Fitlopta na bolesti chrbta. 5 jednoduchých cvikov, ktoré pomôžu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte doma fitloptu a neviete, čo s ňou? Nanajvýš na nej sedíte, prípadne si trošku pohopkáte? Alebo ju nemáte doma, no zvažujete jej kúpu?
Vrelo odporúčame. Fitlopta nestojí veľa a určite vám urobí dobrú službu. Jednoduchú kúpite už za pár eur, povedzme s najčastejším priemerom 65 cm ju kúpite za cca 17€. Existujú aj balančné pilates fitlopty, tie už vyjdú na 70-80 eur.
Môžete na nej naozaj len sedieť, pohojdávať sa, ale vďaka niekoľkým správnym cvikom dokážete urobiť dobre svojmu telu. Máme pre vás niekoľko tipov, ako na bolesti chrbta s fitloptou.

 

Fitlopta na bolesti chrbta

Už len keď ráno vstanete a sadnete si na ňu pri raňajkách – urobíte dobre svojmu telu. Natiahnete svaly, šľachy, uvoľníte stuhnutý chrbát po preležanej noci. Fitloptu môžete celkovo používať na naťahovanie svalových partií, aj na posilňovanie.

Veľmi často nás však trápi bolesť chrbta, či už z dlhého sedenia v práci, nesprávneho držania tela alebo po nejakom nevhodnom pohybe. Máme pre vás pár cvikov, ktoré pomôžu. Robia sa v troch sériách a nezabúdajte meniť strany.

Ako si vybrať správnu fitloptu?
Fitlopta je naozaj veľmi všestranná cvičebná pomôcka, no treba si aj správne vybrať. Najdôležitejšia je správna veľkosť a tá závisí od vašej výšky. Len tak môže byť sedenie na nej prospešné. Všeobecne platí toto rozdelenie výškových kategórií:

  • do 163 cm výšky: fitlopta s priemerom 55 cm
  • 163 až 178 cm výšky: fitlopta s priemerom 60 cm
  • 179 až 185 cm výšky: fitlopta s priemerom 65 cm
  • 186 až 201 cm výšky: fitlopta s priemerom 75 cm

fitlopta na bolesti chrbta

 

ikona cvik1. Plank na boku

Určite poznáte klasický plank – niekto vydrží aj pár minút, pre iného je aj 30 sekúnd poriadna zaberačka. Výborný je aj bočný plank a ešte lepší na fitlopte. Aktivuje stred tela, posilňuje ho a zlepšuje vyváženosť.
Položíte sa bokom jednej strany tela na fitloptu, to je základná opora. Predlaktím sa tiež opriete o loptu a prípadne druhou rukou vyvažujete. Takto vydržíte bočný plank, môžete aj zdvíhať hornú nohu nad zem (nie je nutné). Vymeňte stranu a opakujte, vydržte niekoľko sekúnd a postupne zvyšujte čas.

 

ikona cvik2. Uvoľnenie chrbtice

Výborný cvik na celkové uvoľnenie – ľahnite si chrbtom na fitloptu, uvoľnite sa a zhlboka dýchajte. Môžete sa jemne posúvať dopredu a dozadu, nájsť si svoju obľúbenú polohu. Tiež v nich naťahujete rôzne časti tela: ramenné pletence, chrbát ap.
Tento cvik príjemne otvorí hrudník a pretiahnete si prsné svaly, ktoré trpia najmä pri celodennom sedení za počítačom.

 

ikona cvik3. Opora o fitloptu

Postavte sa pred fitloptu, predkloňte sa, mierne pokrčte kolená a oprite sa o loptu dlaňami. Hmotnosť tela je na vašich chodidlách, rovnomerne na prednoží a pätách. Chrbát musí byť narovnaný, v priamke, nie zohnutý, či vypuklý.
Zdvíhajte jemne zadok tak, aby ste cítili ťahanie na zadnej strane stehien. Tak tieto svaly výborne pretiahnete a zároveň posilňujete chrbtové svaly.

fitlopta na bolesti chrbta

 

ikona cvik4. Kľak na lopte

Vynikajúci balančný cvik, ktorý sa vám spočiatku nemusí hneď podariť. Nevzdávajte sa a skúšajte. Jednoducho si kľaknete kolenami na jednu stranu fitlopty a pred sebou na druhej strane lopty sa opriete rukami. Snažíte sa udržať rovnováhu, chrbát je v rovine, hlava predĺžením trupu.
Pri udržiavaní rovnováhy zapájate hlboko uložené svaly, ktoré pomáhajú správnemu postaveniu chrbtice.

 

ikona cvik5. Cvik na pevné stehná

Postavte sa zboku k lopte asi pol metra a jednu nohu položte na vrch fitlopty. Stojíte teda na jednej nohe, druhá je položená na lopte s kolenom otočeným dopredu. Nestáčajte sa k lopte, pozerajte dopredu a udržiavajte rovnováhu. Panva a hrudník zostávajú v jednej rovine.
Ucítite ťahanie na vnútornej strane stehna nohy, ktorá je položená na fitlopte. Vystriedajte nohy a opakujte.

Pozrite si aj ďalšie tipy na cvičenie vo videu:

 

Zdroj a foto: fyzioterapeutka Vendula Nováková (VO2MAX),
Pexels.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.