Jablká patria stále medzi najobľúbenejšie ovocie a ako sa vraví – jedno jablko denne a nemusíte navštíviť lekára. Ak ich pestujete a máte veľkú úrodu jabĺk, alebo vám podaroval sused, prípadne milujete jablká a na trhu ich majú za skvelú cenu – máme pre vás 10 tipov, ako ich spracovať a zužitkovať. Recept na jablkový mušt, či jablkové čatní. Môžete si urobiť jablkové pyré, marmeládu, sušené jablká alebo skvelé jablkové čatní.
Recepty nie sú zložité, stačí si nájsť čas, prikúpiť niektoré základné suroviny a výborne sa pripravíte na jeseň a zimu 😊
10 tipov ako zužitkovať veľkú úrodu jabĺk
Možností je veľa, my uvádzame len tie najobľúbenejšie a odskúšané.
1. Jablkový mušt
Postup je úplne jednoduchý: Očistite a nakrájajte jablká. Pomeľte ich pomocou odšťavovača alebo lisu na ovocie.
Šťavu následne preceďte cez jemné sitko alebo plátno a nalejte do sklenených fliaš. Pre lepšiu trvácnosť fľaše pasterizujte asi 30 minút pri 75–80 °C.
Na 1 liter muštu potrebujete asi 1,5 až 2 kg jabĺk.
Jablká si môžete dať odšťaviť aj v miestnej muštárni. Väčšinou je to za malý poplatok. My poznáme napríklad emBI, muštáreň a sušiareň ovocia v Moravskom Lieskovom. Stačí tam zavolať a dohodnúť si, kedy prinesiete akékoľvek ovocia – urobia z neho šťavu, spasterizujú a zabalia. Prípadne vysušia v elektrickej sušičke.
Takýchto muštární je po Slovensku viac, stačí si len zistiť vo vašom okolí, popýtať sa, pozrieť na internete.
2. Sušené jablkové plátky
Jablká očistite, zbavte jadrovníkov a nakrájajte na tenké plátky.
Usušte ich v sušičke, v rúre pri 50–70 °C asi 4 až 6 hodín (pri pootvorených dvierkach) alebo na vzduchu.
Skladujte ich v hermeticky uzavretých nádobách alebo v látkovom vrecúšku.
Takéto sušené plátky chutia ako maškrta, môžete ich pridávať ako sušené ovocie do koláčov, výborne sa hodia na raňajkové mysli alebo do ovsenej kaše. Jablkové plátky môžete namočiť do čokolády a máte super maškrtu. Ak máte veľkú úrodu jabĺk, toto je jeden z najčastejších spôsobov, ako ich využiť.
3. Jablkové pyré
Očistite jablká, zbavte ich jadrovníkov a nakrájajte na kúsky.
Dajte ich do hrnca a duste v malom množstve vody, kým nezmäknú. Pridajte štipku soli. Môže to trvať asi 20 minút.
Potom ich rozmixujte na hladkú hmotu, dochuťte škoricou alebo vanilkou.
Takto pripravené pyré môžete konzervovať do sklenených pohárov alebo aj zamraziť.
4. Jablkové čatní
Očistite jablká a nakrájajte na malé kocky. Poduste ich s cibuľou, octom, cukrom, zázvorom a korením.
Takéto jablkové čatní používajte ako prílohu k mäsu alebo syrom.
5. Jablkové dezerty a koláče
Je ich veľmi veľa, ale my odporúčame týchto pár našich receptov:
- Grófkin jablkový koláč so snehom.
- Jablkový koláčik, ktorý vám spríjemní sychravé dni.
- Malý jablkový závin z tortilly. Lahodná chuť bez kalórií.
- Jablkové sušienky. Ovocná, drobivá a lahodná radosť.
- Jemný a naozaj jablkový koláč, ktorý si zamilujete.
- Perfektný francúzsky toast s jablčnou omáčkou.
- Úžasný jablkový chlebík s orieškami.
- Jablková štrúdľa. Jednoduchý recept z lístkového cesta.
- Tradičné jablkové pité, ktoré si zamilujete.
6. Jablkové víno
V päťlitrovej fľaši rozpustite 0,5 kg kryštálového cukru v 3,7 litri jablčného muštu, pridajte 1 balíček vínnych kvasiniek (stoja do eura) a živnú soľ (10 g vrecúško vás vyjde asi na 0,50 eura). Oxid uhličitý musí mať možnosť uniknúť z fľaše.
