Fitness náramky. Ako presne merajú spálené kalórie, pulz, či spánok?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte FIT náramok a sledujete si na ňom prejdené kroky, meriate si pulz a nakoľko kvalitný ste mali spánok? Koľko hodín či minút trval váš hlboký spánok, ktorý je najdôležitejší pre regeneráciu tela i mozgu, nervového systému?
Možno o takomto náramku uvažujete, pretože ho má toľko ľudí naokolo a kdesi ste videli aj reklamu. Nenechajte sa však nalákať na úžasné funkcie. Fitness náramky sú skôr len zábavkou a testovania ukázali, že mnohé z výsledkov sú naozaj iba orientačné. Od presnosti majú ďaleko, čo pre LepšíDeň.sk potvrdil aj šéfredaktor magazínu TOUCHIT Ondrej Macko.

Náramky totiž testuje už dlhodobo. Nakoľko sú teda presné jednotlivé funkcie? Máme im veriť? A čo ich nosenie počas noci – chceme zistiť, nakoľko kvalitný bol náš spánok…ale neoberá nás oň práve nosenie náramku, ktorý vyžaruje elektrosmog? Ako všetky elektronické zariadenia, ako sú mobily, tablety ap.?

Fitness náramok
V poslednom období sú aj u nás čoraz rozšírenejšie a obľúbenejšie. Ide o jednoduché inteligentné zariadenie, ktoré monitoruje vašu každodennú aktivitu. Najčastejšie je to počet krokov a kilometrov, počet spálených kalórií, pulzovú frekvenciu a záznam spánkovej aktivity.
Nazbierané dáta odosiela náramok do aplikácie na smartfóne, ktorú si môžete zadarmo stiahnuť.
Najjednoduchšie fitness náramky kúpite už od 20€, z Číny ešte lacnejšie. Medzi najobľúbenejšie patria Xiaomi Mi Band, Honor Band, Watchking Smart, či Huawei Band.

 

Ako presne merajú fitness náramky?

fitness náramok pulzČoraz viac ľudí sa spolieha pri chudnutí alebo vylepšení fyzickej aktivity práve na jednoduché fitness náramky. Je to pochopiteľné – odborníci upozorňujú na príliš sedavý spôsob života. Málo sa hýbeme a tak sme náchylnejší na rôzne civilizačné ochorenia. V tomto smere je fitness náramok ako pomôcka, či motivátor výborná voľba. Ak vás prinúti viac sa hýbať, sledovať sa trošku viac – nemáme žiadne výhrady.
Fitness náramok vám zmeria počet krokov, ktoré denne prejdete…ale to už ponúka takmer každý dobrý smartfón. A netreba vám žiadne ďalšie zariadenie.

Spálené kalórie

fit náramok spálené kalórieVašu aktivitu vám prepočíta aj na spálené kalórie, čo je však prvý veľký problém. Tu ide naozaj len o orientačné čísla.
Otestovali sme si to na jednom cvičení – dali sme si 7 minút vysokointenzívneho intervalového cvičenia, pričom sme na fitness náramku zapli danú funkciu. Ako viete, tzv. HIIT v sebe spája všetko, čo sa dnes čaká od efektívneho tréningu.
Výsledok? Fitness náramok ukázal, že sme spálili len 3 kalórie…

Náramok totiž len vypočíta číslo podľa toho, koľko si myslí, že daná aktivita spotrebovala kalórií. Cvičenie prebiehalo prevažne na mieste a hoci ste po jeho skončení zadýchaný a spotený, vykazuje len minimum prejdených krokov/kilometrov.
Jeden príklad – náramok nám počítal spotrebované kalórie aj pri jazde na bicykli z kopca, kedy sme nešľapali. Toto však nezohľadnil a počítal podľa prejdených kilometrov, aj keď dokázalo zariadenie merať zmenu nadmorskej výšky.

