo najviac voňavých a chutných látok. Nechajte lúhovať jeden deň na chladnom mieste, pokojne v chladničke.
Na druhý deň priveďte zmes k varu a varte asi päť až desať minút. Následne preceďte cez husto tkanú látkovú alebo plienku a nalejte späť do hrnca. Pridajte cukor a mierne zahrievajte. Miešajte, aby sa cukor rozpustil, ale už nevarte (maximálne do 70 až 75 stupňov Celzia).
Vznikne vám priezračná, mierne žltkastá šťava, čo môže niekoho zmiasť. Zelený mätový sirup je len z obchodov, keďže výrobcovia doň pridávajú zelené farbivo. Dôvod je jednoduchý – aby bol mätový sirup zelený ako čerstvá mäta 🙂 My sme ešte pridali čierne ríbezle, ktoré nám zostali a vznikol krásny červený mätovo-ríbezľový sirup.
Hotový sirup vlejte do sterilizovaných, čistých fľaštičiek. Skladujte na chladnom a tmavom mieste. Takýto mätový sirup vydrží asi 3 mesiace. Ak chcete, aby vydržal dlhšie, naplňte ho do zaváraninových fliaš, obráťte hore dnom a na sucho sterilizujte pod utierkami.
Vyskúšajte recepty na ďalšie sirupy:
- Višňový sirup
- Bazový sirup
- Ríbezľový sirup
- Lipový sirup
- Medovkový sirup
- Šípkový sirup
- Sirup zo smrekových výhonkov
- Zázvorový sirup
- Sirup z arónie
- Púpavový sirup
Foto: LepšíDeň.sk, Unsplash.com, Stocksnap.io