Potom sa šťava preleje do inej fľaše, doplní sa vodou až po hrdlo, uzavrieme a necháme niekoľko týždňov kvasiť. Namiesto vody môžete použiť už čiastočne vykvasený jablčný mušt.
Uzavrite a nechajte niekoľko dní intenzívne kvasiť. Oxid uhličitý musí mať možnosť uniknúť z fľaše. Potom sa šťava preleje do inej fľaše, doplní sa vodou až po hrdlo, odváži sa, prípadne sa doplní kvasným uzáverom a nechá sa niekoľko týždňov kvasiť. Namiesto vody na dolievanie môžeme použiť už čiastočne vykvasený jablčný mušt.
7. Jablkový ocot
Jablkový ocot má veľa priaznivých účinkov a je aj dobrých dochucovadlom čerstvých zeleninových šalátov, dusenej kapusty, polievok a omáčok ap.
Na jablčný ocot použijeme umyjeme a nahrubo nastrúhame 1 kg jabĺk vrátane jadrovníkov. Jablká vložte do 4-litrovej nádoby a zalejte 2 litrami čistej prevarenej a vychladnutej vody. Hrdlo fľaše zakryte tkaninou a zaistite gumičkou. Fľašu umiestnite do rohu kuchyne (nie na slnko) a nechajte ju tam 10 dní. Občas premiešajte čistou vareškou
Potom tekutinu prefiltrujte cez handričku, nalejte ju opäť do fľaše a nechajte kvasiť ďalšie 3 týždne.
Napokon prelejte do menších nádob a pevne uzavrite.
Prečítajte si tiež
Ako lieči jablčný ocot? Vyrobte si ho doma.
8. Marmeláda, lekvár a džem
Očistené sladké jablká varte s cukrom, štipkou soli a trochou vody. Majte mierny plameň a takpovediac ich rozvarte, až napokon zhustnú. Miešajte, aby sa nepripálili.
Potom premiestnite hmotu do rúry a nechajte odpariť prebytočnú vodu pri teplote 180 stupňov. Občas premiešajte. Hustota by mala byť akurátna – nie veľmi tuhá, hutná, aby pri potiahnutí vareškou zostala pomaličky sa uzatvárajúca medzera.
Môžete pridať aj rôzne korenie, ako škoricu, prípadne doslaďte sirupom.
Napokon nalejte do pohárov a sterilizujte.
9. Jablkový kompót
Absolútna klasika, ktorú stále milujeme. Ak máte väčšiu úrodu jabĺk, nakrájajte ich na štvrtiny a uvarte ich so štipkou soli podliate troškou vody do mäkka. Do jabĺk môžete pridať aj klinčeky, škoricu alebo plátky neošetreného citróna. Ak je pre vás kompót málo sladký, prilejte trošku sirupu.
Takýto kompót je dobrý teplý aj vychladený. Jablká môžete naplniť aj do pohárov, zaliať vodou, uzavrieť viečkom a sterilizovať 25 minút. Takto pripravený kompót vydrží dlho.
10. Jablkový čaj
Niekto nemá rád šupky z jablka a pred konzumáciou si ich olúpe. Šupky však nevyhadzujte a využite ich na prípravu voňavého jablkového čaju.
Nakrájajte ich na menšie kúsky a vysušte na slnku. Usušené šupky skladujte v uzavretej nádobe. Na prípravu čaju ich stačí zaliať vriacou vodou a niekoľko minút povariť. Nechajte ich pod pokrievkou úplne zmäknúť.
Ak chcete, pridajte škoricu, klinčeky alebo zázvor, prípadne čaj ochuťte citrónovou šťavou a podávajte horúci alebo studený.
11. Jablčná plnka do múčnikov
Ak máte slušnú úrodu jabĺk, pripravte si do zásoby jablkovú plnku. Budete ju mať vždy rýchlo po ruke na rôzne koláče, na palacinky alebo lievance ap.
Jablká ošúpte a nastrúhajte na hrubom strúhadle. Naplňte ich do pohárov, uzavrite a sterilizujte pri teplote 95 °C približne 30 minút. Keď budete plnku potrebovať, stačí ju otvoriť nožom a použiť.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Vecteezy.com, Freepik.com