Sľubujú lahodnú chuť, vysoký prísun bielkovín a kvalitných sacharidov. K tomu zasýtenie, pričom mnohé z nich aj zloženie bez pridaného cukru. Reč je o proteínových tyčinkách, ktoré je dostať takmer v každých potravinách. Neraz priamo pri pokladni, aby vás zlákali pri čakaní na platenie…
Sú však proteínové tyčinky naozaj také zdravé, ako sa píše na ich obaloch? Diplomovaná nutričná poradkyňa Jana Pastrnáková tvrdí, že vždy treba pozorne čítať zloženie. “Napríklad známa karamelová tyčinka s obsahom arašidov má približne 16 zložiek, pričom jeho akože “zdravšia” proteínová verzia ich má okolo 30. Slovíčko zdravšia by som tu určite nepoužila,“ skonštatovala.
Proteínové tyčinky
Po proteínových tyčinkách najčastejšie siahajú športovci po silovej aktivite. Dôvod je prostý – pri športovej výžive sa kladie zvýšený dôraz na príjem bielkovín, aby sa predišlo katabolizmu svalovej hmoty, zabezpečila sa jej regenerácia a zároveň sa podporilo spaľovanie tukovej hmoty.
Expertka na zdravú výživu Jana Pastrnáková však pripomína, že proteínové tyčinky nepredstavujú náhradu pestrej a vyváženej stravy. „Niektoré tyčinky na trhu obsahujú látky, ktoré pri nadmernej konzumácií môžu spôsobovať mierne laxatívne účinky. Preto treba po tréningu siahnuť predovšetkým po vyváženej strave,“ varovala.
Sú proteínové varianty nezdravých maškŕt zdravé?
Trh je doslova presýtený „zdravými“ tyčinkami. Medzi nimi nájdeme aj proteínové verzie populárnych sladkostí ako Snickers, Bounty, Margot atď. Sú ale tieto proteínové maškrty zdravšie než ich pôvodné podoby?
„Slovíčko proteín v potravinárskom marketingu veľmi letí a predáva výrobok. Často ho výrobcovia používajú pri pudingoch, jogurtoch, cestovinách atď. Známa karamelová tyčinka s obsahom arašidov má približne 16 zložiek, pričom jeho akože “zdravšia” proteínová verzia ich má okolo 30. Ja by som to nazvala, že je to podobný produkt so zvýšeným podielom bielkovín a zníženým podielom sacharidov. Slovíčko zdravšia by som tu určite nepoužila,“ skonštatovala špecialistka na výživu.
Pozor na čokoládové polevy
Čo sa ešte týka zloženia samotnej proteínovej tyčinky, niektoré zložky by nemali byť v nej obsiahnuté. Ak nám teda ide predovšetkým o zdravé stravovanie. Ktoré to sú? Podľa Jany Pastrnákovej platí jednoduché pravidlo uplatňujúce sa pri akejkoľvek spracovanej potravine – čím menej zložiek, tým lepšie.
„Avšak mnohé proteínové tyčinky môžu obsahovať desiatky rôznych zložiek v závislosti od príchute. Čo je pre mňa ako spotrebiteľa odradzujúce. Predovšetkým ak tam zbadám: objemové činidlá, stužovače, zahusťovadlá, konzervanty a pod. Mňa osobne tyčinky v čokoládovej poleve veľmi vyrušujú svojím zložením. Takým sa treba radšej vyhnúť. Čokoládová poleva síce môže obsahovať odtučnený kakaový prášok, avšak okrem iného zväčša obsahuje palmový a palmojadrový olej, kokosový olej… To sú zložky, ktoré navyšujú kalorickú hodnotu daného výrobku. Zloženie mastných kyselín spomínaných tukov (nasýtené mastné kyseliny) nie sú ani zdraviu prospešné. Aby poleva bola sladká, je ešte dodatočne osladená umelým sladidlom,“ dodáva nutričná terapeutka.
Podľa nej sú však značky, kde nájdete v tyčinkách napríklad inulín (čakankovú vlákninu) či tapiakový škrob (z manioku). To sú výborné zdroje vlákniny. A sú to veľmi žiaduce a prospešné zložky v akýchkoľvek potravinách. Podľa Pastrnákovej treba vždy pozorne čítať zloženie.
Prečítajte si tiež
Energetická tyčinka na desiatu a olovrant – RECEPT.
Proteínová tyčinka namiesto desiaty či olovrantu? Áno, ale…
Odborníčky na zdravé stravovanie sme sa tiež opýtali, či môžu proteínové tyčinky poslúžiť ako rýchla desiata alebo olovrant. Odpoveď je áno, ale musia byť kvalitné. „V prípade, ak to nie je možné, tak kvalitný proteín alebo tyčinka nás môže na chvíľu zasýtiť. Môžu byť vhodným zdrojom kalórií a makronutrientov napríklad počas dňa ako desiata či olovrant,“ poradila Pastrnáková.
Pokiaľ ide o podiel bielkovín v proteínovej tyčinke, expertka považuje za dobrý 20- až 25-gramový podiel bielkovín na 50- až 60-gramovov produktu.
Ilustračné foto: Unsplash.com, Pixabay.com, Freepik.com