 

Zmeria tep

Pokročilejšie náramky vám zmerajú aj tep – buď priamo cez zápästie alebo pomocou hrudného pásu, ktorý je presnejší, ale mnohým ľuďom nevyhovuje. Zdá sa im nepohodlný.
Preto rátajte pri zápästnom náramku s odchýlkou.
Viac menej vás však môžeme upokojiť. Aj vedci zo Stanfordskej univerzity potvrdili, že fitness náramky merajú tep pomerne presne a spoľahlivo. Viac si o tom môžete prečítať v článku Jennie Dusheck na stránke Stanford Medicine.

fitness náramky

 

Meranie spánkovej aktivity

Nebolo by skvelé, keby vám náramok povedal, koľko presne hodín ste spali a koľko z toho bol hlboký spánok, čiže ten najdôležitejší pre vašu regeneráciu? S aplikácii vidíte pekne aj históriu dozadu a viete si to odkontrolovať – v prípade potreby pridať pár hodín navyše…

Nuž, nie je to také jednoduché.
„Meranie kvality spánku hodinkami a náramkami považujem za veľmi orientačné,“ potvrdzuje pre LepšíDeň.sk Ondrej Macko z TOUCHIT. „Týka sa to nielen odhadu doby kedy spím, ale hlavne hodnotenia hĺbky spánku. Existujú iné zariadenia, ktoré sa dávajú napr. pod matrac a tie zisťujú nielen to, ako dýchame, ale aj náš pohyb počas spánku a tiež uloženie tela v posteli.“

Takéto údaje sú podľa jeho testov presnejšie. Súčasné fitness náramky sú príliš jednoduché na také komplexné a presné meranie ako je spánok.

 

Prečo to nefunguje?

fitness náramok spánokVysvetlenie nie je také zložité. Fitness náramok predsa nedokáže rozpoznať, kedy ste naozaj zaspali. Začiatok spánku väčšinou začne počítať od momentu, kedy sa prestanete výraznejšie hýbať. Preto nám náramok počítal spánok už v momente, kedy sme si ľahli a čítali knihu. Čítali sme asi dve hodiny a o toľko nám predĺžil spánok. Čiže nepresne.

Sklameme vás, ale náramky nedokážu rozpoznať ani tri základné stavy, čiže bdelosť, NREM a REM spánok. Nemôže teda ani vedieť, kedy ste upadli do hlbokého spánku, iba to odhaduje. Náramok tiež nezaznamená prerušenie spánku, pri ktorom len tupo hľadíte na plafón a nedokážete znovu zaspať. Naďalej vám ráta, že spíte. Len vo chvíli, keď vstanete a idete na záchod, alebo sa napiť, vtedy vám zaznamená prerušenie spánku.

 

Elektrosmog z náramkov

A pozor. Mnohí ľudia, ktorí nosia fitness náramky si neuvedomujú, že sa vystavujú neustálemu pôsobeniu elektrosmogu. Ten vytvárajú najmä mobily, tablety, počítače, umelé osvetlenie, ale aj televízor, wi-fi, dvd prehrávač či rádiobudík.
Pritom v posledných rokoch rastie podľa expertov počet ľudí precitlivených na elektromagnetický smog. Prejavuje sa to u nich zvýšenou únavou, depresiami, nervozitou, bolesťami hlavy a očí, pískaním v ušiach, poruchami spánku a celkovo biorytmu. Strácajú koncentráciu, oslabuje sa ich imunitný systém. Pomaly, postupne a nenápadne.

„Ak by som nemusel testovať hodinky, nikto by ma neprinútil v nich spať,“ dodáva Ondrej Macko z TOUCHIT. „Nemám rád pocit, že mám niečo na ruke, keď spím a nechcem sa cítiť v ešte väčšom elektromagnetickom smogu. Ale keďže testujem naozaj osobne, už som si na to zvykol.“
Ako však dodáva, určite je lepšie spať mimo dosahu hodiniek či smartfónu.

Záver?
Fitness náramky, chytré hodinky alebo sport tester je zaujímavá zábavka, ktorá vás môže namotivovať, prípadne vám ukáže určité údaje, o ktorých ste dovtedy ani netušili. Alebo si ich nemerali.
Užitočnejšie výsledky sú pri dlhodobejšom meraní, no stále ide o viaceré orientačné a nespoľahlivé údaje. Rozhodne je lepšie napríklad spánkové laboratórium, ak máte problémy so spánkom a chcete zistiť, ako na to naozaj ste.

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.