Potraviny podporujúce priberanie. Vyhnite sa im!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Viete, čo to vlastne je zdravé stravovanie? Máte dostatočný prehľad, aby ste sa vyhýbali tomu, čo môže škodiť a čo vám pridáva viac kíl, ako by ste čakali? Pravdou je, že ľudia bežne nevedia ako sa zdravo stravovať, pretože ich to nikto neučil. O tom, že by lekári organizovali kurzy zdravého varenia, môžeme len snívať.
Áno, vieme, že nie je tuk ako tuk…že nízkotučné nie je zákonite nízkokalorické…že by sme mali jesť viackrát denne…že, že.
Ponúkame vám potraviny podporujúce priberanie. Teda nie priamo na konzumáciuJ, ale ich krátky prehľad, pretože je ich oveľa viac.

Český odborník na zdravé stravovanie Petr Fořt napísal už viacero dobrých kníh, ktoré sú plné tipov a rád. Najnovšie je to K čemu jsou diety, v ktorej vyvracia množstvo omylov okolo diét a chudnúcich režimov. Kniha vyšla aj v elektronickej verzii a hneď teraz si môžete stiahnuť ukážku zadarmo, ak vás táto téma zaujala.

My vám ponúkame sľúbené potraviny, ktoré vám rozhodne pridajú kilá navyše, hoci by ste ich až v takej miere nečakali.

potraviny podporujúce priberanie

Niekedy je jasné, že je to nezdravé…ale občas to netušíte.

Potraviny podporujúce priberanie

Pomarančový džús

Áno, dokonca aj 100% džús obsahuje významné množstvo cukrov! Zato má minimum vlákniny (v porovnaní s pomarančom), spôsobuje zvýšenie hladiny krvného cukru. A ako viete, „sladká“ krv škodí obličkám, očiam i ďalším orgánom.
Naše odporúčanie? Pite nápoje bez cukrov a umelých sladidiel.

Nízkotučný jogurt

Dokonca mnohí lekári odporúčajú jesť nízkotučné mliečne produkty, pretože podľa nich obsahujú minimum tuku a teda sú nízkokalorické. Väčšina týchto výrobkov však obsahuje náhradu v podobe želatíny, škrobu, umelých sladidiel, akými sú sucralose (sukralóza) alebo aspartam.
Tým dôjde k nepriaznivým zmenám v bióme, čo sú symbiotické črevné baktérie.
Okrem toho umelé sladidlá vyvolávajú opakovane potrebu konzumácie skutočného curku.

Biovajcia

Na prvý pohľad paradox, však? Biovajcia spôsobujú priberanie? Problém je v tom, že väčšinou nie je jasné, či biovajcia pochádzajú od sliepok chovaných voľne alebo po stovkách na farme, kde sú kŕmené „biokŕmením“.

Margaríny a „pomazánkové“ maslá

Vyhýbajte sa najmä stuženým rastlinným tukom a lacným výrobkom na pečenie. Používajte výhradne maslo, ideálne ghí. Ide o maslo, ktoré stimuluje vylučovanie žalúdočných kyselín, napomáha tráveniu, je vhodné pri zápche, obsahuje množstvo antioxidantov a podporuje vstrebávanie vitamínov i minerálnych látok z iných potravín.
Najlepšie sú maslá v biokvalite, pretože obsahujú významné množstvo špeciálnych mastných kyselín zvaných CLA, ktoré podporujú spaľovanie tukov. Sú tiež bohaté na pôvodné vitamíny rozpustné v tukoch a ty sú naozaj dôležité (pritom v súčasnej dobe chýbajú v našej strave).

potraviny podporujúce priberanie

Vyhnite sa marharínom, stuženým tukom a lacným náhradám. Vyskúšajte maslo ghi.

Falšovaný olivový olej

Prísne testy, ktoré urobili v roku 2012 preukázali, že len 27% všetkých druhov olivových olejov splňuje prísne požiadavky kvality. Platilo to aj (a v niektorých prípadoch najmä) pre druhy označené „extra virgin“.
Áno, v obchodoch sa teda stretneme aj s mnohými lacnými napodobeninami, ktoré majú od zdravého oleja ďaleko. Vyrábajú sa zo zvyškov olív či ich šupiek a v mnohých prípadoch sú zmesou rôznych druhov olejov. Niektoré z nich sú dokonca predávané v plastových fľaškách za veľmi nízku cenu, čo je dostatočným indikátorom ich nekvality.

K čemu jsou diety

O zdravom jedle

Sójová omáčka

Bežná „priemyselná sójová omáčka“ videla fermentovanú sóju doslova z rýchlika, píše Petr Fořt vo svojej knihe K čemu jsou diety. Je to zmes kyslo hydrolyzovanej pšenice a sóje! Veľmi silno osolená s pridaným fruktózovým sirupom, čo nám nenápadne pridáva na hmotnosti.
Takže odporúčame pozorne čítať a hľadať naozaj kvalitnú sójovú omáčku so zníženým obsahom soli a bez pšenice, čo je mimoriadne dôležité.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.